پپ گواردیولا؛ 'عامل تحول بارسلونا'

پپ گواردیولا در میان بازیکنان بارسلونا
Image caption برخی حضور گواردیولا در راس تیمی سرشناس همچون بارسلونا را اقدامی ریسکی می دانستند

موفقیت تیم فوتبال بارسلونا در یک چهارم ابتدایی فصل لالیگا، لیگ برتر فوتبال اسپانیا واکنش های فراوانی را برانگیخته است.

از تازه ترین این واکنش ها، گزارشی است که رابرت میلوارد، خبرنگار ورزشی خبرگزاری اسوشیتدپرس در باره تحول این تیم نوشته و در رسانه های مختلف منعکس شده است.

رابرت میلوارد گزارش خود را با یادآوری وضعیت فصل گذشته این تیم آغاز کرده و نوشته: "بارسلونا دیگر آن تیم شرم آوری که فصل گذشته 18 امتیاز عقب تر رئال مادرید کار خود را به پایان برد نیست."

این گزارشگر معتقد است ساموئل اتو شباهتی به بازیکن ناراضی فصل گذشته بارسلونا که تلاش هایی هم برای انتقال او به تیم های دیگر انجام شد ندارد و تیری آنری هم که قسمت عمده ای از فصل گذشته را در مبارزه با مصدومیت گذراند اعتماد به نفس خود را باز یافته است و دوباره گلزنی می کند.

عامل تحول چه بود؟

گزارشگر اسوشیتدپرس می نویسد عامل تحول نه حضور یک مالک جدید عرب یا روس بود و نه حضور یک مربی سرشناس مانند ژوزه مورینیو یا لوئیز فیلیپه اسکولاری، بلکه چیزی که این تیم برای تحول نیاز داشت، درست روبروی چشمان طرفداران آن بود.

رابرت میلوارد می نویسد: "پپ گواردیولا بعنوان بازیکن در میان طرفداران بارسا محبوبیتی چشمگیر داشت و مربی گری خود را نیز با موفقیتی جالب توجه در تیم دوم بارسلونا آغاز کرد."

این گزارشگر ادامه می دهد: "جایگزین کردن این مربی 37 ساله با فرانک رایکارد اقدامی ریسکی و پرخطر به نظر می رسید اما صدر نشینی بارسلونا در پایان هفته دهم لالیگا و راهیابی این تیم به جمع 16 تیم برتر در لیگ قهرمانان اروپا ه نظر می رسد او ارزش خطر کردن را داشت."

میلوارد در تاییدعقیده خود اظهارات یوهان کرایف، بازیکن و مربی پیشین این باشگاه را نقل می کند که در تلویزیون باشگاه گفت: "او از تمام جزئیات آگاه است و همیشه در تلاش است تا بازیکنانش را وادارد از حداکثر توان خود استفاده کنند."

Image caption گواردیولا یک هافبک دفاعی بود اما اندیشه های تهاجمی را از یوهان کرایف آموخت

یوهان کرایف می افزاید: "دیدن [کار] او بر روی نیمکت بارسلونا لذت بخش است."

گزارشگر اسوشیتدپرس یادآوری می کند که کرایف که خود سه بار بعنوان بهترین بازیکن سال اروپا انتخاب شده بود، همواره به دنبال اجرای فوتبالی تهاجمی بود و گواردیولا را در تیمی بکار گرفت که چهار بار درلیگ اسپانیا و جام اروپا (عنوان پیشین لیگ قهرمانان) در صدر ایستاد.

رابرت میلوارد معتقد است: "هر چند گواردیولا یک هافبک دفاعی بود اما درباره حمله از یوهان کرایف فراوان یاد گرفت و اکنون بازیکنان بارسلونا را نیز در این یافته ها سهیم می کند."

این شرایط است که باعث شد بارسلونا پس از شروعی نه چندان طوفانی، در یازده مسابقه پیاپی در لالیگا و جام حذفی پیروز شود و هرچند این نوار پیروزی در لیگ قهرمانان با تساوی خانگی 1-1 مقابل اف ث بازل قطع شد، اما طوفان نابود کننده این تیم که در برابر وایادولید (در روز نهم نوامبر 2008) به یک پیروزی 6-0 منجر شد، همه چیز را به جای خود بازگرداند.

تیم او با این پیروزی موفق شد شمار گل های زده خود در فصل جدید لالیگا را به 34 برساند که در 50 سال اخیر به ثمر رساندن این تعداد گل در 10 بازی اول تیمی در این لیگ بی سابقه بوده است.

با این حال رابرت میلوارد گزارشگر اسوشیتدپرس گزارش خود را با این گفته یوهان کرایف به پایان می برد که :"مردم می خواهند پپ فوتبال را برای آنها لذت بخش تر کند. قضیه فقط برد نیست، بلکه چیز دیگری است و این مسئله است که شما را سرشار از احساس غرور می کند."

مطالب مرتبط