کابوس فدرر در سال 2008 تمام نشد

اندی موری
Image caption اندی موری از معدود تنیس بازانی است که شمار بردهای او مقابل فدرر بیشتر از باخت های او است

راجر فدرر، تنیس باز شماره دو جهان، با ناکامی با حدف شدن از جام مسترز، فهرست ناکامی های خود در سال 2008 را کامل کرد.

جام مسترز صحنه قدرت نمایی تنیس بازان برتر هر سال میلادی است اما این تنیس باز سویسی در سه دوره پیشین و در مجموع چهار بار تا کنون قهرمان این جام شده بود.

با این حال اندی موری، تنیس باز بریتانیایی که روزهایی بسیار موفق را می گذراند در مسابقه ای حیثیتی برای فدرر، به مشقت حریف با تجربه خود پایان داد.

فدرر که در مسابقه اول مرحله گروهی به ژیل سیمون باخته بود، برای صعود به نیمه نهایی چاره ای بجز پیروزی مقابل اندی موری نداشت و در ست اول 6-4 پیروز شد.

اما موری 21 ساله، با وجود آنکه صعود خود به نیمه نهایی را پیش از این بازی مسجل ساخته بود و نتیجه این بازی برای او اهمیتی نداشت، در ست دوم 5-3 پیش افتاد و هر چند اشتباهات او باعث به تساوی کشیده شدن بازی و رسیدن آن به تای برک شد، اما در تای برک کنترل بازی را در اختیار داشت تا ست دوم به او تعلق گیرد7-6 و 7-3 در تای برک.

موری که چندی قبل در فینال گرند اسلم آزاد آمریکا به فدرر باخته بود، در ست سوم 3-0 پیش افتاد، اما راجر فدرر نتیجه را به 4-3 تغییر داد، با این حال اشتباهاتی اندک از فدرر تعادل موازنه برتری را به سمت موری تغییر داد.

موری در گیم دهم هفت بار موقعیت داشت تا مسابقه را به سود خود خاتمه دهد اما در هیچکدام موفق نشد.

با این وجود دو گیم بعد و پس از سه ساعت و یک دقیقه نبرد مقابل چشمان 15 هزار تماشاچی در استادیوم کی ژونگ شهر شانگها، از هشتمین موقعیت به خوبی استفاده کرد تا فدرر را 7-5 شکست دهد و بدون شکست راهی نیمه نهایی شود.

Image caption راجر فدرر در میانه بازی با اندی موری هم از ناحیه کمر احساس درد داشت

این پیروزی حساب برد و باخت اندی موری مقابل راجر فدرر را به 4 پیروزی و 2 باخت تغییر داد تا تنیس باز اسکاتلندی یکی از معدود تنیس بازانی در جهان باشد که در مجموع دیدارهای مقابل فدرر، از او برتر است.

سال 2008 برای راجر فدرر با یک بیماری ویروسی آغاز شد که عملکرد او را تا ماه ها به شدت تحت تاثیر قرار داد.

او که سال 2008 را در صدر رده بندی تنیس بازان آغاز کرده بود، در فینال دو گرند اسلم فرانسه و ویمبلدون مقابل رافائل نادال شکست خورد و در نهایت صدر رده بندی جهان را به نادال واگذار کرد.

تنها موفقیت عمده او کسب پنجمین قهرمانی پی در پی در گرند اسلم آزاد آمریکا بود که شمار پیروزی های او در مسابقات گرند اسلم را به 13 رساند، با این حال پس از آن آسیب دیدگی از ناحیه کمر مانعی جدید برای او ایجاد کرد و باعث شد پیش از رسیدن به نیمه نهایی مسابقات مسترز پاریس، از این مسابقات کناره گیری کند.

اندی موری، تنیس باز شماره چهار جهان، که برای اولین بار به جام مسترز راه یافته، در نیمه نهایی و کمتر از 24 ساعت پس از پایان نبرد با فدرر، مقابل نیکولای داویدنکو (شماره پنج جهان) قرار خواهد گرفت که یک روز بیشتر از موری استراحت داشته است.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست