كشتی پس از المپیك؛ در انتظار اوج گرفتن

مراد محمدی
Image caption کشتی ایران در المپیک پکن تنها به مدال برنز مراد محمدی بسنده کرد

کسب یک مدال برنز توسط مراد محمدی تنها دستاورد كشتی ایران از المپیک پكن بود که از نظر آماری بدترین نتیجه این رشته ورزشی در تاریخ المپیک از سال 1948 میلادی به بعد محسوب می شود.

با توجه به اینکه در جمع 12 فرنگی و آزادکار ایرانی که در پکن روی تشک رفتند حمید سوریان، سامان طهماسبی و قاسم رضایی در فرنگی و مراد محمدی، رضا یزدانی، سعید ابراهیمی و فردین معصومی در آزاد سابقه کسب مدال جهانی داشتند بسیاری از کارشناسان معتقدند که کشتی ایران در پکن " ناکام"بوده است.

امیر رضا خادم ، نماینده سابق مجلس شورای اسلامی و پیشکسوت کشتی از جمله کسانی است که معتقد است کشتی ایران در المپیک 2008 با ناکامی به کار خود پایان داد.

حتی محمد رضا یزدانی خرم ، ریاست فدراسیون کشتی که پس از پایان بازی های المپیک نتایج کشتی گیران ایرانی را خیلی هم غیر طبیعی ندانسته بود، این ناکامی را قبول دارد :" ما در پیش بینی هایمان که محرمانه بود، دو ،سه مدال طلا و دو، سه نقره و برنز را پیش بینی کرده بودیم که به این نتایج دست پیدا نکردیم ."

چرا کشتی ایران ناکام بود ؟

به نظرامیررضا خادم دارنده مدال برنز المپیک های 1992 و 1996، سازمان تربیت بدنی، مدیریت فدراسیون كشتی و مربیان تیم ملی عوامل اصلی این ناكامی بودند:"من فکر می کنم بزگترین اشکال در مدیریت کلان ورزش بود."

"مدیریت فدراسیون عنوان کرده که یک ضمانت 10 ساله از سازمان تربیت بدنی گرفته. چنین قول و قراری نمی تواند قرار مناسبی باشد و با توجه به عملکرد فدراسیون نباید چنین ضمانتی از سوی سازمان به فدراسیون داده می شد."

خادم می افزاید: "در سطح بعدی عملکرد فدراسیون دارای اشکال بود که شناخت کافی از توانایی های کشتی ایران نداشت و کادر فنی قابل قبولی برای المپیک انتخاب نکرد و در مرحله بعد هم عدم توانایی مربیان بود که نتوانستند کشتی گیران را برای یک مبارزه تمام عیار آماده کنند."

اما در آن سو محمدرضا یزدانی خرم مربیان و كشتی گیران را مقصر می داند:" وظیفه فدراسیون تدارک اردوهای منظم، دیدارهای تدارکاتی و پرداخت دستمزد کافی به ورزشکاران و مربیان بود که کار خود را انجام داد و کادرفنی و کشتی گیر وظایفی داشتند که درست انجام نشد."

"معمولا کشتی ما در المپیک نتوانسته انتظارات را برآورده کند آن هم به خاطر این است که کشتی گیران ما آماتور کار می کنند و تمرین می کنند اگر می خواهیم در المپیک مدال بگیریم باید کشتی گیر چهار سال حرفه ای کار کند."

دفاعیه مربیان

Image caption امیر رضا خادم: "بزگترین اشکال در مدیریت کلان ورزش بود"

مربیان تیم ملی کشتی از جمله کسانی هستند که حتی از سوی ریاست فدراسیون کشتی در نتیجه نگرفتن تیم ملی به عنوان مقصر معرفی شدند.

آقای یزدانی خرم عنوان می کند اگر زمان به عقب برگردد شاید محمود معزی پور و رضا سیم خواه را به عنوان سرمربیان تیم های آزاد و فرنگی منصوب نکند.

رضا سیم خواه توقعات بیش از حد از حمید سوریان را عامل اصلی شكست این ورزشكار پرافتخارو تیم فرنگی عنوان كرد.

محمود معزی پور نیز پس از پایان المپیك تاكید كرد كه مشكل اصلی كشتی گیران در المپیك ضعف بدنی بوده و مربی بدنساز تیم را به عنوان مقصر اصلی معرفی كرد؛ اما دكتر بهمن میرزایی در پاسخ به گفته های آقای معزی پور گفت:" دلیل باخت كشتی گیران مشكل بدنسازی نبوده است. در المپیك آمادگی روانی بسیار مهم تر از آمادگی جسمانی است."

رئیس فدراسیون كشتی هم از عمكرد بدنسازان تیم دفاع می كند و می گوید:" تیم ما مشكل بدنی نداشت ، به عنوان مثال فردین معصومی بعد از ظهر سه مسابقه پیاپی داد و كم نیاورد."

این در حالی است كه پیمان فخری مدير مركز سنجش آكادمي ملي المپيك نظری متفاوت دارد:" تيم كشتي تنها يك بار به اين مركز مراجعه كرد و يك تست نيمه داد و بلافاصله تيم را جمع كردند و منتظر نتيجه نماندند."

"ما نهايت تلاش خود را به كار گرفتيم و امكانات را آماده كرديم اما، متاسفانه از آن استقبالي نشد. بايد با پليس به دنبال ورزشكاران مي‌رفتيم تا تست بدهند؟"

یزدانی خرم: می مانم

با توجه به انتقادهایی كه به عملكرد فدراسیون و مربیان تیم وارد شده بود پس از پایان المپیك احتمال داده می شد كه تغییراتی در فدراسیون بوجود بیاید.

در همان روزها محمد علی آبادی ، رئیس سازمان تربیت بدنی در گفتگویی كوتاه با خبرگزاری ایسنا گفت:" تغییر را رد نمی كنیم، باید بررسی شود."

نتایج كشتی در المپیك ، حتی مجلس را هم به واكنش واداشت و كمیسیون فرهنگی مجلس جلساتی با حضور مسوولان سازمان تربیت بدنی و فدراسیون كشتی برگزار كرد، اما این جلسات نتیجه ای عملی و اجرایی به همراه نداشت.

Image caption پیش از به دست گرفتن سکان هدایت فدراسیون کشتی، نام محمد رضا یزدانی خرم با موفقیت در والیبال مترادف شده بود

امیررضا خادم، نماینده سابق مجلس در این باره توضیح داد:" با توجه به اینکه در بحث ورزش با معاونت ریاست جمهوری روبه رو هستیم نه یک وزراتخانه، مجلس نمی توانست بیش از این در این مقوله وارد شود."

"نمایندگان فراکسیون فرهنگی مجلس انتقال دهنده نگرانی ها و انتقادات مردم به مسوولان سازمان تربیت بدنی و فدراسیون کشتی بودند."

همچنین پس از اینكه محمود احمدی نژاد به سازمان تربیت بدنی دستور داد تا با تشكیل كمیته هایی نتایج كاروان ایران مورد بررسی قرار بگیرد، كمیته ای برای بررسی دلایل ناكامی فدراسیون كشتی تشكیل شد ولی با گذشت سه ماه از پایان المپیك هنوز نتیجه ای از سوی این كمیته اعلام نشده است.

امیر رضا خادم دراین باره می گوید:" این نگرانی وجود دارد که هیچ واکنشی به شکست کشتی در المپیک نشان داده نشود، اما هنوز خیلی امیدواریم که با توجه به تشکیل کمیته بررسی ناکامی ها ، سازمان تربیت بدنی موضع رسمی خود را در قبال ناکامی کشتی در پکن اعلام کند."

این در حالی است كه در هفته های گذشته چندین سایت و روزنامه ورزشی از شرایط متزلزل محمدرضا یزدانی خرم در فدراسیون هم خبر داده بودند و رئیس سازمان تربیت بدنی و اعضای فراكسیون ورزش مجلس هم این احتمال را رد نكردند.

اما خود ریاست فدراسیون معتقد است كه هیچ خطری جایگاه او را تهدید نمی كند و او برای ایجاد تحول در كشتی همانند زمانی كه ریاست فدراسیون والیبال را برعهده داشت به یك زمان طولانی نیاز دارد.

محمد رضا یزدانی خرم درباره انتقادها می گوید:"رسانه ها بیش از حد ناکامی کاروان ایران را گردن کشتی انداختند، وگرنه در رشته هایی مثل پرتاب دیسک، جودو و بوکس هم وعده کسب مدال داده شده بود."

"استفاده از مربیان روسی در كشتی آزاد"

مسابقات جام جهانی كشتی آزاد كه اسفندماه سال جاری با حضور ایران و هفت كشور برتر كشتی آزاد دنیا به میزبانی ابران برگزار می شود، مهم ترین رویدادی است كه كشتی ایران پیش رو دارد.

این در حالی است كه به علت سفر محمد علی صنعت كاران نایب رئیس فدراسیون كشتی و مدیر تیم های ملی وضعیت سرمربی گری تیم ملی كاملا نامشخص است.

Image caption حمید سوریان امید اول کسب مدال کشتی ایران در المپیک پکن بود

البته بنا بر گفته آقای یزدانی خرم احتمال اینكه محمود معزی پور در سمت خود ابقا شود بسیار كم است و حتی احتمال استفاده از مربیان روسی در كادر فنی تیم ملی كشتی آزاد وجود دارد.

امیر رضا خادم بر این باور است با توجه به اینكه تا اسفندماه نیازی به تشكیل تیم ملی نیست، مشخص نشدن جانشین معزی پور نمی تواند برای كشتی ایران مشكل ساز باشد.

اما در كشتی فرنگی وضعیت سرمربی تیم ملی مشخص شده است؛ محمد بنا ، سرمربی سابق تیم ملی كه دو سال پیش جای خود را به رضا سیم خواه داده بود دوباره هدایت تیم ملی را برعهده گرفت.

در كشتی فرنگی وضعیت حمید سوریان علاقه مندان به این رشته را نگران كرده است.

دارنده سه مدال طلا از رقابتهای جهانی پس از مدال نگرفتن در المپیك كاملا سكوت كرده است؛ او حتی تمرینات خود را هم رها كرده و به نظر می رسد یكی از كارهای محمد بنا بازسازی روحی حمید سوریان خواهد بود.

به هرترتیب ناكامی در پكن تغییراتی در فدراسیون كشتی بوجود آورد ، اما این تغییرات تنها شامل حال مربیان تیم ملی شد و به نظر می رسد محمدرضا یزدانی خرم همچنان هدایت پرافتخارترین ورزش ایران را برعهده خواهد داشت.

مطالب مرتبط