فوتبال ایران صاحب حق پخش تلویزیونی شد

پخش تلویزیونی فوتبال
Image caption پرداخت حق پخش مسابقات فوتبال به تیم های باشگاهی، از شروط کنفدراسیون فوتبال آسیا برای صدور مجوز حضور باشگاه های ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا است

مسوولان فدراسيون فوتبال ايران از به دست آمدن توافق بين اين فدراسيون و سازمان صدا و سيما بر سر حق پخش مسابقات ليگ برتر خبر دادند و عنوان كردند كه به زودى قراداد حق پخش بين دو طرف امضا مى شود و نسخه اى از آن به كنفدراسيون فوتبال آسيا ارسال خواهد شد.

على كفاشيان ، رئيس فدراسيون فوتبال در اين باره به خبرگزارى ايسنا گفت:" براساس همان توافقى كه از قبل انجام گرفته بود، به زودى قرارداد سه ساله‌اى ميان فدراسيون فوتبال و سازمان تربيت بدنى منعقد خواهد شد. هنوز اين قرارداد منعقد نشده و ما اميدواريم تا پيش از پنجم آذر و اجلاس شانگ‌هاى اين كار انجام گيرد تا بتوانيم نسخه‌اى از آن را براى AFC ارسال كنيم."

البته به گفته عزيز محمدى، رئيس سازمان ليگ، قرارداد مالى تنظيم شده يك ساله خواهد بود و نهايتا تا روز سه شنبه، بيست و هشتم آبان ماه ۱۳۸۷ منعقد مى شود.

بر طبق اين قرارداد ، صدا و سيما ۱۰ ميليارد تومان به فدراسيون پرداخت خواهد كرد كه ۴ ميليارد آن براى حق پخش تلويزيونى و ۶ ميليارد هم از بابت تبليغات محيطى ورزشگاه هاست.

طبق توافق صورت گرفته بين سازمان صدا و سيميا و فدراسيون فوتبال از اين به بعد امتياز تبليغات محيطى ورزشگاه ها در اختيار صدا و سيما قرار مى گيرد و صدا وسيما نيز در كنار پرداخت حق پخش مبلغى هم از اين بابت به فدراسيون مى پردازد.

از آنجا كه تبليغات محيطى ليگ ۸۸-۸۷ با قراردادى ۶ ميلياردى به صندوق حمايت از پيشكسوتان واگذار شده بود، صدا و سيما با پرداخت اين مبلغ به فدراسيون امتياز تبليغات محيطى را از صندوق پس خواهد گرفت.

به گفته مسوولان فدراسيون در سالهاى آينده ميزان قرارداد همين ارقام امسال نخواهد بود و قرارداد مالى امضا شده تنها براى ليگ ۸۸-۸۷ معتبر است.

مهدى تاج ، نايب رئيس اول فدراسيون هم در گفتگو با خبرگزارى فارس اين مورد را تاكيد كرد و گفت:" براى ۲ سال آينده طبق توافقاتى كه با مسئولين صورت مى گيرد، قرار داد بسته مى شود."

همچنين آقاى محمدى در گفتگو با ايسنا درباره نحوه گرفتن مبلغ مورد توافق شده و تقسيم آن بين باشگاه هاى ليگ برترى گفت:" پولى كه صداوسيما بابت حق پخش پرداخت مى‌كند، به صورت يك جا نخواهد بود. و هر زمان پول حق پخش به حساب فدراسيون فوتبال واريز شود ما آن را براساس فرمولى كه در اختيار داريم به باشگاه‌ها پرداخت خواهيم كرد."

نايب رئيس دوم فدراسيون درباره فرمول سازمان ليگ براى پرداخت سهم باشگاه‌ها توضيح داد: "براساس اين فرمول ۱۰ درصد سهم فدراسيون فوتبال، ۱۰ درصد سهم سازمان ليگ و هيات‌هايى كه در ليگ برتر تيم دارند و ۸۰ درصد باقى بين باشگا‌ه‌ها تقسيم خواهد شد."

"ما ۴۰ درصد از اين درصد۸۰ به صورت مساوى ت بين ۱۸ تيم ليگ برترتقسيم مى‌كنيم. اما ۴۰ درصد بقيه براساس رتبه باشگاه‌ها و تعداد پخش مستقيم بازى‌ها كه در پايان فصل حساب مى‌شود بين باشگاه‌ها تقسيم مى‌شود."

در جلسه اى كه شنبه شب ( بيست و پنجم آبان) بين على كفاشيان، مهدى تاج ، عزيز محمدى با حسن تقدس نژاد، معاون ادارى و مالى و على اصغر پورمحمدى مدير شبكه سوم سيما برگزار شد، طرفين به اين توافقات رسيدند و قرار است تا روز سه شنبه قرارداد نهايى بين عزيز محمدى و حسن تقدس نژاد امضا شود.

اين در حالى است كه پيش از اين عنوان مى شد كه فدراسيون خواهان دريافت ۵ ميليارد تومان براى حق پخش تلويزيونى است.

عزيز محمدى معتقد است میزان اين مبلغ، بالا نيست ولى براى سال اول و منعقد شدن قرارداد مبلغی "راضی کننده" محسوب می شود.

گفتنى است پيش از اين مسوولان AFC به فدراسيون فوتبال ايران مهلت داده بودند تا براى اينكه باشگاه هاى ايرانى از حضور در ليگ حرفه اى آسيا محروم نشوند بايد بين فدراسيون فوتبال و تلويزيون ايران قرارداد حق پخش امضا شود و تا پنجم آذرماه اين قرارداد به كنفدراسيون فوتبال آسيا ارائه گردد.

مطالب مرتبط