تايلند ايران را متوقف كرد

Image caption تيم ايران تا به اين جا با ۴ امتياز صدرنشين گروه است

تيم ملى فوتبال ايران در دومين ديدار خود در مرحله مقدماتى جام ملت هاى آسيا، با تساوى بدون گل برابر تايلند متوقف شد.

تيم ايران پس از پيروزى پر گل ۶-۰ مقابل سنگاپور در تهران، در دومين ديدارش در چارچوب مسابقات انتخابى جام ملت هاى آسياى ۲۰۱۱ در بانكوك به مصاف تيم تايلند رفت.

تيم تايلند با سرمربى گرى پيتر ريد انگليسى در اولين بازى خود در اين مرحله توانسته بود تيم اردن را در خانه با تساوى بدون گل متوقف كند و كسب نتيجه مساوى برابر ايران، اين تيم را به صعود از گروه و چهارمين حضور پياپى در جام ملت هاى آسيا اميدوار كرد.

رييس فدراسيون فوتبال تايلند پيش از بازى گفته بود گرفتن يك امتياز از تيم قدرتمند ايران نتيجه خوبى براى اين تيم محسوب مى شود.

على دايى در طول هفته گذشته بارها تاكيد كرده بود كه تايلند اصلا حريف آسانى نيست: "وضعيت تايلند شبيه به سنگاپور نيست، آن ها در اردن از ميزبان خود امتياز گرفتند و اين نشان مى دهد كه تيم خوبى هستند."

اما شاگردان على دايى در اين بازى نمايش قابل قبولى نداشتند؛ برترى نسبى آن ها در نيمه اول بى نتيجه بود و تنها موقعيت جدى با برخورد ضربه مازيار زارع به تيرك دروازه تايلند در دقيقه ۱۰ از دست رفت.

تيم ايران در نيمه دوم نه تنها نتوانست فرصت گلزنى روى دروازه حريف ايجاد كند، بلكه چند بار به شدت دروازه اش تهديد شد.

در اين نيمه، بازيكنان تايلند دو بار در موقعيت تك به تك با دروازه بان قرار گرفتند كه با واكنش هاى مناسب سيد مهدى رحمتى دفع شد.

تيم ايران در غياب بازيكنان لژيونر در اين ديدار با تركيب سيدمهدى رحمتى، سيد‌جلال حسينى، هادى عقيلى، حسين كعبى، حسن اشجارى، مازيار زارع(كيانوش رحمتى)، كريم باقرى(محمد نورى)، مجيد غلام‌نژاد، محمدرضا خلعتبرى، غلامرضا رضايى(سيد مهدى سيد صالحى) و آرش برهانى به ميدان رفت.

تيم ايران در دور مقدماتى جام ملت هاى آسياى ۲۰۱۱، در گروه پنجم با سنگاپور، تايلند و اردن همگروه است.

در ديگر ديدار اين گروه، تيم سنگاپور توانست ۲-۱ تيم اردن را شكست دهد.

به اين ترتيب، تيم ايران تا به اين جا با ۴ امتياز صدرنشين گروه است و تيم هاى سنگاپور با ۳ امتياز، تايلند با ۲ امتياز و اردن با ۱ امتياز در رده هاى بعدى قرار دارند.

بر اساس تقويم AFC، اين مسابقات از ۱۰ ماه ديگر مجددا پيگيرى خواهد شد.

مرحله مقدماتى جام ملت هاى آسيا در ۵ گروه چهار تيمى برگزار مى شود و از هر گروه دو تيم به مرحله نهايى صعود خواهند كرد.

۵ تيم نيز مستقيما در دور پايانى حاضر خواهند بود؛ قطر كه ميزبان رقابت ها است، عراق، عربستان سعودى و كره جنوبى بعنوان سه تيم برتر اين مسابقات در سال ۲۰۰۷ و تيم هند كه قهرمان چلنج كاپ آسيا در سال ۲۰۰۸ بوده است.

اما حساس ترين بازى تيم ملى فوتبال ايران، روز ۲۳ بهمن (۱۱ فوريه)در مرحله نهاىى مسابقات انتخابى جام جهانى ۲۰۱۰ برابر كره جنوبى در ورزشگاه آزادى برگزار خواهد شد.

بسيارى از كارشناسان، تيم تايلند را نمونه كوچك شده كره جنوبى مى دانستند و معتقد بودند ديدار مقابل اين تيم آزمايشى جدى براى على دايى و شاگردانش در آستانه ديدار حساس با كره جنوبى محسوب مى شود.

ايران در دور پايانى رقابت هاى انتخابى جام جهانى در گروه دوم با تيم هاى عربستان سعودى، كره جنوبى، كره شمالى و امارات هم گروه است. در اين گروه كره جنوبى با ۷ امتياز در صدر است و ايران با پنج امتياز در رده دوم قرار دارد.

مطالب مرتبط