توپ طلا به کریستیانو رونالدو رسید

کریستیانو رونالدو
Image caption کریستیانو رونالدو نقشی عمده در قهرمانی منچستریونایتد در لیگ انگلستان و لیگ قهرمانان اروپا ایفاء کرد

نشریه معتبر فرانس فوتبال جایزه توپ طلای سال 2008 را به کریستیانو رونالدو، بازیکن پرتغالی تیم فوتبال منچستریونایتد اهداء کرد.

این نشریه که هر سال با اهداء این جایزه بهترین بازیکن یک سال گذشته قاره اروپا را معرفی کرده است، در تازه ترین مراسم خود، رونالدو 23 ساله را به دلیل درخشش چشمگیر او در فصل 2007-2008 فوتبال اروپا بعنوان بهترین بازیکن سال برگزید.

این بازیکن در فصل گذشته با به ثمر رساندن 42 گل نقشی عمده در قهرمانی باشگاه منچستریونایتد در رقابت های لیگ برتر انگلستان و لیگ قهرمانان اروپا ایفاء کرد و 77 نفر از 96 روزنامه نگاری که برنده توپ طلا با نظر آنها انتخاب می شود، رونالدو را در صدر انتخاب های خود ذکر کرده بودند.

کریستیانو رونالدو برای تصاحب جایزه "توپ طلا" با لیونل مسی فوروارد آرژانتینی بارسلونا و پس از او، فرناندو تورس فوروارد اسپانیایی باشگاه لیورپول رقابت داشت، و نام او در ماه اکتبر در کنار 29 بازیکن دیگر، از جمله وین رونی، ادوین فن درسار و نمانیا ویدیچ هم تیمی های او در منچستریونایتد، بعنوان نامزد دریافت جایزه معرفی شد.

رونالدو در سال گذشته که توپ طلا به کاکا، بازیکن برزیلی آث میلان تعلق گرفت، به رتبه دوم دست یافته بود و پس از چهل سال اولین بازیکن شاغل در منچستریونایتد است که به این افتخار دست پیدا می کند.

چهل سال قبل و پس از دنیس لاو (1964) و بابی چارلتون (1966)، جورج بست آخرین بازیکن منچستریونایتد بود که توپ طلا به او اهداء شد.

پیش از کریستیانو رونالدو، مایکل اون آخرین بازیکن شاغل در لیگ برتر انگلستان بود که در سال 2001 جایزه توپ طلا را به دست آورده بود.

همچنین کریستیانو رونالدو سومین بازیکن پرتغالی است که به توپ طلا دست پیدا می کند؛ پیش از او لویس فیگو (2000) و اوزه بیو (1965) موفق به بردن این جایزه شده بودند.

"توپ طلا"؛ جایزه ای جهانی تر

Image caption سازماندهندگان جایزه در تلاشند جلوه ای بین المللی به آن بدهند

جایزه توپ طلا از سال 1956 توسط نشریه فرانس فوتبال اهداء شده است، اما تا پیش از سال 2007 گستره جغرافیایی بازیکنان منتخب آن به بازیکنان شاغل در اروپا محدود می شد و از این رو دریافت کننده جایزه بعنوان بازیکن سال اروپا شناخته می شد.

اما پس از سال 2007 و با اعلام نام بازیکنانی از قطر، مکزیک، آمریکا، برزیل و آرژانتین، بعنوان نامزدهای دریافت جایزه، این محدودیت از بین رفت.

همچنین هیئت انتخاب کننده بهترین بازیکن از سال گذشته از 52 روزنامه نگار اروپایی به 96 فوتبال نویس ساکن نقاط مختلف جهان گسترش یافت تا دیدی جهانی تر در انتخاب بازیکنان منعکس شود.

یوهان کرایف، میشل پلاتینی و مارکو فن باستن تنها بازیکنانی هستند که هر یک سه بار به این جایزه دست یافته اند.

همچنین در میان ملیت های مختلف، بازیکنان آلمانی با تصاحب هفت جایزه در صدر هستند که ماتیاس سامر در سال 1996 و در زمانی که در باشگاه بروسیا دورتموند بازی می کرد آخرین آنها بود، اما از آن پس هیچکدام از بازیکنان آلمانی، یا بازیکنان شاغل در بوندسلیگا نتوانسته اند به این جایزه دست یابند.

مطالب مرتبط