هوندا فرمول یک را ترک کرد

اتومبیل فرمول یک هوندا
Image caption تیم هوندا از دهه 60 میلادی در عرصه فرمول یک حضور داشت

شرکت اتومبیل سازی هوندا اعلام کرد به دلیل فشار بحران اقتصادی جهانی از مسابقات فرمول یک خارج می شود.

برخی منابع به بی بی سی گفته اند این شرکت به ادامه حضور خود در این رقابت ها "امیدوار بود" اما حتی نتوانست یک سرمایه گذار هم برای تیم خود پیدا کند.

هوندا که با بیش از 800 کارمند فعال در عرصه فرمول یک نزدیک به 500 میلیون دلار در سال صرف تیم فرمول یک خود می کرد اعلام کرده است که حتی در عرصه فروش موتور های فرمول یک هم فعالیت نخواهد کرد.تاکئو فوکویی، رئیس شرکت هوندا در یک کنفرانس خبری و در شرایطی که به وضوح منقلب بود گفت: "سال 2008 سال آخر حضور هوندا در فرمول یک بود."

"در شرایطی که بی ثباتی گسترده در اقتصاد کشورهای مختلف جهان ادامه دارد، هوندا باید از هسته اصلی قعالیت های تجاری خود حفاظت کند و فعالیت های بلند مدت خود را تضمین نماید."

هرچند ضرب الاجل تا پایان ماه ژانویه سال آینده برای یافتن یک خریدار برای تیم هوندا تعیین شده، اما مدیران این شرکت به کارمندان تیم فرمول یک خود که در برکلی در انگلستان مستقر هستند گفته اند پیش از کریسمس حکم قطعی برکناری خود را دریافت خواهند کرد.

آدام پارسونز خبرنگار مسائل ورزشی در بی بی سی از اعلام آمادگی شرکت هوندا برای واگذاری تیم فرمول یک خود در ازاء کمترین مبلغ ممکن خبر داده است.

در صورتی که هیچ سرمایه گذاری تیم فرمول یک هوندا را خریداری نکند، رقابت های فرمول یک که بالاترین سطح مسابقات اتومبیلرانی در جهان محسوب می شود، در سال 2009 با حضور تنها نه تیم و 18 اتومبیل در هر مسابقه انجام خواهد شد.

بحران فراگیر مالی

فرمول یک از پرهزینه ترین فعالیت های ورزشی در جهان محسوب می شود، اما در ماه های اخیر بسیاری از تیم ها مجبور به کاهش هزینه های خود شده اند.

از جمله گزارشهایی منتشر شده مبنی بر اینکه تیم تویوتا که از پر خرج ترین تیم های حاضر در مسابقات استوادار به تحمل کاهشی عمده در بودجه خود شده و یکی از تیم های مستقر در بریتانیا در آخرین جلسه تعیین بودجه خود که در روز چهارم دسامبر برگذار شد، نه تنها نتوانست سرمایه گذاران را به افزایشی 20 میلیون دلاری متقاعد کند، بلکه شاهد کاهشی 50 میلیون دلاری در بودجه خود بود.

با این حال مشکل تنها به صحنه فرمول یک محدود نمی شود.

ماه گذشته فروش اتومبیل های هوندا در بازار مهم آمریکا 30 درصد کاهش داشت و در مجموع در فصل گذشته مشتریان هوندا در سرتاسر جهان 41 درصد کمتر شدند.

این مسئله باعث شد هوندا اعلام کند که در واکنش به چشم انداز نا مناسب اقتصادی در صنعت تولید اتومبیل، در ژاپن، اروپا و آمریکا تولید خود را کاهش می دهد.

فروش اتومبیل در بریتانیابه پایین ترین حد خود در 28 سال اخیر رسیده است و در آمریکا هم فورد، جنرال موتورز و کرایسلر، منتظر کمک چندین میلیارد دلاری دولت آمریکا هستند تا بتوانند بقای خود را تضمین کنند.

روند نزولی

تیم هوندا در دهه 60 میلادی بعنوان یک تیم سازنده اتومبیل وارد مسابقات فرمول یک شد ولی در پایان سال 1968 از آن کناره گیری کرد.

Image caption تاکئو فوکویی رئیس هوندا گفت برای تضمین بقای هوندا در بازار تجاری از فرمول یک کنار می رود

با این حال هوندا در دهه 80 میلادی بعنوان تولید کننده موتور فرمول یک دوباره به این رقابت ها برگشت و همکاری این تیم با تیم های مکلارن و ویلیامز به موفقیت های چشمگیری منجر شد.

این تیم در نهایت در سال 2004 پس از پنج سال فروش موتور به تیم بی ای آر، سهم عمده ای از آن را خرید و در سال 2005 با خرید کل این تیم مجددا بعنوان یک سازنده اتومبیل وارد مسابقات شد.

هرچند این تیم فصل 2006 را در مکان چهارم به پایان برد اما به تدریج در روندی نزولی قرار گرفت تا جایی که در فصل 2008 در میان 10 تیم حاضر در مسابقات نتوانست به مقامی بهتر از نهم دست پیدا کند.

تنها پیروزی این تیم از سال 2005، توسط جنسون باتون در گراندپری مجارستان در سال 2006 کسب شد.

کناره گیری هوندا از فرمول یک بالقوه به عمر ورزشی روبنز باریکلو، راننده برزیلی 36 ساله این تیم نیز خاتمه می دهد که تا پیش از این با برونو سنا، برادرزاده آیرتون سنا اسطوره فقید اتومبیلرانی، که قصد ورود به رقابتهای فرمول یک را دارد، برای جلب نظر مسئولان تیم جهت حضور در رقابت های فصل بعد در رقابت بود.

مطالب مرتبط