جودوی ایران؛ ادامه راه با چهره ای جدید

آرش میراسماعیلی
Image caption آرش میر اسماعیلی از ناکامان بزرگ جودوی ایران در المپیک بود

سال ۱۳۸۷ را مى توان سال" پوست انداختن "جودوى ايران دانست زیرا در اين سال تغييرات زيادى در اين رشته رزمى به وجود آمد.

شروع تغييرات از ارديبهشت ماه بود؛ در انتخابات فدراسيون جودو "عبدالجليل رضوى" كه از بهمن ماه ۱۳۸۶ و پس از كناره گيرى محمد درخشان از رياست فدراسيون، سرپرستى اين فدراسيون را برعهده داشت به عنوان رئيس جديد اين فدراسيون برگزيده شد.

محمد درخشان به مدت ۱۲ سال رئيس فدراسيون بود و در اكثر آن سالها آقاى رضوى هم در در سمت هاى نايب رئيسى و دبيرى فدراسيون فعاليت مى كرد.

پس از المپيك ۲۰۰۸ نيز تغييرات قابل توجه اى در تيم ملى به وقوع پيوست؛" آرش مير اسماعيلى" و" مسعود حاجى آخوندزاده" دو جودوكار پرسابقه تيم ملى چند روز پس از پايان بازى هاى المپيك كه با نتيجه نگرفتن اين دو همراه شده بود اعلام كردند كه با ورزش قهرمانى خداحافظى مى كنند و با توجه به اينكه چند هفته مانده به شروع المپيك محمود ميران يكى ديگر از جودوكاران باسابقه ايران جودو را كنار گذاشته بود. بدين ترتيب تيم ملى جودو سه مهره قديمى خود را از دست داد.

تغييرات همچنان ادامه پيدا كرد. در هشتم مهرماه، عبدالجلیل رضوى، آرش مير اسماعيلى را به عنوان سرمربى جديد تيم ملى معرفى كرد.

آرش میر اسماعیلی جانشين "محمد رضا حاج يوسف زاده" شد و متعاقبا آقاى حاج يوسف زاده سمت مدير فنى تيم ملى را برعهده گرفت. همچنين ۱۱ روز بعد محمود ميران نيز به سمت سرپرست تيم ملى منصوب شد .

در المپيك چه گذشت؟

Image caption جودوی ایران با عنوان قهرمانی آسیا به المپیک رفت

جودوى ايران تا قبل از المپيك پكن هرگز نتوانسته بود در اين بازى ها مدال كسب كند، اما با توجه به اينكه چند ماه قبل از المپيك ۲۰۰۸ تيم ملى جودوى ايران موفق شده بود پس از ۱۲ سال قهرمان آسيا شود اين اميدوارى در بين مسوولان سازمان تربيت بدنى و كميته ملى المپيك بوجود آمده بود كه جودوى ايران در پكن اين طلسم را بشكند و نام اين رشته ورزشى هم در كنار رشته هايى كه از آن توقع مدال مى رفت قرار داده شد.

اما در حالى كه ديگر آسيايى به ۱۳ مدال رسيدند، تيم شش نفره ايران در المپيك به مدال نرسيد و همانند چهار سال قبل تنها به كسب دو مقام پنجمى بسنده كرد.

دست قهرمان قاره از كسب يك برنز هم دور ماند و به همين دليل است كه عبدالجليل رضوى نيز قبول دارد كه جودوى ايران نتوانسته است در پكن توقعات را برآورده كند: "جودوى ايران دو مقام پنجمى كسب كرده بود و طبيعتا اين توقع وجود داشت كه حداقل برنز بگيريم. قهرمانى آسيا هم اين توقعات را بيشتر كرد اما اين انتظار تحقق پيدا نكرد."

پس از پايان المپيك، جودوكاران ايرانى دلايل مختلفى را به عنوان دلايل ناكامى شان مطرح كردند؛ مسعود حاجى آخوند زاده، نفر پنجم المپيك پكن و نماينده ايران در وزن منهاى ۶۰ كيلو گرم به ضعف بدنى اش اشاره كرد. آرش مير اسماعيلى پرافتخارترين جودوكار ايرانى كه در كارنامه اش دو مدال طلا و دو برنز جهانى ديده مى شود به مشكلات روحى و روانى اشاره كرد. همچنين محمد رضا حاج يوسف زاده نيز نا آماده بودن ملى پوشان را دليل مدال نگرفتن عنوان كرد.

Image caption رئیس فدراسیون جودو کسب دیرهنگام سهمیه های المپیک را عاملی مهم در وضعیت نامناسب جسمانی جودوکاران در المپیک دانست

رئيس فدراسيون جودو هم ضعف آمادگى جسمانى و مسائل روحى روانى را دلايل مدال نگرفتن جودوكاران در المپيك برشمرد:" وقتى بدن آماده نباشد ورزشكار از لحاظ روحى هم كم مى آورد همچنين بايد اين نكته را هم در نظر گرفت كه كل كاروان ايران از نظر روحى شرايط خوبى نداشت كه جودوكاران هم جزوى از آنها بودند واين را بايد مسوولان كميته ملى المپيك بررسى مى كردند كه چرا كل كاروان شرايط خوبى نداشت."

در اين ميان اين سوال پيش مى آيد كه چرا قبل از المپيك اين مشكلات برطرف نشد. آقاى رضوى در اين باره مى گويد:" ضعف جسمانى را نمى توان ظرف دو، سه ماه از بين برد و يك پروسه اى است كه چندين سال زمان مى برد."

"از طرفى ما دير سهميه گرفتيم. چهار سال وقت بود كه سهميه بگيريم، اما تاقبل از رقابت هاى قهرمانى آسيا تنها آقاى ميراسماعيلى موفق شده بود سهميه بگيرد و به اعتقاد من پس از رقابت هاى قهرمانى آسيا ما فرصت كافى براى ريكاورى نداشتيم تا با قدرت كامل در المپيك شركت كنيم."

انتخاب سرمربى ۲۷ ساله

پس ازپايان المپيك محمدرضا حاج يوسف‌زاده پس از ۱۷ سال مربى‌گرى و سرمربى‌گرى در تيم‌هاى ملى جودو از سمت خود استعفا كرد.

او درباره دليل استعفاى خود گفت: "پس از سال‌ها هدايت تيم ملى به اين نتيجه رسيده بودم كه با كناره‌گيرى از سمت خود، جا را براى جوان‌ترها باز كنم" و بلافاصله آرش مير اسماعيلى جانشين آقاى حاج يوسف زاده شد.

Image caption آرش میر اسماعیلی معتقد است موفقیت های متعدد او در مسابقات جهانی و آسیایی تجربه کافی برای هدایت تیم ملی جودو را داده است

انتخاب يك فرد ۲۷ ساله به عنوان سرمربى جديد تيم ملى با انتقاداتى هم همراه شد، اما قهرمان جهان در سالهاى ۲۰۰۱ و ۲۰۰۳ پس از انتصاب به سمت سرمربى تيم ملى تاكيد كرد كه در عين جوانى از تجربه كافى برخورد دار است: "پس از سه دوره حضور در بازى‌هاى آسيايى، شش بار قهرمانى آسيا، پنج دوره مسابقات جهانى و ۱۰ سال مدال‌آورى مستمر در تيم ملى و كار كردن با مربيان مختلف داخلى و خارجى تجارب بزرگى را در حين جوانى كسب كردم. همزمان در اين مدت سرمربيگرى دانشگاه آزاد و پارس جنوبى را نيز در اختيار داشتم."

يكى از منتقدان درباره سرمربى جديد تيم ملى مى گويد :"براى آقاى ميراسماعيلى زود بود كه سرمربى تيم ملى شود ، وى با خيلى از ملى پوشان هم تيمى بوده و خيلى سخت است كه بتواند با هم تيمى هايش رابطه شاگرد و استادى برقرار كند."

اما عبدالجلیل رضوى نظر ديگرى دارد:"آقاى مير اسماعيلى تجارب زيادى دارند ، به هرحال در هر گروه آمارى اين اتفاق مى افتد و يك سرى افراد خودشان را بالا مى كشند به اعتقاد من سرمربى گرى تيم ملى براى آقاى ميراسماعيلى زود نيست."

"در لندن مدال مى گيريم"

با توجه به خداحافظى چند ملى پوش و مصدوميت محمدرضا رودكى، جودوكار سنگين وزن تيم ملى، اين تيم با مربى و نفرات جديد در مسابقات آتى شركت می كند.

با اين حال آقاى رضوى اين تغيير نسل را مشكل ساز نمى داند: "من معتقدم كه با نفرات جديد هم پتانسيل قهرمانى در آسيا را داريم. البته هدف اصلى ما كسب مدال در المپيك لندن است كه حتما به اين نتيجه مى رسيم."

"همچنين نسبت به استخدام مربيان خارجى هم نظر مثبتى داريم و قصد داريم از ژاپن ، كره و گرجستان مربيانى را به ايران بياوريم."

آقاى ميراسماعيلى نيز با تاكيد به اينكه هدف اصلى اش المپيك است قول كسب هيچ مدال طلايى را تا قبل از المپيك نداده است.

دو شغله بودن رئيس

يكى ديگر بحث هاى مهم جودو بحث بودجه است که آقاى رضوى در اين باره توضيح مى دهد: "بودجه ما ۴۰۰ ميليون تومان از سوى سازمان تربيت بدنى و ۷۰۰ ميليون تومان از طريق كميته ملى المپيك تامين مى شود ، همچنين حدود ۳۰۰ ميليون تومان هم از راه كمك هاى مردمى كسب درآمد داريم."

Image caption عبدالجلیل رضوی که مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی پارس نیز هست، اذعان می کند که بخشی از بودجه فدراسیون جودو از طریق او جذب شده

"طبيعتا اين بودجه كافى نيست ، اما بايد توجه داشته باشیم كه سازمان و كميته المپيك هم با كمبود بودجه مواجه اند."

با توجه به اينكه رئيس فدراسيون جودو ، مدير عامل منطقه ويژه اقتصادى پارس نيز هست اين سوال پيش مى آيد كه آيا وى مى تواند از شغل دوم خود براى تزريق بودجه به فدراسيون استفاده كند؟

او پاسخ مى دهد:"از نظر قانونى دستگاه هاى دولتى اجازه ندارند كه به ما كمك كنند و طبيعتا شركت پارس هم چنين اجازه اى ندارد. ولى همين ۳۰۰ ميليون كمك هاى مردمى هم از طريق من جذب شده است."

در اين برخى منتقدان به دو شغله بودن عبدالجليل رضوى اشاره مى كنند و مى گويند او نمى تواند وقت كافى به جودو اختصاص دهد اما رضوى نظر ديگرى دارد: "نه، هيچ مشكلى وجود ندارد. به هر حال من تقسيم كار كرده ام و قرار نيست تمامى كارهاى اجرايى فدراسيون را رئيس انجام دهد."

بانوان تنها در آسيا

تيم بانوان ايران در مسابقات آسيايى در رده سنى بزرگسالان و جوانان شركت كرد، اما به نتايج مطلوبى دست نیافت.

به گفته رئيس فدراسيون، بانوان جودوكار ايرانى در حال حاضر قابليت كسب مدال در رقابت هاى آسيايى را ندارند و تنها به فكر حضور در مسابقات هستند.

اما بعيد است كه با توجه به مخالفان زيادى كه در كنگره جهانى جودو با حضور ورزشكاران محجبه وجود دارد امكان حضور جودوكاران زن ايرانى و ديگر كشورهاى مسلمان در مسابقات جهانى فراهم شود.

مطالب مرتبط