خداداد عزیزی یک سال محروم شد

Image caption خداداد عزیزی گفته است که اعتراضی به این رای ندارد

با رای کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال ،خداداد عزیزی ملی پوش سابق تیم ملی ایران و قائم مقام باشگاه پیام مشهد یکسال از فعالیت در فوتبال محروم شد.

این رای در پی درگیری خداداد عزیزی با قاسم محمدی، خبرنگار روزنامه خبر صادر شده است.

در نهم آذرماه و پس از بازی دوتیم پیام خراسان و مقاومت سپاسی شیراز که در ورزشگاه ثامن مشهد برگزار شد و با پیروزی یک بر صفر تیم میهمان به پایان رسید، بین خداداد عزیزی و چند نفر دیگر از دست اندرکارن باشگاه پیام و یک خبرنگار شیرازی درگیری فیزیکی پیش آمد و کمیته انظباطی پس از تشکیل چندین جلسه و احضار طرفین درگیری، چهارشنبه صبح رای خود را درباره خداداد عزیزی و دیگر متهمان این پرونده اعلام کرد.

بر اساس ای رأی آقای عزیزی علاوه بر یک سال محرومیت، به پرداخت ۱۰ میلیون تومان جریمه نقدی نیز محکوم شده است.

همچنین علی عصمتی یکی از اعضای باشگاه پیام نیز که در این درگیری شرکت داشته، دو سال از ورود به ورزشگاه‌ ها و فعالیت های مرتبط به فوتبال محروم و همچنین به پرداخت مبلغ ۲۰ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شد.

سجاد شاکری، پسر مالک باشگاه پیام نیز یکسال از حضور در ورزشگاه محروم و به پرداخت ۱۰ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شد.

در ادامه رای کمیته انظباطی آمده است که این کمیته پرونده بازیکنان خارجی پیام که در درگیری این دیدار سهیم بوده اند را مفتوح نگه داشته است.

عزیزی: اعتراضی ندارم

پس از اعلام رای کمیته انضباطی و محرومیت یک ساله خداداد عزیزی، وی در گفتگوی کوتاهی با خبرگزای ایسنا تاکید کرد که اعتراضی به این رای ندارد.

وی گفت: "اصلا برایم مهم نیست چه رایی صادر شده است. دیگر به فوتبال فکر نمی‌کنم که بخواهم در مورد یک‌سال محرومیتم صحبت کنم. خداداد عزیزی دیگر برایش مهم نیست که در فوتبال ایران چه اتفاقی خواهد افتاد".

همچنین مدیرعامل باشگاه پیام مشهد در گفتگو با خبرگزاری مهر عنوان کرد محرومیت یکساله از فعالیت در فوتبال کشور حق خداداد عزیزی نیست، با این حال باشگاه پیام برای احترام به قانون این رای را می پذیرد.

در آن سو مجتبی شریفی، رئیس کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال، رای صادره را کاملا عادلانه دانست.

او گفت: "نفس حضور در درگیری و نفس خشونت در ورزش و تکرار این مساله با توجه به اینکه امنیت میادین را مخدوش می‌کند خلاف است و رایی که کمیته انضباطی صادر کرده صددرصد عادلانه و منصفانه است. "

بر طبق قوانین کمیته انظباطی، خداداد عزیزی و دیگر محکومان این پرونده چهار روز فرصت خواهند داشت تا به رای صادره اعتراض کنند، اما آقای عزیزی و مدیر عامل پیام تاکید کرده اند که به این رای اعتراض نخواهند کرد.

عزیزی می تواند به ورزشگاه ها برود

با اینکه خداداد عزیزی یک سال از فعالیت در فوتبال محروم شده، اما بنا به گفته رئیس کمیته انظباطی منعی برای حضور وی در ورزشگاه ها وجود ندارد.

آقای شریفی گفت: "در حکمی که برای خداداد صادر شده تنها او را از تیم‌داری و گرفتن سمت در تیم‌های فوتبال محروم کرده ایم و محرومیت او شامل حضور در ورزشگاه‌ها نمی‌شود".

وی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا در صورتی که قاسم محمدی، خبرنگار مضروب از شکایتش انصراف می‌داد، خداداد مورد بخشش قرار می‌گرفت؟‌ به خبرگزاری ایسنا توضیح داد:"‌ بر اساس آ‌یین‌نامه انضباطی در مطالبات مالی اگر شاکی شکایتش را پس بگیرد می‌توان حکمی صادر نکرد اما در موارد تخلفات انضباطی چه شخص شاکی راضی باشد چه نباشد، محکومیت باقی می‌ماند. بنابراین حتی اگر خبرنگار هم از شکایتش انصراف می‌داد حکم در مورد خداداد عزیزی صادر می‌شد".

ابتدا قرار بود رای کمیته انظباطی دوشنبه شب و در برنامه ۹۰ اعلام شود که به گفته عادل فردوسی پور، مجری این برنامه تلویزیونی، مسوولان کمیته انظباطی صلاح دیدند رای خود را پس از عید قربان اعلام کنند.

در نهم آذر چه گذشت؟

در روز نهم آذرماه، پس از پایان بازی پیام و مقاومت سپاسی در ورزشگاه ثامن مشهد، خبرگزاری ها از درگیری خداداد عزیزی با یک خبرنگار شیرازی خبردادند.

خبرنگار مضروب به علت شدت جراحات و وضعیت نامناسب به بیمارستانی در مشهد منتقل شد و مسوولان باشگاه مقاومت تاکید کردند که قاسم محمدی توسط خداداد عزیزی و چندی از نزدیکان وی مورد ضرب و شتم قرار گرفته است.

آقای جعفری مدیرعامل باشگاه مقاومت سپاسی شیراز در این باره گفت: "خبرنگار شیرازی که به همراه ما در قسمت جایگاه ویژه ورزشگاه نشسته بود، پس از اتمام بازی و پیروزی تیم مقاومت صلوات فرستاد که به خاطر این عملش توسط خداداد عزیزی و همراهان وی مورد ضرب و شتم قرار گرفت و از راهروی ورزشگاه به پایین پرت شد. پس از این برخورد خبرنگار شیرازی با سر به شدت به دیوار برخورد کرد و دچار آسیب جدی شد که مجبور شدیم او را با آمبولانس به بیمارستان بفرستیم".

خداداد عزیزی ، قائم مقام باشگاه پیام هم با تائید خبر این درگیری عنوان کرد ضارب خبرنگار مضروب، او نبوده است.

او گفت: "این خبرنگار شیرازی پس از اتمام بازی جلوی من و چند تن از بازیکنان که در جایگاه نشسته بودیم، شروع به کری خواندن و فحش دادن کرد که به خاطر این عملش همراهان من او را هل داده و شروع به کتک زدن کردند. در این کشور کسی را به خاطر صلوات فرستادن کتک نمی‌زنند و پس از فحش دادن بود که این خبرنگار مورد ضرب و شتم قرار گرفت. درست نبود که این فرد که میهمان ما بود به میزبان خود فحاشی کند و حقش بود که در ازای فحاشی‌اش کتک بخورد. من کاری نکرده‌ام و همراهان من با این فرد درگیر شده‌اند".

به گفته سرهنگ مصطفی شوشتری رییس مرکز اطلاع‌رسانی فرماندهی انتظامی خراسان رضوی، آن شب خداداد عزیزی از سوی قاضی پرونده به پاسگاه ویرانی شاندیز احضار شد و عزیزی با سپردن یک وثیقه ۲ میلیون تومانی آزاد شده است.

"می خواهند مرا محو کنند"

روز پس از این حادثه چندی از مسوولان ورزش ایران به شدت نسبت به این عمل خداداد عزیزی واکنش نشان دادند و کیومرث هاشمی، معاون سازمان تربیت بدنی عنوان کرد باید چنین افرادی از صحنه ورزش کشور حذف شوند.

قاسم محمدی نیز با تاکید بر اینکه از شکایت خود نگذشته است، گفت: "این پرونده هنوز در حال پی گیری است و هیچ گونه رضایتی هم از شکایت خود علیه خداداد عزیزی نداده‌ام، بلکه شب اول حادثه و به دنبال خواهش افشین پیروانی فقط رضایت دادم که خداداد در بازداشت نباشد".

خداداد عزیزی روز دوشنبه یازدهم آذرماه در جلسه کمیته انضباطی بار دیگر عنوان کرد که او در درگیری حضور داشته، اما ضارب خبرنگار مضروب نبوده است.

وی همچنین در باره اظهار نظر آقای هاشمی گفت: "باور کنید اینها سناریویی بوده که مرا محو کنند وگرنه این اتفاقات در فوتبال زیاد رخ می دهد. تیم امید پیشکش خودشان. من دوست دارم به فوتبال کشورم خدمت کنم اما نمی خواهم خودم را آویزان کنم و به هر قیمت مربی تیم امید شوم. امروز هم که مرا از فوتبال محو کنند می روم گوشه ای و با افتخاراتم در فوتبال زندگی می کنم".

این در حالی است که آقای محمدی و آقای جعفری تاکید کردند که ضارب، خداداد عزیزی بوده است.

انجمن نویسندگان،‌ خبرنگاران و عکاسان ورزشی نیز در نامه‌ای به علی کفاشیان رئیس فدراسیون فوتبال از روند بررسی پرونده این درگیری ابراز نگرانی کرد و خواستار برخورد قاطع کمیته انظباطی با آقای عزیزی شد.

علی کفاشیان، رئیس فدراسیون فوتبال نیز در این باره گفت: "اگر محکومیت عزیزی کم باشد، استیناف رای خواهد داد".

البته این برای اولین مرتبه نیست که یک خبرنگار در میادین ورزشی مورد ضرب و شتم قرار می گیرد، چندی پیش یکی از خبرنگاران شبکه خبر هم در کمپ تیم ملی مضروب شده بود که پرونده ای در آن باره تشکیل نشد.