پایان جنجالی نيم فصلی نا اميد كننده برای 'هلى كوپتر'

وحید هاشمیان
Image caption وحید هاشمیان بخاطر انجام یک مصاحبه از سوی تیم بوخوم از حضور در تمرینات محروم شده است

وحيد هاشميان ، در ابتداى اين فصل پس ازچهار سال دوباره به باشگاه قبلى خود بوخوم بازگشت و اميدوار بود مثل گذشته دوران موفقى را دراين باشگاه آلمانى پشت سربگذارد.

اما او در نيم فصل اول بوندس ليگا موفق به گلزنى براى تيمش نشد و آمارش با آنچه در گذشته از خود دراين تيم از خود بجا گذاشته بود قابل قياس نيست.

از طرفى او با تصميم سرمربى بوخوم از حضور در بازى آخر تيمش هم محروم شد.

محروميت به دليل مصاحبه

سايت هفته نامه آلمانى كيكر روز پنج شنبه، بيست ويكم آذرماه ۱۳۸۷ خبر داد ،"مارسل كولر" سرمربى بوخوم وحيد هاشميان را از تمرين با اين تيم منع كرده است و اين بازيكن از تركيب اين تيم براى آخرين بازى بوخوم در دور رفت بوندس ليگا برابر كلن نيز كنار گذاشته شده است.

دليل اين تصميم آقاى كولر مصاحبه اى كه آقاى هاشميان انجام داده عنوان شده است.

سرمربى بوخوم دراين باره گفت: "هيچ كس حق ندارد به فكر خودش باشد، چند هفته پيش به بازيكنان تيم گفتم كه تمام حرف هاى آنها را به دقت گوش خواهم كرد و مصاحبه هاى آنها را هم زير نظر خواهم داشت. ما در كنار هم مى توانيم از اين موقعيت عبور كنيم، در اين وضعيت فقط همدلى مى تواند وضعيت مطلوب را به اين تيم بازگرداند. "

او تاكيد كرد با اين اقدام قصد دارد تا به ساير بازيكنان نيز هشدار دهد كه مراقب اظهارات خود باشند.

هاشميان چندى پيش در گفتگو با روزنامه بيلد نسبت به كم بازى كردن خود در اين فصل انتقاد كرده بود :"به تصميم سرمربى مان احترام مى گذارم اما از بازى نكردنم تا حدودى عصبانى هستم. قبل از آمدن به بوخوم اوضاع را طور ديگرى تصور مى كردم. به بوخوم آمدم تا به اين باشگاه كمك كنم."

به نوشته كيكر هاشميان خواستار اعتماد بيشتر مربى‌اش بود. همين صحبت هاى آقاى هاشميان موجب شد تا مربى بوخوم اين محروميت را برايش در نظر بگيرد .

همچنين "توماس ارنست" مدير باشگاه بوخوم نيز خبر از جريمه نقدى وحيد هاشميان داد و گفت :"اين گونه رفتار از يك بازيكن با تجربه غيرقابل قبول است."

بازگشت ناموفق

وحيد هاشميان بين سالهاى ۲۰۰۱ و ۲۰۰۴ به مدت سه سال پيراهن بوخوم را برتن داشت و دوران بسيار موفقى را دراين تيم پشت سر گذاشت.

او در فصل اول حضور در بوخوم در ۲۱ بازى، هشت گل زد و به همراه بوخوم به دسته اول بوندس ليگا صعود كرد.

اين بازيكن ايرانى در دوفصل بعد آمار بسيار بهترى از خود بجا گذاشت؛ در دومين سال حضورش در اين تيم در ۳۴ بازى ۱۰ گل به ثمر رساند و در سال سوم موفق شد در ۳۲ بازى ۱۶ بار براى تيمش گلزنى كند.

همين آمار خوب موجب شد تا وحيد هاشميان در سال ۲۰۰۴ راهى بايرن مونيخ شود.

اين مهاجم ايرانى كه به علت پرش هاى بلندش از سوى رسانه هاى آلمانى به " هلى كوپتر" شهرت پيدا كرده است پس از پشت سر گذاشتن يك فصل در بايرن و سه فصل در هانوفر دوباره به بوخوم بازگشت، اما در دور رفت بوندس ليگا، در هشت بازى به ميدان رفت كه در سه بازى هم به صورت ذخيره وارد ميدان شد و گلى هم به ثمر نرساند.

اين بازيكن از هفته سيزدهم به بعد و پس ۵۸ دقيقه بازى مقابل تيم سابقش ، هانوفر ،ديگر به بازى گرفته نشد.

به اعتقاد هاشميان او برابر هانوفر بسيار خوب بازى كرده بود و همين بازى نكردن در ديدار هاى بعدى باعث شد كه او در گفتگو با روزنامه بيلد از اين بابت انتقاد كند.

اما مربى بوخوم نظر ديگرى دارد: "اين بازيكن معمولا مصدوم و مريض بود و باشگاه براى رهايى وى از مصدوميت، سه تا چهار هفته تلاش مى كرد اما هاشميان بعد از دستيابى به بهبودى و آمادگى، مجددا با سفر به ايران و بازى در تيم ملى فوتبال كشورش، مصدوم به آلمان و تيم بوخوم باز مى گشت."

اما هاشميان در گفتگویی با ایسنا، خبرگزاری دانشجویان ایران در اين باره توضيح داد :" من كمردرد شديدى داشتم و وقتى به سرمربى گفتم نمى‌توانم به دليل كمردرد در تمرين كوهنوردى شركت كنم، او اصرار كرد كه بايد در اين تمرين شركت كنى. اين نخستين مصدوميت من بود."

Image caption وحید هاشمیان بازی در بوندسلیگا را در سال 1999 و با تیم هامبورگ آغاز کرد

"پس از آن دچار پارگى عضله پا شدم كه اين هم براى هر بازيكنى اتفاق مى‌افتد و سومين مساله سرماخوردگى‌ام بود كه پس از بازى با امارات به وجود آمد. چه كار مى ‌توانم انجام بدهم؟ آيا مى‌توان كارى كرد كه سرماخوردگى به سراغ آدم نيايد؟ "

هاشمیان همچنين درباره جريمه اى كه سرمربى تيم برايش در نظر گرفته است گفت:" من هيچ بى‌احترامى به سرمربى تيم نكردم و تنها به خاطر اينكه بازى به من نمى‌رسد، از اين مساله گلايه كردم. اين چيز بدى نيست. اين را نمى‌توان بى‌احترامى تلقى كرد. من عليه سرمربى تيم صحبت نكردم و گفتم كه به او احترام مى‌گذارم. بنابراين دليلى ندارد كه صحبتم را پس بگيرم و اين كار را نكردم."

"عذرخواهى نكرده و نمى‌كنم. اگر بازيكنى نسبت به نيمكت نشينى‌اش موضعى نداشته باشد، آن بازيكن حرفه‌اى نيست. من به عنوان يك بازيكن حرفه‌اى دوست دارم براى تيمم بازى كنم و نمى‌توانم نسبت به نيمكت نشينى‌ام بى‌تفاوت باشم."

اميدوار به دور برگشت

به هر ترتيب پرونده وحيد هاشميان در دور رفت بوندس ليگا در فصل ۲۰۰۹-۲۰۰۸ بدون حتى يك گل زده به پايان رسيد.

نيم فصل دوم بوندس ليگا از ابتداى فوريه شروع مى شود و اين مهاجم ۳۲ ساله اميدوار است در دور برگشت پايش به گلزنى باز شود و بوخوم هم نتايج بهترى بگيرد.

بوخوم در پایان نیم فصل اول يكى از تيم هاى قعر جدولى بوندس ليگا بود و كاملا خطر سقوط به دسته پايين تر را احساس مى كند.

در كارنامه وحيد هاشميان ۱۷۵ بازى و ۳۵ گل در بوندس ليگا ديده مى شود .

او در سال ۹۹ از پاس به هامبورگ ملحق شد و پس از دو سال حضور در هامبورگ با بوخوم قرارداد بست.

مطالب مرتبط