اروپا صحنه نبرد باشگاه های انگلستان و ایتالیا شد

آلکس فرگوسن و ژوزه مورینیو
Image caption آلکس فرگوسن و ژوزه مورینیو هر دو از رقابت مجدد پیش رو استقبال کردند

در مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان اروپا آلکس فرگوسن و منچستر یونایتد مقابل ژوزه مورینیو و اینترمیلان قرار خواهند گرفت.

بر اساس قرعه کشی انجام شده برای مرحله حذفی لیگ قهرمانان، رافائل بنیتز مربی لیورپول نیز به اسپانیا باز می گردد تا مقابل رئال مادرید، باشگاه سابق خود قرار گیرد.

کلادیو رانیری، مربی پیشین چلسی با یوونتوس به استادیوم استمفورد بریج باز می گردد تا خاطرات گذشته را، این بار رو در روی چلسی، زنده کند و آرسنال هم با آ اس رم رو در رو خواهد شد.

بارسلونا، تیمی که کارشناسان بالاترین بخت را برای قهرمانی در فصل جاری لیگ قهرمانان برای آن قائلند، نیز برای صعود به مرحله یک چهارم نهایی باید از سد لیون، قهرمان هفت فصل متوالی لیگ 1 فرانسه عبور کند.

مسابقات مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان اروپا در روزهای 24 و 25 فوریه سال 2009 آغاز می شود و بازی های برگشت این مرحله در روزهای دهم و یازدهم مارس برگزار خواهد شد.

سال گذشته این مسابقات تحت تاثیر درخشش تیم های انگلیسی قرار داشت که از جمع آنها سه تیم چلسی، لیورپول و منچستریونایتد به نیمه نهایی رسیدند و آرسنال هم در یک چهارم نهایی در مقابل لیورپول حذف شد.

در فصل گذشته از میان تیم های ایتالیایی سه تیم اینترمیلان، آث میلان و آ اس رم به یک هشتم نهایی رسیدند، اما در این مرحله اینترمیلان به دست لیورپول و آث میلان توسط آرسنال حذف شدند و آ اس رم نیز در یک چهارم نهایی نتوانست از سد منچستریونایتد عبور کند.

ژوزه بار دیگر چشم در چشم سر آلکس

ژوزه مورینیو که پس از دوبار غلبه بر منچستریونایتد در راه دستیابی به قهرمانی لیگ برتر انگلستان در سالهای 2005 و 2006 با تیم چلسی، در سال 2007 در این راه مغلوب شد و سپس چلسی را ترک کرد به صراحت گفت رویارویی با یک تیم انگلیسی گزینه مطلوب او بوده است.

رقابت منچستریونایتد و اینترمیلان، خاطرات پیروزی معروف مورینیو در سال 2004 را زنده خواهد کرد؛ زمانی که تیم پورتو تحت هدایت او در استادیوم اولدترافورد در دقیقه آخر بازی برگشت، گل تساوی را به ثمر رساند که باعث حذف منچستریونایتد از لیگ قهرمانان شد و در نهایت به قهرمانی پورتو در این تورنمنت انجامید.

مورینیو در یک کنفرانس مطبوعات گفت: "از قرعه راضی هستم. می خواستم با بهترین تیم روبرو شوم و اکنون قرعه به نام قهرمان اروپا خورده که احتمالا در ظرف دو روز آینده قهرمان جهان نیز خواهد شد."

با این وجود او با تواضعی که به خصوصیات اخلاقی او نزدیک نبود گفت: "برخی می گویند من رکورد خوبی در برابر آلکس فرگوسن دارم، اما این رکورد به من تعلق ندارد. این رکورد چلسی است."

سر آلکس فرگوسن مربی منچستریونایتد هم در واکنش به قرعه اعلام شده گفت:"جالب است که دوباره به مورینیو خوردیم. او شخصیت جالبی است و من هیچگاه با او مشکل نداشتم."

"صعود پرسود"

قرعه کشی مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان اروپا با انتشار گزارشی از سوی دانشکده اقتصاد و تجارت دانشگاه کاونتری همزمان شد که در آن ارزش اقتصادی راهیابی به این مرحله از معتبرترین لیگ فوتبال اروپا برای باشگاه ها بیش از 56 میلیون دلار برآورد گردید.

در این گزارش که توسط پروفسور سایمون چدویک انجام شده تخمین زده شده که با وجود رکود جهانی اقتصاد، قهرمان لیگ قهرمانان اروپا می تواند تا 160 میلیون دلار درآمد اضافه کسب کند و هر اشتباه سرنوشت ساز در بازی فینال معادل از دست دادن 56 میلیون دلار برای نایب قهرمان خواهد بود.

در این گزارش آمده این درآمد اضافی از طریق پول جوایز، درآمد تبلیغاتی این تورنمنت، بلیط فروشی، فروش کالاهای مربوط به هر تیم و افزایش ارزش بازیکنان، تامین می شود.

همچنین پروفسور چدویک به این نتیجه رسیده که با وجود بحران اقتصادی، ارزش بازیکنان تیم هایی که به یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان اروپا رسیده اند، تنها به واسطه صعود به این مرحله 13 درصد افزایش پیدا کرده است.

دیگر نبردها

رئال مادرید - لیورپول

اسپورتینگ لیسبون - بایرن مونیخ

ویارئال - پاناتینایکوس

اتلتیکو مادرید - پورتو

مطالب مرتبط