غلامحسين پيروانى به دنبال شكست طلسم ۳۶ ساله

Image caption این مربی 56 ساله در پرورش بازیکنان جوان از مربیان موفق محسوب می شود

آخرين بارى كه فوتبال ايران موفق شد در بازى هاى المپيك شركت كند به المپيك ۱۹۷۶ مونترال بازمی گردد.

البته ايران موفق شد در رقابتهاى مقدماتى المپيك ۱۹۸۰ جواز حضور در آن رقابت ها را كسب كند، اما ايران المپيك مسكو را تحريم كرد و طبيعتا فوتبال ايران هم در المپيك ۱۹۸۰ غايب بود.

با اين حساب اگر فوتبال ايران موفق شود خود را به المپيك ۲۰۱۲ لندن برساند موفق خواهد شد يك طلسم ۳۶ ساله را بشكند.

اين بار براى اينكه عمر غيبت ايران در المپيك ۴۰ ساله نشود مسوولان فدراسيون فوتبال ايران و كميته ملى المپيك ، غلامحسين پيروانى را به عنوان سرمربى تيم اميد ايران برگزيدند و اميدوارند كه اين مربى شيرازى ايران را به المپيك لندن برساند.

انتخاب از ميان نامزدهاى پرشمار

مذاكرات براى انتخاب سرمربى تيم اميد از چند هفته قبل شروع شد و پس از تاكيد فدراسيون فوتبال كميته ملى المپيك هم پذيرفت كه سرمربى تيم اميد يك مربى ايرانى باشد و مربيانى چون محمود ياورى، پرويز مظلومى، غلامحسين مظلومى، حميد استيلى، مجيد جلالى، منصور ابراهيم زاده، محمد خاكپور، بيژن ذوالفقارنسب، حميد درخشان و غلامحسين پيروانى به عنوان نامزدهاى سرمربى گرى تيم اميد معرفى شدند.

در نهايت در روز يكشنبه پانزدهم دى ماه ۱۳۸۷، كميته تيم هاى ملى غلامحسين پيروانى سرمربى تيم مقاومت سپاسى شيراز را به عنوان سرمربى جديد تيم اميد معرفى كرد.

مهدى تاج درباره اينكه چرا از بين نامزدهاى مورد نظر پيروانى به عنوان سرمربى تيم اميد انتخاب شد توضيح داد:" برنامه همه كانديداها براى سرمربى‌گرى تيم اميد بررسى شد كه برنامه پيروانى از همه كاملتر بود و هم مورد تاييد فدراسيون فوتبال و هم كميته ملى المپيك بود."

همچنين اميرحسين پيروانى كه هم اكنون دستيار محمد مايلى كهن درتيم سايپا است، دستيار برادرش در تيم اميد خواهد بود و به گفته مسوولان فدراسيون فوتبال در آينده يك مربى تركيه اى هم به كادر فنى تيم اميد اضافه خواهد شد.

جدايى "شاه غلام" از مقاومت سپاسى

غلامحسين پيروانى از سال ۱۳۸۰ هدايت تيم فجرسپاسى (مقاومت سپاسى كنونى) را برعهده دارد و در تمامى هفت دور گذشته ليگ برتر با اين تيم شيرازى در ليگ شركت كرد.

آقاى پيروانى در ابتداى اين فصل قصد داشت از سپاسى جدا شود تا به ابومسلم خراسان ملحق شود، اما اصرارمردم و مسوولان شيراز باعث شد تا وى دوباره به شيراز برگردد و هدايت سپاسى را بر عهده بگيرد.

بلافاصله پس از انتخاب اين مربى به عنوان سکاندار تيم اميد، باشگاه مقاومت سپاسى با انتشار بيانيه اى اعلام كرد اين مربى را به طور تمام وقت در اختيار تيم اميد قرار خواهد داد و بدين ترتيب آقاى پيروانى ديگر سرمربى سپاسى نخواهد بود و تنها يك شغل آن هم در تيم اميد خواهد داشت.

اين مربى ۵۶ ساله پس از انتخابش به عنوان سرمربى تيم اميد در گفتگو با خبرگزارى مهر گفت :"تمام تلاشم را به خرج مى دهم كه حق هيچ بازيكن مستعدى تضييع نشود و پس از ۳۶ سال تيم اميد را به المپيك ببرم."

او در پاسخ به اين سوال كه آيا ارتباط خاصى كه با عزيز محمدى (‌نايب رئيس دوم فدراسيون و مدير عامل سابق فجر سپاسى)داشته دليل انتخابش به عنوان سرمربى تيم اميد بوده توضيح داد: "تمام كسانيكه اين مسائل را مطرح مى كنند تنها گناه من را مى شويند چون من براى رسيدن به چنين سمتى اصلا اقدام پشت پرده اى انجام ندادم."

آقای پیروانی همچنين دردفاع از دانش مربى گرى خود گفت:"در اين سال ها هر كلاس مربيگرى كه در ايران گذاشتند، در آن شركت كردم. من در اين سال ها در كلاس مربيگرى مردانى همچون ونگلوش، بابى هافتون، روته مولر و دیگران حضور پيدا كردم و حتى مدرك A آسيا را هم دريافت كرده ام، با اين شرايط نمى دانم چرا من را مربى بى علم مى نامند؟"

Image caption غلامحسین پیروانی به ویژه در شیراز از مربیان محبوب است و در آغاز فصل اخیر مردم و مسئولان شهر شیراز مانع خروج او از باشگاه مقاومت سپاسی شدند

غلامحسين پيروانى که هواداران شیرازی او را "شاه غلام" می خوانند، در تمام دوران بازى اش پيراهن برق شيراز را برتن داشت و تا سال ۱۳۷۱ و تا سن ۴۰ سالگى براى اين تيم بازى كرد.

او پس از حضور در كادر فنى تيم هاى جوانان ايران، برق و فجر شيراز در سال ۱۳۸۰ سرمربى تيم فجر شد.

قهرمانى در جام حذفى در سال ۱۳۸۰ مهم ترين افتخار پيروانى به همراه فجر به عنوان سرمربى بشمار مى رود.

او در سالهاى حضورش در فجر در پرورش بازيكنان جوان كارنامه بسيار خوبى داشت و به گفته مهدى محمد نبى، دبيركل فدراسيون فوتبال، عملكرد موفق آقاى پيروانى در زمينه بازيكن سازى يكى از دلايل اصلى انتخاب وى به عنوان سرمربى تيم اميد بوده است.

طلسمی طولانى

در سالهاى اخير همواره تيم اميد ايران با وجود در اختیار داشتن بازيكنان باتجربه و حتى بازيكنانى كه سابقه حضور در ليگ هاى اروپايى را داشته اند نتوانسته به المپيك راه پيدا كند.

اين تيم درراه رسيدن به المپيك بارسلونا (۱۹۹۲) با مربى گرى حسن حبيبى ناكام ماند و چهار سال بعد هم با همين مربى نتوانست به المپيك ۱۹۹۶ آتلانتا برسد.

ايران در راه رسيدن به المپيك ۲۰۰۰ سيدنى با ايگان كوردس آلمانى ناكام بود، در مقدماتى المپيك ۲۰۰۴ آتن محمد مايلى كهن و پس از آن حسين فركى هدايت ايران را برعهده داشتند كه آنها نیز ناكام ماندند.

سرانجام چهار سال پيش براى صعود به المپيك ۲۰۰۸ پكن، وينكو بگوويچ كروات هدایت تیم را بعهده گرفت که او نیز نتوانست ايران را به آن بازى ها برساند.

اکنون برای شکستن این طلسم ۳۶ ساله نوبت به غلامحسين پيروانى رسیده است؛ آقاى پيروانى تاكيد كرده اسكلت اصلى تيم اميد ايران را بازيكنان تيم ملى جوانانى تشكيل مى دهند كه چند هفته گذشته در عربستان موفق نشدند به جام جهانى جوانان راه پيداكنند.

با این حال او امیدوار است با اين تيم در لندن حاضر باشد.

مطالب مرتبط