اندی موری بریتانیا را امیدوار کرد

Image caption اندی موری در سال 2009 دو بار راجر فدرر و یک بار رافائل نادال را شکست داده است

اندی موری با تکرار قهرمانی در مسابقات تنیس آزاد قطر به یکی از امیدهای اصلی پیروزی در اولین گرند اسلم سال، مسابقات تنیس آزاد استرالیا بدل شد.

تنیس باز شماره چهار جهان که هفته گذشته در ابوظبی و در مسابقات "کاپیتالیا" با پیروزی بر رافائل نادال و راجر فدرر قهرمان شد، در فینال تورنمنت دوحه هم اندی رادیک تنیس باز شماره هشت جهان را در دو ست پیاپی (6-4، 6-2) مغلوب کرد تا به داغ ترین تنیس باز هفته های اول سال 2009 بدل شود.

این تنیس باز بریتانیایی در نیمه نهایی مسابقات قطر هم برای پنجمین بار در شش رویارویی اخیر خود با فدرر، تنیس باز شماره دو جهان را مغلوب کرده بود.

اندی موری که با قهرمانی در قطر 138 هزار دلار بعنوان جایزه دریافت کرد، اکنون چشم به جایزه ای حدودا 10 برابر بیشتر دوخته است.

این تنیس باز در شرایطی وارد مسابقات تنیس آزاد استرالیا می شود که برگزار کنندگان این مسابقه، با وجود بحران مالی جهانی، تصمیم به افزایش 12.3 درصدی جوایز این تورنمنت کرده اند و میزان جایزه نفر اول را به 1.42 میلیون دلار رسانده اند.

نایب قهرمان این تورنمنت هم بیش از 706 هزار دلار جایزه دریافت خواهد کرد.

اندی موری که با قهرمانی در تورنمنت قطر نهمین عنوان قهرمانی در تورنمنت های انجمن حرفه ای های تنیس (ATP) را به دست آور، سال گذشته در دور اول مسابقات آزاد استرالیا مقابل ژو ویلفرید سونگا، تنیس باز فرانسوی که آن زمان ورزشکاری چندان شناخته شده نبود، شکست خورد؛ با این حال سونگا با رسیدن به فینال این گرند اسلم به یکی از چهره های مطرح تنیس در سال 2008 بدل شد.

موری پس از قهرمانی در تورنمنت قطر گفت: "احساس خوبی درباره شرکت در تورنمنت استرالیا دارم اما بعد از اتفاقی که سال قبل در آنجا رخ داد نمی خواهم بیش از اندازه روی احتمال موفقیت خودم حساب باز کنم."

او اذعان کرد که: "من یکی از بهترین بازیکنان هستم اما نمی دانم که امید دار اصلی قهرمانی در استرالیا باشم یا نه. راجر، رافا و نواک (جاکوویچ) که سال قبل قهرمان شد همگی در این گرند اسلم حضور دارند."

Image caption آیا موری به انتظار 73 ساله بریتانیا برای رسیدن به یک عنوان قهرمانی گرند اسلم مردان پایان خواهد داد؟

با این وجود این تنیس باز 21 ساله با قاطعیت اندی رادیک را شکست داد.

هرچند پس از آسیب دیدگی از ناحیه کمر در جریان مسابقه نیمه نهایی تورنمنت قطر با راجر فدرر نگرانی هایی از وضعیت سلامتی اندی موری در فینال وجود داشت، با این حال در فینال اثری از این آسیب دیدگی دیده نشد و او در ظرف تنها 70 دقیقه حریف نامدار خود را با دست خالی روانه خانه کرد.

عملکرد موری در تورنمنت قطر به اندازه ای غالب بود که هیچ کدام از حریفان او نتوانستند در گیم هایی که او سرویس می زد برنده شوند و سرویس او را بشکنند.

برای بریتانیایی ها که از سال 1936 و پس از قهرمانی فرد پری در مسابقات ویمبلدون وتنیس آزاد آمریکا، هیچکدام از تنیس بازان مرد این کشور نتوانسته اند در یک گرند اسلم قهرمان شوند، اندی موری بزرگترین امید زنده کردن خاطرات 73 سال پیش محسوب می شود.

مسابقات تنیس آزاد استرالیا در سال 2009 از روز 19 ژانویه آغاز می گردد.

مطالب مرتبط