تب آرمسترانگ استرالیا را فرا گرفت

Image caption لنس آرمسترانگ با هم تیمی های خود تمرین می کند

بیش از سه سال پس از آنکه لنس آرمسترانگ، اسطوره دوچرخه سواری، بازنشستگی خود را از رقابت های این ورزش اعلام کرد، او در میان اشتیاق و کنجکاوی کارشناسان ورزش و علاقمندانش دوباره باز می گردد تا در تور استرالیا (Tour Down Under) شرکت کند.

او در یک مسابقه 50 کیلومتر که پیش از تور استرالیا در رایمیل پارک شهر آدلاید و در حضور بیش از 130 هزار تماشاچی برگزار شد رتبه بالایی کسب نکرد اما اذعان کردبرای اولین مسابقه تحت فشار بوده است.

در مجموع 133 ورزشکار از 23 کشور جهان در مسابقات تور استرالیا شرکت می کنند اما توجه رسانه ها معطوف این ورزشکار 37 ساله اهل تکزاس است که در سال 2005 پس از انکه برای هفتمین بار قهرمان تور دو فرانس شد اعلام بازنشستگی کرد.

در شهر آدلاید چهره او همه جا دیده می شود؛ از سالن های ورودی فرودگاه تا کنار قطارهای داخل شهر.

حتی مسئولان توریسم استرالیا این مسابقات را با عنوان "موقعیتی برای دیدن لنس" تبلیغ می کنند.

شدت توجه به این ورزشکار به اندازه ای است که می توان گفت "شهر کلیساها" در استرالیا به او علاقه ای در حد دین نشان داده است.

در یک کنفرانس خبری پیش از این مسابقه خبرنگاری از لنس آرمسترانگ پرسید آیا شباهتی با عیسی مسیح حس می کند؟

او پاسخ داد: "اسم های زیادی برای من ساخته اند."

"نمی دانم که آیا او (مسیح) هم دوچرخه سواری می کرد یا نه. او ظاهرا کارهای زیادی انجام داده است اما فکر نمی کنم دوچرخه سواری می کرد."

رقابت با سرطان

با این وجود مسابقات استرالیا را می توان آغاز یک دوران بزرگ بازگشت برای لنس آرمسترانگ دانست، زیرا او در راه کسب افتخار در تور دو فرانس مصمم به نظر می رسد.

او که 12 سال پیش از سرطان بیضه جان سالم به در برد امیدوار است بازگشت او به ورزش توجه بیشتری به سرطان جلب کند و می گوید انگیزه اصلی او برای بازگشت به ورزش جلب توجه به لزوم تمرکز بر درمان سرطان است.

Image caption آرمسترانگ بین سال های 1999 تا 2005 قهرمان تور دو فرانس شد

اما او غریزه رقابت را از دست نداده است.

هر چند او به قهرمانی در تور استرالیا فکر نمی کند و این هدف را واقع گرایانه نمی داند، اما معتقد است در شش ماه آینده احتمالا دوباره به یک مدعی در سطح جهانی بدل خواهد شد.

وقتی در کنفرانس خبری از او درباره قهرمانی در تور استرالیا پرسیده شد خندید و گفت: "من در سه سال گذشته نشسته بودم و آبجو می خوردم. چطور ممکن است چنین چیزی به ذهن آنها برسد؟"

اما انگار که روحیه رقابت جویی او بیدار شده باشد، جدی تر ادامه داد: "اگر موقعیت پیروزی وجود داشته باشد مطمئنا آن را از دست نخواهم داد."

"نه تردید می کنم، نه بلوف می زنم و نه خودم را قایم می کنم. اگر مسابقه ایجاب کند و من حس خوبی داشته باشم قول می دهم که حمله می کنم."

آرمسترانگ گفت در ماه های آوریل و مه به ارزیابی صحیحی از توان واقعی خوددست خواهد یافت، اما او که در هاوایی مشغول تمرین بوده مدعی شد در نوامبر، دسامبر و ژانویه شرایط جسمی او بهتر از زمانی بوده که در توردوفرانس قهرمان شد.

گذر عمر

اما در مورد مسئله حساس سن، این ورزشکار به شوخی گفت هر خبرنگاری را که اشاره ای به سن او بکند از جلسه بیرون خواهد کرد.

Image caption آرمسترانگ می گوید وضعیت بدنی او مثل گذشته است

او اذعان کرد که کمی درد دارد و در عضلاتش احساس سفتی می کند، اما گفت از قدرت خوبی برخوردار است و هنوز به زمان کمی برای برای بازگشت به آمادگی پس از خستگی نیاز دارد.

او همچنین از یک دوچرخه تازه طراحی شده استفاده می کند که دو عدد بر روی آن حک شده: 27.5 به یاد 27.5 میلیون نفری که از زمان توردو فرانس در سال 2005 به دلیل سرطان جان خود را از دست داده اند، و 1274 به نشانه تعداد روزهایی که از آخرین مسابقه حرفه ای او گذشته است.

آرمسترانگ اذعان کرد که اگر در این مسابقات موفق نشود سابقه و شهرت او ضربه خواهد خورد اما گفت از دید انسانی و بخاطر هدف آگاهی دادن درباره سرطان این ریسک را می پذیرد.

تور شش مرحله ای استرالیا از روز 20 ژانویه آغاز خواهد شد و پس از عبور از مناطق صحرایی و دور افتاده جنوب استرالیا و در نهایت دره باروسا که به دلیل وجود تاکستان های متعدد و صنعت شراب سازی شهرت دارد به پایان خواهد رسید.

مطالب مرتبط