ونوس اولین قربانی 'آزاد استرالیا'

Image caption کارلا سوارز پس از شکست دادن ونوس ویلیامز از این پیروزی شگفت زده شده بود

ونوس ویلیامز، تنیس باز شماره شش زنان جهان و قهرمان ویمبلدون در حادثه ای غیرمنتظره در دور دوم گرند اسلم تنیس آزاد استرالیا به دست تنیس باز گمنامی از اسپانیا حذف شد.

ونوس که از سال 2000 تا کنون هفت بار در رقابت های گرند اسلم قهرمان شده، در سه ست و با نتایج 2-6، 6-3 و 7-5 مغلوب کارلا سوارز ناوارو، تنیس بازی شد که در جمع امید داران به قهرمانی این مسابقات قرار نداشت.

ونوس ویلیامز در شرایطی باخت که در اواخر ست سوم و وقتی با نتیجه 5-4 از حریف 20 ساله خود پیش بود، موقعیت داشت تا بازی را 6-4 به سود خود خاتمه دهد، اما ناوارو که در ست اول با روحیه ای پایین مغلوب حریف بلند آوازه خود شده بود، در گیم دهم ست سوم، همانند ست دوم ضربات پیاپی ونوس ویلیامز را دفع کرد تا بازی 5-5 شود و پس از پیروزی در گیمی که ونوس سرویس را در اختیار داشت، با اتکا به سرویس و پس از دو ساعت و 15 دقیقه ونوس ویلیامز 28 ساله را شکست داد.

کارلا سوارز ناوارو در رده بندی جهانی 40 رتبه پایینتر از ونوس قرار دارد و تا کنون در بهترین نتیجه ای که در مسابقات گرند اسلم کسب کرده موفق شده در سال 2008 خود را به یک چهارم نهایی تنیس آزاد فرانسه برساند.

سرنا ویلیامز، خواهر ونوس هم که امید دوم قهرمانی در بخش زنان است، با مشکل به دور سوم صعود کرد.

او که مقابل گیزلا دولکو از آرژانتین قرار داشت ست اول را 6-3 برد اما در ست دوم دولکو شش بار مانع به ثمر رسیدن ضرباتی شد که می توانست پیروزی سرنا را به همراه داشته باشد و کار را به نتیجه 5-5 رساند.

سرنا که در دهه جاری یک سال در میان سه بار قهرمان تنیس آزاد استرالیا شده (2003، 2005، و 2007) در گیم یازدهم مقابل سرویس های دولکو شش بار کار را به امتیار دیوس (Deuce) کشاند و در نهایت مقاومت حریف کم تجربه تر خود را در هم شکست.

سفین-فدرر؛ رویارویی دوباره

در مسابقات مردان راجر فدرر، امید دوم قهرمانی و مارات سفین، قهرمان تنیس آزاد استرالیا در سال 2005 در دور سوم با هم روبرو خواهند شد.

این رویارویی دومین نبرد این دو تنیس باز در گرند اسلم آزاد استرالیا خواهد بود؛ چهار سال قبل وقتی سفین در مسیر قهرمانی در "آزاد استرالیا" قرار داشت فدرر را در نیمه نهایی این مسابقات در ماراتنی طاقت فرسا در پنج ست شکست داد. آن بازی به اندازه ای نزدیک بود که سفین مجبور شد برای صعود به فینال ست پنجم را با نتیجه 9-7 به سود خود خاتمه دهد.

هر چند در سال 2005 سفین یکی از تنها چهار بازیکنی بود که فدرر را شکست داد، با این حال نباید از یاد برد که فدرر در 11 نبرد مقابل سفین او را نه بار شکست داده است.

در میان تنیس بازان مرد حذف شده از دور مسابقات می توان به دیوید نعلبندیان، امید شماره 10 قهرمانی اشاره کرد که در دیداری ماراتن مانند که 4 ساعت طول کشید، مقابل حریفی تایوانی به نام ین سون لو در سه ست پیاپی شکست خورد و حذف شد.