بازی فوتبال دختران و پسران جنجال آفرید

Image caption علیرضا منصوریان رئیس آکادمی فوتبال باشگاه استقلال به شدت وجود "تمرین مشترک" را تکذیب کرد

انتشار خبر ديدار دوستانه تيم هاى نوجوانان پسران و دختران باشگاه استقلال در ورزشگاه مرغوبکار تهران با واكنش تند مسوولان ورزش ايران و ديگر رسانه ها روبه رو شد.

خبرگزاری مهر، اولین منبعی که در این باره گزارش داد، نوشت:"روز سه شنبه هفته جارى اتفاقى روى داد كه براى نخستين بار در ورزش كشور شاهد آن بوده ايم. در اين روز تيم هاى فوتبال نوجوانان استقلال و تيم فوتبال بانوان اين باشگاه ديدارى با يكديگر داشته اند."

بعد از خبرگزارى مهر ، خبرگزارى هاى ديگر هم اين خبر را منتشر كردند و حتى اضافه كردند كه تيم نوجوانان پسر استقلال در اين بازى بانتيجه ۷ بر صفر به پيروزى رسيده است.

درپى اين انتشار اين خبر مسوولان سازمان تربيت بدنى و باشگاه استقلال به شدت نسبت به اين اتفاق واكنش نشان دادند و خواهان برخورد با متخلفان شدند.

واكنش سازمان تربيت بدنى و باشگاه استقلال

عبدالرضا ساور معاون فرهنگى حقوقى و امور مجلس سازمان تربيت بدنى يكى از افرادى است كه خواهان برخورد شديد با خاطيان شده است.

او گفت:"براساس بخش نامه و طبق دستورالعمل‌ها انجام اين ديدارها ممنوع است. ما هميشه تاكيد داريم در ساعاتى كه بانوان مسابقه دارند هيچ مردى در سالن نباشد و زمانى كه آقايان بازى مى‌كنند كسى به سالن بازى وارد نشود. ما در اين زمينه چندين مرحله تاكيد كرده‌ بوديم."

"در صورتى كه اين مساله صحت داشته باشد كميته انضباطى باشگاه استقلال بايد در خصوص اين اقدام تشكيل و حكم صادر كند. تا با خاطيان به شدت برخورد شود."

او در باره واكنش سازمان تربيت بدنى توضيح داد: "قرار است از طريق واحدهاى نظارتى سازمان تربيت بدنى اين مساله بررسى شود و گزارش حاصل از اين بررسى با مشخص كردن نوع تخلف خاطيان اقدامات بعدى ما را در پى خواهد داشت."

همچنين امير رضا واعظى آشتيانى ، مدير عامل استقلال موضعى مشابه درباره اين خبر اتخاذ كرد:"از اينكه بعضى از همكاران ما در مجموعه باشگاه مسائل شرعى را رعايت نكرده اند، متاسف هستم."

"از آنجايى كه منصوريان متولى آكادمى فوتبال باشگاه است با وى صحبت هايى داشتم تا هر چه روزدتر اين موضع را پيگيرى كند و خاطيان احتمالى اين ماجرا را معرفى كند. باشگاه فرهنگى استقلال بدون پذيرفتن هيچ توصيه و سفارشى برخورد قاطع با خاطيان خواهد داشت."

باشگاه استقلال هم بلافاصله در اين باره بيانيه اى صادر كرد. در بيانيه اين باشگاه آمده است :"از آنجايى كه مسووليت آكادمى باشگاه برعهده‌ى عليرضا منصوريان است،‌ مديريت باشگاه استقلال طى مذاكره‌ تلفنى به آقايان منصوريان و خرمگاه به همراه نماينده‌ى ويژه مديرعامل، ماموريت دادند كه اين موضوع مورد بررسى قرار گيرد تا صحت و سقم آن مشخص شود."

"در صورتى كه اين اخبار صحت داشته باشد با متخلفان به صورت جدى و به دور از تعارفات برخورد قاطع انجام خواهد شد و نتيجه بررسى ها متعاقبا اعلام مى‌شود."

"با هم بازى نكردند"

در حاليكه در بيانيه استقلال مسووليت اين تخلف بر گردن عليرضا منصوريان ،رئيس آكادمى فوتبال باشگاه استقلال افتاده است، او تاكيد كرده است تيم هاى پسران و دختران استقلال با هم بازى نكردند.

آقای منصوریان گفت:"احساس مى‌كنم عده‌اى با انتشار خبر بازى بانوان استقلال و نوجوانان پسر اين باشگاه شيطنت كرده‌اند. اين مسابقه انجام نشده است."

"سه شنبه متوجه شدم چند نوجوان ۱۰ الى ۱۲ ساله باتوپ وارد زمين تمرين بانوان شده‌‌اند. ‌آنها مشغول تمرين شوتزنى بودند كه بلافاصله همان لحظه آقاى پورسيف به همراه مسئولان حراست ورزشگاه مرغوبكار نوجوانان را به بيرون هدايت كردند."

او ادامه داد: "تيم فوتبال بانوان استقلال ساعت ۱۳ تا ۱۵ در زمين مرغوبكار تمرين مى كند و در ادامه تيم نوجوانان پسر باشگاه استقلال از ساعت ۱۵ تا ۱۷ در اين محل مراحل آماده سازى خود را دنبال مى كند. ظاهرا روز سه شنبه تيم نوجوانان استقلال ۱۰ دقيقه زودتر براى تمرين در زمين ورزشگاه حضور مى يابد كه با تاكيد حراست ورزشگاه خيلى زود اين محل را ترك مى كنند."

بازی زنان و مردان

در عرصه ورزش جهان در جوامعی که منع حکومتی، فرهنگی یا دینی درباره حضور مشترک پسران و دختران در فعالیت های ورزشی وجود ندارد، بسیاری کارشناسان در این باره به صراحت ابراز نظر کرده اند.

فیفا، فدراسیون جهانی فوتبال در آخرین اظهار نظر خود در این مورد در اواخر سال 2004 و هنگامی که یک تیم دسته دو در باشگاه های مکزیک قصد داشت یک بازیکن زن را به خدمت بگیرد به شدت با این امر مخالفت کرد و مانع تحقق آن شد.

فیفا در حکم خود بر لزوم "جدا بودن فعالیت های ورزشی میان زنان و مردان" تاکید کرد.

اما از سوی دیگر برخی کارشناسان ورزش های پایه و افراد صاحبنظر در امر آموزش ورزش به ویژه در میان خردسالان، با فعالیت ورزشی مشترک پسران و دختران در مقاطع سنی خاص مخالفت نکرده اند.

این کارشناسان معتقدند به ویژه در سنینی که پسران و دختران خردسال از جثه ای تقریبا برابر با یکدیگر برخوردارند با در نظر گرفتن اولویت "تفریح" و تاکید بسیار کمتر بر اصل رقابت در رقابت های ورزشی این مقطع سنی، لزومی به جلوگیری از فعالیت مشترک وجود ندارد.

با این حال انجام فعالیت سازمان یافته و مشترک (در قالب ورزش باشگاهی) به ویژه پس از آغاز دوران بلوغ هر کدام از دو جنس و تغییر در عوامل مختلف جسمی و روحی (از جمله افزایش اختلاف در روحیات "رقابت جویی" ورزشکاران پسر و دختر)، شرایط، و پیرو آن نظر کارشناسان را تغییر می دهد.