شماره یک زنان جهان حذف شد

Image caption یانکوویچ در راه کسب اولین قهرمانی گرند اسلم خود ناکام ماند

یلنا یانکوویچ تنیس باز شماره یک زنان جهان به دست ماریون بارتولی از دور تورنمنت گرند اسلم آزاد استرالیا حذف شد.

این تنیس باز 23 ساله صرب که اواخر سال 2008 به صدر رده بندی تنیس بازان زن رسید مرتکب 17 اشتباه شد و با عملکردی ضعیف در دور چهارم مسابقات 6-1، 6-4 از حریف خود شکست خورد.

یانکوویچ که تاکنون به مقام قهرمانی هیچکدام از تورنمنت های گرند اسلم دست نیافته برای کسب آمادگی جهت حضور در استرالیا و رقابت زیر آفتاب سوزان شهر ملبورن، شرایط تمرینی دشواری را در مکزیک پشت سر گذاشته بود تا با کسب اولین قهرمانی گرند اسلم منتقدان خود را که حق صدر نشینی او را زیر سوال برده بودند ساکت کند.

اما در مسابقه ای که تنها 82 دقیقه طول کشید سرویس های ضعیف یانکوویچ و ناکامی در حملات برد را به بارتولی (امید شانزدهم قهرمانی) اهداء کرد که در هفت بار حضور قبلی خود در تنیس آزاد استرالیا نتوانسته بود حتی به مرحله سوم مسابقات هم صعود کند.

Image caption بارتولی هیچگاه در استرالیا از دور دوم فراتر نرفته بود

بارتولی که با وجود راست دست بودن در هر دو طرف زمین راکت خود را در هنگام زدن ضربه دو دستی کنترل می کند 34 بار (دو برابر یانکوویچ) ضربات خود را در نقاطی در زمین یانکوویچ نشاند که تنیس باز شماره یک جهان نمی توانست به آنها برسد.

یانکوویچ با ناکامی در راهیابی به یک چهارم نهایی تنیس آزاد استرالیا با خطر از دست دادن صدرنشینی رده بندی زنان در طی یک هفته آینده و واگذار کردن این مقام به دینارا سفینا تنیس باز روس مواجه است.

تا پیش از حذف یانکوویچ، آنا ایوانوویچ (هم وطن یانکوویچ) که او هم در مقطعی در سال گذشته صدر نشین رده بندی زنان بود، بزرگترین امید حذف شده از دور مسابقات به شمار می رفت.

ایوانوویچ که سال گذشته به فینال استرالیا رسید و در تنیس آزاد فرانسه قهرمان شد، دو روز قبل (23 ژانویه) مقابل آلیسا کلیبانووا نوجوان روس شکست خورد و از دور مسابقات کنار رفت.

دینارا سفینا، تنیس باز شماره سه زنان جهان نیز با لغزش به یک چهارم نهایی رسید.

او در برابر آلیز کورنه فرانسوی ست اول را 6-2 برد اما پس از باختن در ست دوم (2-6) در ست سوم 5-3 از حریف خود عقب افتاد و در گیم نهم کورنه که سرویس را در اختیار داشت 40-15 از او پیش افتاده بود و تنها یک امتیاز دیگر مسابقه را به سود کورنه خاتمه می داد.

اما در چرخشی عمده، سفینا نه تنها نتیجه این گیم را به سود خود برگرداند و نتیجه را 5-4 کرد بلکه در سه گیم بعد هم پیروز شد تا کورنه نتواند کاری بجز نشستن بر روی صندلی خود و اشک ریختن انجام دهد.

دینارا سفینا که برای اولین بار به یک چهارم نهایی تنیس آزاد استرالیا راه می یابد پس از بازی از خود انتقاد کرد که اجازه داد اعتراض های پی در پی کورنه تمرکز او را بر هم بزند.

عرق سرد بر پیشانی فدرر

Image caption فدرر یک ست با حذف شدن از مسابقات فاصله داشت

راجر فدرر امید شماره دو قهرمانی مردان هم وضعیتی بهتر از دینارا سفینا نداشت.

او مقابل تامس بردیچ حریف بلندقد اهل جمهوری چک خود دو ست اول را واگذار کرد تا تماشاچیان تقریبا مطمئن شوند که او بار دیگر در راه کسب چهاردهمین عنوان گرند اسلم خود ناکام مانده است.

اما فدرر که در دور سوم مارات سفین (برادر دینارا سفینا) را شکست داده بود، هر چند دو ست اول را به دویدن به دنبال ضربات فورهند قوی بردیچ گذراند اما در ست سوم با افزایش اشتباهات حریف خود به تدریج نظام بازی را در اختیار گرفت تا سه ست بعدی را 6-4، 6-4 و 6-2 ببرد.

فدرر پس از بازی گفت: "[در شرایط اینچنینی] شما فقط باید خود را موظف کنید که به بازی ادامه بدهید، هیچ راه دیگری ندارد."

"من سعی می کردم مقابل او مقاومت کنم. او سنگین به توپ ضربه می زد و مجبورم کرد تا حداکثر توانم را بکار گیرم."

با این حال فدرر که دور بعد با خوان مارتین دل پورتوی آرژانتینی (امید شماره هشت قهرمانی) روبرو می شود از وضعیت جسمی خود ابراز رضایت کرد و گفت: "احساس می کنم می توانستم دو ست دیگر هم بازی کنم که نشانه خوبی است."

مطالب مرتبط