ورداسکو موری را روانه خانه کرد

Image caption اندی موری تا پیش از این باخت روندی صعودی را طی می کرد

اندی موری تنیس باز شماره یک بریتانیا در راه دستیابی به اولین عنوان قهرمانی گرند اسلم خود در تورنمنت آزاد استرالیا ناکام ماند.

او که در رده بندی تنیس بازان مرد جهان در رتبه چهارم قرار دارد، در دور چهارم مسابقات با ارائه عملکردی بسیار پرفراز و نشیب در نبردی روانی مقابل فرناندو ورداسکو در پنج ست شکست خورد.

موری که در سال گذشته در فینال گرند اسلم تنیس آزاد آمریکا مغلوب راجر فدرر شد، در تلاش است به اولین تنیس باز بریتانیایی از سال 1936 بدل شود که موفق به قهرمانی در مسابقات انفرادی یک گرند اسلم شده است.

این تنیس باز که به واسطه روند صعودی در ماه های اخیر از امیدهای اصلی قهرمانی در تنیس آزاد استرالیا محسوب می شد مقابل حریف اسپانیایی خود که در رده پانزدهم رده بندی جهانی قرار دارد 2-6، 6-1، 1-6، 3-6 و 6-4 مغلوب شد.

Image caption ورداسکو در نبردی که جسم و روح دو ورزشکار را به چالش کشید پیروز شد

موردی در ششمین دیدار خود مقابل ورداسکو که در هوای بسیار گرم بعد از ظهر شهر ملبورن برگزار شد بر خلاف پنج دیدار قبل که به پیروزی موری انجامیده بود، عملکردی تعجب برانگیز داشت.

روحیه او در طی مسابقه به وضوح دچار تغییراتی جدی می شد که این مسئله مورد انتقاد کارشناسان قرار گرفت.

موری در ست اول که ورداسکو به اندازه معمول تهاجمی بازی نمی کرد دوبار سرویس ورداسکو را شکست و به راحتی پیروز شد، اما در ست دوم وقتی ورداسکو (یکی از عوامل اصلی قهرمانی اسپانیا در جام دیویس 2008) بیدار شد موری اشتباهاتی متعدد را در ضربات خود مرتکب شد که تعادل جریان بازی را به سود بازیکن اسپانیایی تغییر داد.

دو ست بعد بطور کامل مشابه دو ست اول بود اما در ست پنجم ورداسکو بود که پیش افتاد و موری که بی انگیزه به نظر می رسید، هر چند به لطف در اختیار داشتن سرویس نتیجه را به 5-4 (به سود ورداسکو) تغییر داد اما نتوانست مانع سرویس های قوی ورداسکو شود و در نهایت پس از سه ساعت و 12 دقیقه تسلیم حریف شد.

ورداسکو در یک چهارم نهایی مقابل ژو ویلفرید سونگا (نایب قهرمان تورنمنت سال گذشته) قرار خواهد گرفت که جیمز بلیک شماره 9 جهان را در سه ست شکست داد.

لبخند نادال، اشک حریفان

در مهمترین مسابقات رافائل نادال، امید اول قهرمانی بار دیگر با ارائه عملکردی غالب فرناندو گونزالز، نایب قهرمان سال 2007 این مسابقات را در سه ست سر افکنده راهی رختکن کرد.

نادال که هنوز حتی یک ست هم به حریفان خود در آزاد استرالیا نباخته، در یک چهارم نهایی با ژیل سیمون فرانسوی روبرو می شود که به لطف آسیب دیدگی گائل مونفیس هم وطن خود به دور بعد راه یافت.

مونفیس یکی از سه ورزشکاری بود که در دور چهارم نتوانستند مسابقه خود را به پایان برسانند.

در مسابقات زنان ویکتوریا آزارنکا در میانه مسابقه با سرنا ویلیامز به دلیل بیماری کناره گیری کرد و ژنگ جی، حریف اسوتلانا کوزنتسووا نیز به دلیل آسیب دیدگی مشابع مونفیس (از مچ دست) حریف خود را راهی یک چهارم نهایی کرد.

مطالب مرتبط