گرما قهرمان را به زانو درآورد

Image caption رادیک (چپ) آماده تر از جاکوویچ بود

اميدهاى نواك جاكوويچ براى دفاع از مقام قهرمانى تنيس آزاد استراليا در گرماى شديد ملبورن نقش بر آب شد.

اميد شماره سه قهرمانى در اين مسابقات با كمك يخ و ماساژ هم نتوانست از پس گرماى بالاى ۳۵ درجه شهر ملبورن برآيد و در ميانه مسابقه با اندى راديك، تنيس باز شماره هفت جهان براى رسيدن به نيمه نهايى از ادامه بازى صرفنظر كرد.

راديك در شرايطى به نيمه نهايى رسيد كه هخر چند در ست اول در تاى برك ۷-۶ مغلوب جاكوويچ شد اما دو ست بعد را ۶-۴ و ۶-۲ برد و در ست چهارم هم ۲-۱ از حريف ۲۱ ساله خود پيش بود.

جاكوويچ كه چهارمين بازيكنى است كه در طى دو روز گذشته در ميانه مسابقه كناره گيرى مى كند در شرايطى پاى به ميدان گذاشت كه در مرحله چهارم ديدار او با ماركوس بغداتيس تا ساعت ۲.۲۶ دقيقه صبح روز دوشنبه ۲۶ ژانويه طول كشيده بود و به اذعان خود، نتوانتسه بود تا ساعت شش صبح همان روز به خواب برود و در نتيجه تمرين پيش از مسابقه با راديك را از دست داده بود.

با اين حال نقش راديك را نيز نمى توان در اين ناكامى ناديده گرفت، به ويژه از آن رو كه اين بازيكن در طى تمرينات پيش از فصل با لرى استفانكى، مربى جديد خود، نزديك به هفت كيلوگرم وزن كم كرده است و نه تنها چابك تر يود بلكه ضربات بك هند قوى ترى نيز مى زد.

هرچند جاكوويج ست اول را در تاى برك برد اما به تدريج آثار خستگى در او نمايان شد و به ويژه آثار خستگى در ابتداى ست سوم بيش از پيش ديده مى شد؛ او نه تنها گيم اول را كه در آن سرويس را در اختيار داشت از دست داد، بلكه دو بار در اثر خطاى مكرر امتياز از دست داد و به وضوح منتظر پايان گيم و استراحت در سايه بود.

در ست سوم وقتى تنيس باز شماره سه جهان خواستار حضور پزشك در ميدان و ماساژ پاى راست خود با يخ شد تقريبا مشخص بود كه چه كسى پيروز اين ميدان خواهد بود.

اشتباهات متعدد او پس از ورود مجدد به بازى به راحتى بازى و ست سوم را در اختيار راديك گذاشت و وقتى در آغاز ست چهارم درجه حرارت از ۴۰ قراتر رفت، ادامه كار براى جاكوويچ ناممكن شد، تا راديك كه در تكزاس و فلوريدا از ايالت هاى گرم آمريكا بزرگ شده، براى چهارمين بار به نيمه نهايى تنيس آزاد استراليا راه يابد.

اين اولين بارى نبود كه جاكووبج يك مسابقه حساس در يك تورنمنت گرند اسلم را نيمه تمام رها مى كرد؛ او در سال ۲۰۰۶ و در مرحله يك چهارم نهايى تنيس آزاد فرانسه به دليل ناراحتى از ناحيه كمر مسابقه مقابل رافائل نادال را نيمه تمام گذاشت و در سال ۲۰۰۷ هم در نيمه نهايى ويمبلدون (مجددا مقابل نادال) از ادامه كار كناره گيرى نمود.

رادیک در مرحله بعد با راجر فدرر دیدار می کند که خوان مارتین دل پورتو، تنیس باز شماره هشت جهان را با قاطعیت تمام در سه ست با نتایج6-3، 6-0، 6-0 شکست داد.

مطالب مرتبط