15:06 گرينويچ - پنج شنبه 29 ژانويه 2009 - 10 بهمن 1387

فدرر به یک قدمی چهاردهمین جام رسید

در 17 نبرد پیشین، فدرر 15 بار رادیک را شکست داده بود

راجر فدرر با رسیدن به فینال گرند اسلم تنیس آزاد استرالیا در آستانه کسب موفقیتی تاریخی قرار گرفت.

در اولین مسابقه نیمه نهایی مردان تنیس آزاد استرالیا فدرر تنیس باز شماره دو جهان اندی رادیک را در سه ست پیاپی شکست داد تا به فینال اولین تورنمنت عمده سال برسد.

رادیک که در یک چهارم نهایی نواک جاکوویچ قهرمان سال گذشته این مسابقات را شکست داد و در دیدار قبل با فدرر هم او را به زانو درآورده بود، این بار با نتایج 6-2، 7-5 و 7-5 مغلوب فدرر سویسی شد.

رادیک که در پایان فصل قبل تنیس یک دوره تمرینی فشرده را طی کرد از نظر بدنی آماده بود اما فدرر در هر مرحله از مسابقه از او برتر بود و نه تنها رادیک را در سر تا سر زمین به دنبال توپ دواند بلکه حتی در زدن سرویس های ایس (Ace) نیز حریف آمریکایی خود را 16-8 شکست داد.

فدرر در راه کسب چهارمین مقام قهرمانی خود در تنیس آزاد استرالیا قرار دارد اما مهمتر از آن افتخاری است که در کنار این موفقیت نصیب او خواهد شد.

اگر فدرر بتواند برنده مسابقه رافائل نادال و فرناندو ورداسکو را در فینال شکست دهد به چهاردهمین مقام گرند اسلم خود دست یافته و در این عرصه با رکورد دار کسب بیشترین قهرمانی گرند اسلم (پیت سمپراس) برابری خواهد کرد.

با این حال فدرر پس از مسابقه از اینکه برای رسیدن به این افتخار باید با چه کسی مبارزه کند ابراز اطمینان کرد. او گفت: "لازم نیست صبر کنم تا ببینم چه کسی [در نیمه نهایی دوم] پیروز می شود. می توانم از همین امشب تمرین برای مسابقه با یک بازیکن چپ دست (رافائل نادال) را آغاز کنم."

سرنا-دینارا در فینال زنان

مبارزه سفینا و ویلیامز صدرنشین رده بندی تنیس بازان زن جهان را نیز تعیین می کند

در داغ ترین روز ماه ژانویه شهر ملبورن از سال 1939، سرنا ویلیامز هم یک گام به کسب چهارمین مقام قهرمانی گرند اسلم خود نزدیک شد.

سرنا که از سال 2003 در سالهای فرد در این تورنمنت قهرمان شده النا دمنتیوا، قهرمان المپیک پکن را در دو ست پیاپی شکست داد.

النا دمنتیوا تا پیش از این دیدار در 15 مسابقه پیاپی پیروز شده بود اما مقابل سرنا ویلیامز که بیشتر با اتکا به قدرت بدنی خود درگرمای شدید شهر ملبورن به نیمه نهایی رسید، زیر سقف بسته شده استادیوم راد لیور (برای جلوگیری از ورود حرارت بیشتر) 6-3، 6-4 مغلوب سرنا ویلیامز شد.

در دیگر مسابقه نیمه نهایی هم دینارا سفینا امید شماره سه قهرمانی از روسیه، ورا ووناروا هم وطن خود را 6-3،7-6 ناکام گذاشت تا به دستیابی به اولین مقام گرند اسلم خود نزدیک شود.

سفینا سال گذشته در نیمه نهایی تنیس آزاد آمریکا به سرنا ویلیامز باخته بود و در فینال تنس آزاد فرانسه هم مغلوب آنا ایوانوویچ شد.

قهرمان رقابت های زنان در تورنمنت تنیس آزاد استرالیا صدر نشین رده بندی تنیس بازان زن جهان نیز خواهد شد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.