نادال فاتح نبرد تاریخی چپ‌دست‌ها

Image caption نادال در فینال با فدرر روبرو می شود

رافائل نادال اسپانیایی تنیس باز شماره یک جهان در طولانی ترین مسابقه تاریخ گرند اسلم آزاد استرالیا فرناندو ورداسکو هم وطن خود را در نیمه نهایی این مسابقات پس از پنج ست نبرد شکست داد.

در این مسابقه که پنج ساعت و 14 دقیقه طول کشید و سه ست آن به تای برک کشیده شد نادال و ورداسکو که در تیم جام دیویس اسپانیا (قهرمان سال 2008) هم تیمی بودند شاید تاریخی ترین نبرد دو بازیکن چپ دست را به نمایش گذاشتند، و البته بدون قر زدن یا انجام عملی غیرورزشکارانه دیگری را مجبور به استفاده از حداکثر توان خود نمودند.

اما در نهایت نادال 6-7، 6-4، 7-6، 6-7، و 6-4 ورداسکو را که خود را مستحق حضور در فینال نشان داد به زانو درآورد.

تماشاگران مسابقه چندین بار شاهد انجام رالی هایی بسیار طولانی بودند که مشابه آن را تنها در مسابقات خاک رس که سرعت حرکت توپ کمتر است می توان دید؛ دو ورزشکار بی رحمانه توپ را به سمت زمین یکدیگر نشانه می رفتند و پاسخ ضربات بسیار سریع یکدیگر را با ضرباتی محکم تر و سریع تر می دادند.

ورداسکو که در مراحل پیشین اندی موری یکی از آماده ترین تنیس بازان حال حاضر جهان را از دور رقابت ها حذف کرده بود تا اواخر این مسابقه مقابل حریف خود که او هم از قوی ترین تنیس بازان جهان به شمار می رود علامتی مبنی بر بروز ضعف بدنی از خود بروز نداد و توانست 95 ضربه برنده را در زمین نادال و به دور از راکت او بخواباند.

Image caption ورداسکو بگونه ای ضربه می زد که گویا در آخرین مسابقه خود بازی می کند

با این حال ورداسکو در اواسط ست نهایی از ناحیه عضله روی ساق پای چپ احساس ناراحتی می کرد و شاهد همین مسئله سرنوشت بازی را تغییر داد.

این در حالی بود که شمار ضربات برنده و بی پاسخ نادال 52 ضربه بود و در مجموع کل مسابقه نادال در کسب امتیاز با حداقل اختلاف از ورداسکو برتر بود (193 به 192).

پیش از این طولانی ترین مسابقه در تاریخ تنیس آزاد استرالیا دیدار بوریس بکر با عمر کمپورزه ایتالیایی در سال 1991 بود که پنج ساعت و 11 دقیقه طول کشیده بود و در ست پنجم با نتیجه 14-12 به سود بکر خاتمه یافت.

فرناندو ورداسکو عملا در قسمت عمده ای از مسابقه نظام بازی را در اختیار داشت و بارها و بارها نادال را در عرض زمین به دنبال توپ دواند با این حال نادال بسیار دقیق تر از ورداسکو بود و در برابر 76 اشتباه ورداسکو تنها 25 بار مرتکب اشتباه شد؛ بزرگترین اشتباه ورداسکو در زدن آخرین سرویس رخ داد که نادال 5-4 در ست سوم و 40-30 در گیم دهم این ست از او پیش بود اما دو اشتباه در زدن سرویس نادال را به فینال فرستاد.

فدرر انتقام می گیرد؟

تردیدی وجود ندارد که خوشحال ترین فرد از نتیجه این مسابقه راجر فدرر بود که می دانست سوزاندن هر کالری بیشتر توسط هر کدام از دو مدعی در این نبرد، به معنی داشتن یک کالری کمتر برای ایجاد مانع در برابر او برای کسب موفقیتی تاریخی خواهد بود.

فدرر که برای نوزدهمین بار در طی عمر حرفه ای خود با نادال روبرو می شود در صورت پیروزی و کسب قهرمانی در شمار عناوین قهرمانی کسب کرده در رقابت های گرند اسلم با پیت سمپراس، رکورد دار در این عرصه برابر خواهد شد.

هرچند او نمی تواند فراموش کند که در 18 نبرد قبلی 12 بار مغلوب نادال شده، اما از یاد هم نخواهد برد که این نادال بود که سال گذشته در فینال ویمبلدون چهار ساعت و 48 دقیقه او را در مرز امید و نا امیدی به اینسو و آنسو برد و نه تنها در نهایت او را شکست داد بلکه برای اولین بار پس از چهار سال او نیم او را از صدر جدول رده بندی تنیس بازان مرد جهان پایین کشید.

به این ترتیب برای فینال رقابت های تنیس آزاد مردان تنها دو سناریو می توان متصور شد: یا نادال خسته از به خاک انداختن هم وطن خود به سادگی مغلوب فدرر خواهد شد، یا فدرر رو در روی یک جوان لجباز اسپانیایی خواهد ایستاد که مصمم است حقانیت خود بر صدر نشینی در جدول تنیس بازان جهان را به قهرمانی که در 12 ماه گذشته روزهای خوبی نداشته ثابت کند.

مطالب مرتبط