یوفا به دنبال کنترل مالی باشگاه‌های اروپا

Image caption دیوید تیلور معتقد است باشگاه ها در زمان دشواری های اقتصادی از چنین موازینی استقبال می کنند

یوفا، اتحادیه فدراسیون های فوتبال اروپا قصد دارد برای قانونمند کردن منابع و فعالیت های مالی بهترین و ثروتمندترین باشگاه های اروپا نظامی تازه ایجاد کند.

این نهاد اداره کننده فوتبال در اروپا اعلام کرد هیئتی را تعیین خواهد کرد تا توصیه های خود برای کنترل بدهی ها و مخارج باشگاه های حاضر در لیگ قهرمانان اروپا را ارائه دهند.

دیوید تیلور، دبیرکل یوفا پس از جلسه دو روزه کمیته اجرایی این سازمان گفت: "آنچه در اکثر باشگاه ها می بینیم این است که در زمان این بحران های اقتصادی جهانی چنین تدابیری به موقع تلقی می شوند."

در جلسه دو روزه کمیته اجرایی یوفا، گزارش گروهی از حقوقدانان، اساتید دانشگاه و مشاوران امور تجاری مطرح شد که در آن گزینه هایی همچون تعیین سقف حقوق برای محدود ساختن هزینه ها و در نتیجه بدهی های باشگاه های اروپایی مورد بحث قرار گرفت.

یوفا راه حل صدور مجوز های مالی برای باشگاه ها را به عنوان راه حل مورد علاقه خود اعلام کرده است؛ داشتن مجوز یکی از شرایط بازی در جام قهرمانان یا لیگ اروپا خواهد بود که از فصل آینده جایگزین جام یوفا خواهد شد.

آقای تیلور همچنین گفت کمیته اجرایی یوفا برگزاری مسابقات قهرمانی اروپا در سال 2012 (به میزبانی مشترک لهستان و اوکراین) در کمتر از هشت استادیوم را نیز به بحث گذاشت که دلیل اصلی طرح این مسئله تاخیر در اجرای پروژه های مربوط به استادیوم ها، حمل و نقل و هتل های اسکان دهنده علاقمندان بوده است.