قهرمانی نادال فدرر را ناکام گذاشت

Image caption نادال برای اولین بار در یک تورنمنت تنیس برگزار شده روز زمین سخت قهرمان شد

رافائل نادال تنیس باز شماره یک جهان با ایجاد مانع در راه راجر فدرر برای دستیابی به رکوردی تاریخی برای اولین بار در گرند اسلم آزاد استرالیا قهرمان شد.

در فینال اولین مسابقه عمده سال 2009، رافائل نادال با غلبه بر خستگی، راجر فدرر را در پنج ست با نتایج 7-5، 3-6، 7-6، 3-6، و 6-2 شکست داد تا نام خود را به عنوان اولین قهرمان اسپانیایی این مسابقات 104 ساله ثبت کند.

اگر فدرر می توانست در این مسابقه پیروز شود شمار مقام های قهرمانی او در مسابقات گرند اسلم به 14 می رسید و با پیت سمپراس رکورد دار در این عرصه برابری می کرد.

فدرر که پس از باختن به نادال در دور سوم تورنمنت تنیس آزاد فرانسه در سال 2005 در 14مسابقه پیاپی فینال گرند اسلم حضور داشته تنها در پنج فینال شکست خورده که همگی مقابل رافائل نادال بوده است.

نادال در شرایطی رویاروی فدرر قرار گرفت که کمتر از 48 ساعت قبل در ماراتنی تاریخی فرناندو ورداسکو را در نیمه نهایی شکست داده بود و بسیاری کارشناسان با توجه به زمان بیشتری که فدرر برای استراحت در اختیار داشت پیروزی نادال را پیش بینی نمی کردند.

گزارش بازی

Image caption فدرر با چشمانی اشکبار و گلویی بغض گرفته جایزه خود را دریافت کرد

اما در دو گیم اول مسابقه دو تنیس باز حریف خود را، در شرایطی که سرویس در اختیار داشت، شکست دادند تا تماشاچیان مطمئن شوند شاهد نبردی یک طرفه نخواهند بود.

نادال که در 18 رویارویی پیشین با فدرر 12 بار او را شکست داده بود، هر چند در ست اول آماده نشان داد، اما از ست دوم به تدریج آثار خستگی در او هویدا گردید.

با این حال توان ذهنی این بازیکن به اندازه ای بود که در ست سوم وقتی کار به تای برک کشید توانست فدرر را مجبور به اشتباه کند و 2-1 از او پیش بیفتد.

هرچند در ست چهارم پیروزی فدرر در سه گیم متوالی اینطور القاء کرد که نادال از استفاده از موقعیت های موجود برای پیروزی چشم پوشی کرده و مفسران تلویزیونی به تدریج تسلیم این فرضیه شدند که نادال شگفتی ایجاد نخواهد کرد، اما در ست پنجم شرایط به کل تغییر کرد.

در ابتدا دو بازیکن در گیم های اول خود که سرویس را در اختیار داشتند با قدرت پیروز شدند، اما پس از پیروزی نادال در گیم سوم، فدرر بر خلاف روند موجود اشتباهاتی عمده را مرتکب شد و به نظر می رسید توان ادامه بازی را به ناگهان از دست داده است.

نتیجه ست نهایی به 4-1 و سپس 5-2 به سود نادال تغییر کرد و در نهایت نادال در گیم هشتم که فدرر سرویس را در اختیار داشت با کمک ادامه روند نزولی ناگهانی فدرر پیروز شد تا پس از چهار ساعت و 23 دقیقه رویاهای فدرر برای پیوستن به تاریخ را نقش بر آب کند.

صبر؛ نشانه بلوغ تکنیکی نادال

در تورنمنت اخیر نادال مجبور شد در شرایطی غیرعادی در طی 48 ساعت بیش از 10 ساعت درزمین تنیس (در مجموع نیمه نهایی و فینال) به مبارزه بپردازد اما یک عامل باعث شد این تجربه به شکستی تلخ برای او مبدل نشود.

این تنیس باز 22 ساله که سال گذشته و در راه قهرمانی در المپیک به 237 هفته پیاپی صدرنشینی فدرر بر رده بندی تنیس بازان مرد جهان خاتمه داد، به وضوح کنترل بیشتری بر روی احساسات خود دارد.

Image caption نادال با ترکیبی از قدرت بدنی و کنترل احساسات به قهرمانی رسید

بسیاری از کارشناسان او را آماده ترین تنیس باز حال حاضر جهان می دانند اما آنچه در طی دو مسابقه اخیر او مشاهده شد، عامل "صبر" بود؛ او نه در مقابل ورداسکو و نه مقابل فدرر در مقایسه با حریف توپ های بیشتری را در زمین رقیب نخواباند، اما در هر دو مسابقه، آمار حاکی از اختلاف آشکار تعداد اشتباهات او به نسبت رقیب (به سود نادال) بود.

نادال در مسابقه با فدرر از کنترل ضربات دراپ شات حریف با تجربه تر خود (ضرباتی که با چرخش معکوس جهت حرکت توپ زده می شوند و هدف آنها غافلگیر کردن حریف و کشاندن او به لبه تور است) عاجز بود و فدرر بارها با موفقیت از این سلاح برای غلبه بر نادال استفاده کرد. همچنین نادال مقابل ورداسکو مورد انتقاد شدید کارشناسان قرار گرفت که چرا ریسک حرکت به سمت تور را قبول نکرد و با ماندن درحاشیه خط عرضی زمین (baseline) به ورداسکو اجازه داد بازی را به او دیکته کند.

با این وجود نادال با دوری از ضربات ریسکی و روی آوردن به رالی های طولانی نشانه های بلوغ فنی را از خود به نمایش گذاشت و ثابت کرد که می تواند با کنترل روحیات آتشین خود به انتظار اشتباهات حریفان بماند.

نتیجه این استراتژی به ویژه در ست پنجم فینال آزاد استرالیا مشخص شد که فدرر مرتکب 14 اشتباه شد اما در برابر نادال تنها دو بار با اشتباه به فدرر امتیاز داد.

مطالب مرتبط