آمریکا: مشکل ویزای سفر ورزشکاران به ایران 'نشانه خوبی نیست'

بدمینتون
Image caption سفر تیم بدمینتون زنان بخشی از تلاش آمریکا برای تقویت مبادلات فرهنگی با ایران بود

آمریکا می گوید عدم صدور ویزا برای اعضای تیم بدمینتون زنان آمریکا که قرار بود در تورنمنتی در ایران شرکت کند نشانه خوبی برای دیپلماسی مردمی میان دو کشور نیست.

رابرت وود کفیل سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که این هشت ورزشکار زن، مربی و مدیر آنها در کنار دو مقام از فدراسیون بدمینتون آمریکا روز چهارشنبه از دوبی به آمریکا باز خواهند گشت.

وی گفت که کنسولگری ایران در امارات متحده عربی همه مدارک لازم را "به موقع" در یافت کرده و "در اختیار داشت."

وی افزود: "اما با این حال، ویزاها صادر نشد. که وضعیت تاسف انگیزی است."

وی گفت که آمریکا از طریق سوئیس هیچ پیامی از ایران درباره علت اینکه چرا ویزاها صادر نمی شود دریافت نکرده است. سوئیس حافظ منافع آمریکا در ایران است.

دولت ایران ساعاتی پیشتر اعلام کرد که ویزای اعضای تیم بدمینتون زنان آمریکا به موقع آماده نشده است.

حسن قشقاوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت فرصت کافی برای انجام روند طولانی صدور ویزا پیش از آغاز مسابقات چهارده جانبه که جمعه آغاز می شود نبود.

مشخص نیست که فدراسیون بدمینتون ایران چه زمانی تیم زنان آمریکا را دعوت کرده، یا درخواست ویزا برای اعضای این تیم کی ارائه شده است.

وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه اعلام کرده بود که تیم بدمینتون زنان آمریکا قرار است "به عنوان بخشی از مبادلات مردمی با ایران" در فاصله روزهای سوم تا نهم فوریه در تورنمنت بین المللی بدمینتون فجر شرکت کند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پی تحول روز چهارشنبه گفت: "این نشانه خوبی نیست."

وی همچنین در مورد انگیزه ایران از این اقدام اظهار بی اطلاعی کرد: "مشکل بتوان گفت که انگیزه ایران چیست. فقط اشاره می کنم که این یک برنامه مبادلات مردمی است. ما خیلی علاقه مندیم برای بهبود روابط میان مردم آمریکا و مردم ایران بکوشیم و این گام خوبی به جلو از نظر تلاش برای تشویق مبادلات مردمی نیست."

ایران و آمریکا حدود سی سال است که روابط دیپلماتیک ندارند.

آقای قشقاوی به خبرنگاران گفت که صدور ویزا فرآیندی زمان بر است و بنابراین امکان صدور ویزا برای اعضای تیم بدمینتون زنان آمریکا وجود نداشته است. بنابراین به گفته آقای قشقایی این تیم در مسابقات شرکت نخواهد کرد.

با وجود اینکه پیش از این هم چند تیم ورزشی آمریکایی به ایران سفر کرده بودند، سیاست دولت جدید آمریکا که تلاش می کند با ایران گفتگوی مستقیم برقرار کند به این سفر اهمیتی ویژه بخشیده بود.

مقام های آمریکایی اظهار امیدواری کرده بودند که در ماه ژوئیه پذیرای تیم ملی بدمینتون ایران در کالیفرنیا باشند.

مطالب مرتبط