12:34 گرينويچ - جمعه 06 فوريه 2009 - 18 بهمن 1387

علی لاریجانی وارد مونیخ شد

آقای لاریجانی ششم فوریه درباره خلع سلاح بین المللی و مبارزه با گسترش تسلیحات هسته ای سخنرانی می کند

علی لاریجانی رئیس مجلس ایران برای شرکت در چهل و پنجمین دوره "کنفرانس امنیتی مونیخ" وارد خاک آلمان شد.

آقای لاریجانی پیش از آغاز این کنفرانس سالانه که از آن با عنوان "مهمترین اجلاس سالانه تصمیم گیران در عرصه سیاست خارجی و امنیتی" یاد شده با محمد البرادعی، رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی دیدار می کند.

این دیدار در شرایطی صورت می گیرد که علی اصغر سلطانیه نماینده دائم ایران در آژانس از انتشار گزارش تازه این سازمان درباره فعالیت های هسته ای ایران تا حداکثر دو هفته آینده خبر داده است.

آقای لاریجانی که تا اواخر ماه اکتبر سال 2007 دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران بود و سمت مذاکره کننده اصلی ایران در مذاکرات هسته ای را بعهده داشت اولین مقام ایرانی است که در ماه های اخیر با آقای البرادعی گفتگو می کند.

کنجکاوی درباره سیاست دولت جدید آمریکا

آنچه این اجلاس سه روزه را بیش از سال های قبل تحت الشعاع قرار داده حضور نمایندگان دولت جدید آمریکا در این اجلاس است که در راس آنها می توان به جو بایدن، معاون رئیس جمهور آمریکا، و جان کری و جوزف لیبرمن دو سناتور سرشناس حزب دموکرات اشاره کرد.

آقای بایدن از جمله افرادی است که درباره سیاست های مقابله با گسترش تسلیحات هسته ای سخنرانی خواهد کرد و انتظار می رود در سخنرانی خود فعالیت های موشکی ایران را نیز مورد اشاره قرار دهد.

منابع خبری کنفرانس مونیخ را موقعیتی برای آشنایی جهان با سیاست خارجی دولت جدید آمریکا و تفاوت های احتمالی آن با دولت پیشین آمریکا خوانده اند.

احتمال دیدار نمایندگانی از ایران و آمریکا در جریان این کنفرانس نیز از سوی برخی منابع مطرح شد اما مقام های ایرانی تاکنون اخبار در این باره را رد و تکذیب کرده اند.

آنچه بر اهمیت حضور آقای لاریجانی در چهل و پنجمین دوره کنفرانس مونیخ می افزاید، خودداری هیئت ایرانی در سال گذشته از حضور در این مجمع است.

در آن زمان محمد علی حسینی سخنگوی وزارت خارجه ایران مدیر اجرایی این اجلاس را متهم به مطرح کردن اظهاراتی منفی علیه ایران کرد و مقام های اروپایی را متهم کرد که تحت تاثیر برخی مقام های دولت آمریکا قرار گرفته اند.

او گفته بود: "تنگ نظری جناحی خاص در آمریکا سبب گردیده که نگرش اروپایی که مبتنی بر سیاست گفتگوست دچار نقصان گردد."

اجلاسی جهانی با برنامه هایی جهانی

کنفرانس امنیتی مونیخ در هتل بایریشرهوف این شهر و تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار می شود

کنفرانس امنیتی مونیخ صحنه حضور حدود 300 نفر از سران، نمایندگان و سران مجلس، وزرا، نمایندگان نیروهای مسلح و کارشناسان در قالب بیش از 70 هیئت رسمی از 50 کشور جهان است.

کنفرانس سال 2009 در عصر روز جمعه ششم فوریه با بحث "مبارزه با گسترش تسلیحات، کنترل تسلیحات و آینده تسلیحات هسته ای" آغاز خواهد شد که نمایندگان ایران در کنار آقای البرادعی و شخصیت هایی همچون هنری کیسینجر در آن شرکت خواهند داشت و علی لاریجانی نیز در آن سخنرانی خواهد کرد.

قرار است در صبح روز شنبه هفتم فوریه جلسه ای با عنوان "ناتو، روسیه، گاز طبیعی و خاورمیانه: آینده امنیت اروپا" برگزار شود و مذاکرات در این روز با بحث درباره "چالش های جهانی و بحران نظم بین المللی" و همینطور اظهارنظر درباره بی ثباتی های منطقه ای به ویژه در قفقاز و بالکان خاتمه خواهد یافت.

مذاکرات روز پایانی این اجلاس نیز به "آینده ائتلاف و ماموریت نیروهای خارجی در افغانستان" اختصاص یافته است که حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان نیز در طی آن درباره وضعیت امنیتی کشور خود سخنرانی خواهد کرد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.