00:18 گرينويچ - شنبه 07 فوريه 2009 - 19 بهمن 1387

طرح شکایات ایران علیه آمریکا در کنفرانس امنیتی مونیخ

علی لاریجانی

آقای لاریجانی بار دیگر سیاست های آمریکا در مورد ایران و منطقه را غلط خواند

رئیس مجلس ایران از فرصت سخنرانی خود در کنفرانس امنیتی مونیخ، که در حضور نمایندگان آمریکا و کشورهای غربی ایراد شد، برای طرح شکایات کشورش علیه آمریکا به خصوص در زمینه برنامه اتمی استفاده کرده است.

علی لاریجانی که روز جمعه وارد شهر مونیخ آلمان شد در تنها جلسه این روز تحت عنوان "عدم اشاعه، کنترل تسلیحاتی و آینده سلاح های اتمی: آیا صفر ممکن است؟" سخنرانی کرد که توسط وبسایت خبری "تابناک" منعکس شده است.

وی با استفاده از این فرصت ضمن محکوم کردن سیاست های آمریکا در منطقه خاور میانه، از حزب الله لبنان و گروه فلسطینی حماس دفاع کرد.

این اولین بار بود که از سپتامبر گذشته - که محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی کرد - یک تریبون عمده با حضور مخاطبان غربی در اختیار مقام های بلندپایه جمهوری اسلامی ایران قرار می گرفت. البته منوچهر متکی وزیر خارجه ایران حدود یک هفته پیش در مجمع اقتصاد جهانی در داووس سوئیس شرکت کرد اما در آن سخنرانی نکرد و اظهارات او به میزگردها محدود می شد.

آقای لاریجانی نیز در مجموع با پیگیری همان خطوط، به دفاع از برنامه هسته ای ایران پرداخت و سیاست ها و نگاه غرب را سرمنشاء مشکلات منطقه توصیف کرد.

از کنفرانس سالانه مونیخ به عنوان "مهمترین اجلاس سالانه تصمیم گیران در عرصه سیاست خارجی و امنیتی" یاد می شود.

هرچند بخش عمده این سخنرانی به حمله به سیاست های آمریکا از جمله آنچه آقای لاریجانی "استانداردهای دو گانه" این کشور در برخورد با برنامه اتمی ایران دانست اختصاص داشت اما او حداقل در یک مورد با لحنی مثبت از دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، سخن گفت.

وی با اشاره به جورج میچل، فرستاده جدید دولت اوباما در خاور میانه، گفت: اخیرا رئیس جمهوری آمریکا گفت که "او را برای شنیدن حرف ها اعزام کرده ام نه دستور دادن. این رویکرد نشانه اولیه مثبتی است که غلط بودن استراتژی گذشته را نشان می دهد که تئوری پردازی با توهم نسبت به مسائل منطقه خاور میانه اضلاع مشکلات امنیتی را بیشتر خواهد کرد."

آمریکا طی سال های گذشته پل های زیادی را تخریب کرده است که مسئولین جدید کاخ سفید می توانند آنها را بازسازی کنند. اما ساخت پل های جدید نیازمند استراتژی نوین و عملگرا مبتنی بر احترام متقابل و رفتار عادلانه است نه حرف های تکراری چماق و هویج گذشت

علی لاریجانی

رئیس مجلس در چند بند شکایات جمهوری اسلامی از آمریکا را برشمرد و از جمله به کودتای 28 مرداد 1332 علیه دولت محمد مصدق اشاره کرد و گفت: "نتیجه این دخالت عقب نگه داشتن ایران و سلطه بر منابع انرژی ایران و خفقان چند دهه و شکنجه بسیاری از مبارزین و به شهادت رساندن تعداد زیادی از مردم ایران بود."

به گزارش سایت "تابناک" وی همچنین ادعا کرد که "آمریکا در سال 1357 با اعزام تیمی همراه ژنرال هایزر قصد کودتای دیگری داشت که با روشن بینی امام خمینی این شگرد خنثی شد."

مصادره اموال ایران پس از انقلاب توسط آمریکا، "تحریک صدام برای حمله به ایران" و "لغو قرارداد اتمی با ایران در بدون پیروزی انقلاب" از جمله دیگر شکایاتی بود که آقای لاریجانی مطرح کرد.

درحالی که نمایندگان گروه 1+5 روز چهارشنبه در آلمان از ابراز آمادگی باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، برای گفتگو با ایران استقبال کردند آقای لاریجانی تلویحا چشم انداز موفقیت چنین رویکردی را کمرنگ دانست.

وی پس از آنکه آمریکا را "عامل دردسرساز و مانع اصلی حل مساله (اتمی ایران) به طریق دیپلماتیک" توصیف کرد گفت: "حال توقع دارید با تغییر ادبیات و ژست مصاحبه ای این آلام برطرف گردد؟ یا نیازمند پذیرش اشتباهات و یک تغییر استراتژیک است؟".

شنیدم در مورد ماهواره اخیرا ایران که به فضا پرتاب شد نیز اظهار نگرانی نمودند، دیگر در این زمینه چه استدلالی وجود دارد؟ اینکه دیگر سلاح کشتار جمعی نیست

رئیس مجلس ایران

او جای دیگری چنین افزود: "آمریکا طی سال های گذشته پل های زیادی را تخریب کرده است که مسئولین جدید کاخ سفید می توانند آنها را بازسازی کنند. اما ساخت پل های جدید نیازمند استراتژی نوین و عملگرا مبتنی بر احترام متقابل و رفتار عادلانه است نه حرف های تکراری چماق و هویج گذشته."

آقای لاریجانی در گذشته نیز قویا از سیاست موسوم به "هویج و چماق" شامل ارائه مشوق ها و در عین حال تهدید اعمال مجازاتها در صورت رد مشوق ها، انتقاد کرده است.

دولت اوباما پنهان نکرده است که محور اصلی سیاست آن برای قانع کردن ایران به دست کشیدن از بخش های حساس برنامه اتمی به خصوص غنی سازی اورانیوم تشریح مشوق ها برای ایران در صورت تعلیق غنی سازی و مجازات های شدیدتر در صورت رد آنهاست.

اما آقای لاریجانی چند بار در سخنان خود تاکید کرد که این سیاست در مورد ایران موثر نخواهد بود و از جمله گفت: "... سیاست چماق و هویج منسوخ بوده و هست و هیچ کس توجهی بدان ندارد و از اساس نظریه ای غیرعاقلانه بوده و ادامه چنین روشی گام زدن در راه غلط است."

وی همچنین نگرانی ها در مورد پرتاب ماهواره در هفته جاری به فضا توسط ایران را بی مورد دانست: "شنیدم در مورد ماهواره اخیرا ایران که به فضا پرتاب شد نیز اظهار نگرانی نمودند، دیگر در این زمینه چه استدلالی وجود دارد؟ اینکه دیگر سلاح کشتار جمعی نیست."

ماهوار ایران روز سه شنبه گذشته سوار بر موشک سفیر-2 به فضا پرتاب شد و به گفته ناظران موفق بودن این ماموریت، به این معنی است که برنامه ساخت موشک ایران نقطه عطف مهمی را پشت سر گذاشته است.

سیاست چماق و هویج منسوخ بوده و هست و هیچ کس توجهی بدان ندارد و از اساس نظریه ای غیرعاقلانه بوده و ادامه چنین روشی گام زدن در راه غلط است

علی لاریجانی

جاناتان مارکوس خبرنگار بی بی سی در تحلیلی در این بار نوشت که حمل کردن ماهواره ای کوچک به فضا دستاوردی خارق العاده نیست اما اگر موشک سفیر-2 با موفقیت این ماموریت را انجام داده باشد، نگرانی اصلی این خواهد بود که توانایی ایران در ساخت موشک به چه مرحله ای رسیده است. چون تفاوت میان پرتاب کننده ماهواره به فضا و موشک بالیستیک دور برد ناچیز است.

رئیس مجلس ایران شرایط کنونی پس از انتخابات آمریکا را به نفع این کشور دانست و چنین گفت: "...شرایط جهانی نسبت به تغییرات آمریکا نگاه مثبت محتاطانه دارد و این یک شانس برای ایالات متحده است که از فرصت بهره جوید و استراتژی خود را تغییر دهد نه تاکتیک را."

او سپس مجموعه توصیه های خود به آمریکا را قرائت کرد و از جمله خواستار "چندجانبه گرائی" و خودداری از "اقدامات پیش دستانه" شد.

آنچه اجلاس سه روزه مونیخ را بیش از سال های قبل تحت الشعاع قرار داده حضور نمایندگان دولت جدید آمریکا در این اجلاس است که در راس آنها می توان به جو بایدن، معاون رئیس جمهور آمریکا، و جان کری و جوزف لیبرمن دو سناتور سرشناس حزب دموکرات اشاره کرد.

آقای بایدن از جمله افرادی است که درباره سیاست های مقابله با گسترش تسلیحات هسته ای سخنرانی خواهد کرد و انتظار می رود در سخنرانی خود فعالیت های موشکی ایران را نیز مورد اشاره قرار دهد.

احتمال دیدار نمایندگانی از ایران و آمریکا در جریان این کنفرانس نیز از سوی برخی منابع مطرح شد اما مقام های ایرانی تاکنون اخبار در این باره را رد و تکذیب کرده اند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.