فتح عرض اقیانوس اطلس در ۵۶ سالگی

Image caption جنیفر فیگ در حین راه با موجهایی به بلندی نه متر روبرو شد

یک ورزشکار 56 ساله آمریکایی اولین زنی لقب گرفت که عرض اقیانوس اطلس را شنا کرده است.

جنیفر فیگ پس از 24 روز شنا کردن موفق شد خود را از جزایر کیپ ورده در غرب آفریقا به ترینیداد در شرق قاره آمریکا برساند.

هنوز مسافت دقیقی که او طی کرده محاسبه نشده است.

او که از کودکی رویای رستیابی به این هدف را در سر می پروراند درون یک قفس شنا می کرد تا از حمله احتمالی کوسه ها در امان بماند.

این شناگر در روز 12 ژانویه سال 2009 تلاش برای رسیدن به هدف خود را آغاز کرد و در طی راه با باد شدید و موجهایی به بلندی 9 متر نیز روبرو شد.

او که با همراهی یک قایق کمکی این مسافت را طی کرد هر روز صبح حدود ساعت هفت از خواب بلند می شد و برای جذب انرژی کافی بعنوان صبحانه پاستا و سیب زمینی پخته مصرف می کرد.

جینفر فیگ که روزانه تا هشت هزار کالری انرژی برای شنا کردن صرف می کرد در طولانی ترین مقطع به مدت هشت ساعت متوالی و در کوتاهترین به مدت 21 دقیقه شنا کرد.

خدمه قایق کمکی برای او نوشابه های انرژی زا به درون آب پرتاب می کردند و در صورت بد بودن شرابط هوا غواصان با رفتن درون آب، نوشابه ها را به این شناگر می رساندند.

او در طی راه با موجودات متفاوتی از جمله نهنگ های موسوم به خلبان (pilot whale)، لاک پشت و دلفین روبرو شد اما به هیچ کوسه ای برخورد نکرد.

Image caption "اصلا نترسیدم"

خانم فیگ به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفت: من اصلا نترسیدم. الان که به این سفر فکر می کنم می بینم که حاضر نبودم از انجام این سفر صرفنظر کنم. من همیشه می توانم در استخر شنا کنم."

جنیفر فیگ 10 سال پس از آن عرض اقیانوس اطلس را طی کرد که بنوا لکومت، شناگر فرانسوی با طی کردن 6400 کیلومتر از ماساچوست در آمریکا تا فرانسه در طی 73 روز اولین مردی لقب گرفت که به تنهایی عرض این اقیانوس را طی کرده است.

فیگ قصد داشت 3380 کیلومتر شنا کند اما شرایط بد هوا باعث شد او با تغییر مسیر و بیش از 1600 کیلومتر انحراف بجای باهاما به طرف ترینیداد شنا کند.