داربی تهران؛ 'قربانی حساسیت کاذب'

Image caption "تماشاچى ها از ۱۰ ساعت قبل از بازى مى آيند و بدون هيچ گونه امكانات رفاهى منتظر بازى مى نشينند. اين وضعيت تماشاگر را عصبى مى كند و آنها عصبانيت شان را به زمين منتقل مى كند"

دكتر بيژن ذوالفقار نسب، سرمربى باسابقه فوتبال ايران در دوران بازى خود در دهه پنجاه شش بار در داربى تهران با پيراهن پرسپوليس حضور داشت.

او در سال ۱۳۷۰ هم يك بار به عنوان سرمربى استقلال اين ديدار سنتى را تجربه كرده است ومى تواند ارزيابى كاملى از بازى استقلال و پرسپوليس كه معروف داربى تهران است داشته باشد.

آقاى ذوالفقارنسب خيلى ها معتقدند كه ديدارهاى استقلال و پرسپوليس از نظر فنى آن كيفيت لازم را ندارد آيا شما هم چنين نظرى داريد؟ و اصلا مى توان داربى تهران را با داربى هاى كشورهاى ديگر مقايسه كرد؟

متاسفانه اين ديدار با معيارهاى بازى هاى بين المللى كه قابل مقايسه نيست و به طور كلى ارزش فنى اش از سطح بازى هاى فوتبال ايران هم پايين تر است.

به دليل حساسيت كاذبى كه از هفته ها قبل پيرامون دو باشگاه ايجاد مى شود ارزش اين بازى از ديگر بازى هايى كه اين دو تيم در طول فصل انجام مى دهند كمتر است.

چرا در كشورهاى ديگر داربى ها جذاب ترين و زيباترين بازى ها مى شود اما در ايران كيفيت بازى نمى تواند بينندگان را راضى كند؟

Image caption بیژن ذوالفقارنسب در دهه پنجاه شش بار در داربی تهران با پیراهن پرسپولیس به میدان رفته است

سطح فرهنگ كشورهاى صاحب فوتبال دنيا با سطح فوتبال ايران فرق مى كند؛ سطح بازيكنان شاغل در اروپا هم با بازيكنان ايرانى متفاوت است.

ما هر ساله سه، چهار تا از بهترين بازيكنان مان راهى كشورهاى حوزه خليج فارس يا اروپا مى شوند.

تهى شدن اين بازى از ستاره ها در پايين آمدن كيفيتش موثر است.

از طرفى فضاى ورزشگاه ما فضاى استاندارد و محيط آرامى نيست؛ تماشاچى ها از ۱۰ ساعت قبل از بازى مى آيند و بدون هيچ گونه امكانات رفاهى منتظر بازى مى نشينند. اين وضعيت تماشاگر را عصبى مى كند و آنها عصبانيت شان را به زمين منتقل مى كند و در زمين آرامش وجود ندارد كه بازيكن بتواند كيفيتش را بروز دهد.

براى اينكه كيفيت اين بازى بالا برود چه بايد كرد؟

همان طور كه گفتم بايد كار فرهنگى انجام شود تا فضاى بهترى به بازى حاكم شود.

مطبوعات نبايد قبل از بازى خيلى به اين بازى بپردازند و به حواشى آن دامن بزنند. هر چه فضا آرام تر باشد كيفيت بازى بالاتر مى رود.

شما به دفعات در داربى تهران بازى كرديد يك بازيكن براى اينكه بتواند در داربى تمام كيفيتش را ارائه دهد چه بايد بكند؟

فوتبال يك بازى گروهى است و يك يا دو نفر نمى توانند آرامش را به تيم تزريق كنند. به نظر من با مرور زمان و انجام كار فرهنگى مى توان شرايط كار را تغيير داد.

شما ببينيد نزديك به ۱۵۰ هزار نفر به ورزشگاه مى آيند و تنها ۷۰، ۸۰ هزار وارد ورزشگاه مى شوند و مابقى بر مى گردند در هيچ جاى دنيا چنين اتفاقى نمى افتد و همين مشكلات در كيفيت بازى هم تاثير مى گذارد.

شما در دهه پنجاه شش مرتبه در داربى تهران بازى كديد آيا در دوره شما هم كيفيت اين بازى پايين بود؟

حواشى و حساسيت نسبت به آن موقع خيلى حاد شده البته آن موقع هم دو تيم در برابر هم نسبت به بازى هاى ديگرشان ضعيف تر ظاهر مى شدند.

به اعتقاد شما استفاده از داور ايرانى براى اين بازى بهتر است يا داور خارجى؟

من اعتقاد دارم داوران ما الان در سطح بين المللى و در قاره آسيا خيلى خوب عمل مى كنند، امتياز هاى خوبى هم بدست آورند . اين يك كم لطفى بزرگ است که قضاوت اين بازى را به داورهاى خارجى بدهيم. داوران ما اين شايستگى را دارند كه اين بازى را داورى كند.

Image caption "مسائل روانی و جو ورزشگاه شانس دو تیم را مشخص می کند"

چهار ديدار است كه به صورت مرتب بازى اين دو تيم مساوى مى شود دليلش چيست؟

من فكر مى كنم كاملا اتفاقى است. البته حتى اگر تيمى به گل برسد استرس باعث مى شود كه نتواند از گلش دفاع كند.

در همين بازى آخر دو تيم استقلال تا دقايق پايانى جلو بود كه يك اشتباه باعث شد تا بازى مساوى شود.

تحليل شما از بازى روز جمعه چيست ؟

تحليل من يك تحليل دوگانه است؛ اگر بخواهيم به نتايج بازى هاى هفته هاى گذشته دو تيم و آمار توجه كنيم شانس برد استقلال سه برابر پرسپوليس است.

اما در اين بازى تنها كيفيت فنى و نتايج گذشته تعيين كننده نيست. مسائل روانى، جو ورزشگاه و اتفاقات روز جمعه شانس دو تيم را مشخص مى كند.

باشگاه پرسپوليس تنها چند روز مانده به داربى سرمربى اش را عوض كرد و نلو وينگادا هدايت اين تيم را برعهده گرفت، شما اين تحول را چقدر در وضعيت پرسپوليس براى بازى جمعه تاثير گذار مى دانيد؟

من فكر مى كنم اين يك بازى مديريتى بوده كه باشگاه پيروزى دست به آن زد. به نظر من آقاى وينگادا در اين مدت نمى تواند هيچ گونه تاثير فنى و روانى روى پرسپوليس بگذارد.

شما در داربى هاى كشورهاى ديگر كه ديديد كدام را بيشتر مى پسنديد؟

من اكثر داربى ها را بادقت دنبال كردم و در بين آنها بازى دوتيم شهر رم را بيشتر مى پسندم و فكر كنم می توان شباهت هايى بين داربى رم و فوتبال ايران پيدا كرد.

مطالب مرتبط