به روز شده:  06:45 گرينويچ - دوشنبه 16 فوريه 2009 - 28 بهمن 1387

شرق مقابل اتحاد شک و کوبی زانو زد

شکیل اونیل (چپ) و کوبی برایانت برای اولین بار در پنج سال گذشته با هم در یک تیم بازی کردند (عکس های مسابقه در پایین صفحه)

با درخشش کوبی برایانت و شکیل اونیل در بازی سنتی ستارگان بسکتبال آمریکا، خاطرات غلبه لس آنجلس لیکرز بر صحنه لیگ NBA در اوایل دهه جاری دوباره زنده شد.

در مسابقه سالانه ستارگان کنفرانس های شرق و غرب لیگ NBA، کوبی برایانت ستاره تیم لیکرز بالاتر از دیگر امتیاز آوران 27 امتیاز کسب کرد و شکیل اونیل که اکنون در تیم فینیکس سانز اشتغال دارد، در تنها 11 دقیقه حضور در زمین 17 امتیاز به دست آورد تا تیم ستارگان کنفرانس غرب، شرق را با نتیجه 146 - 119 متحمل شکستی سنگین کند.

این دو بازیکن که برای اولین بار در پنج سال گذشته در یک تیم بازی می کردند، به تیم غرب کمک کردند تا شروع بد این تیم را جبران کند و در نهایت به طور مشترک عنوان ارزشمندترین بازیکن این رقابت را تصاحب کردند.

بازی ستارگان NBA در سال 2009 که طبق روال سنتی صحنه نمایش حرکات محیر العقول برترین بازیکنان فصل جاری لیگ است، امسال بیش از هر چیز تحت تاثیر توجه رسانه ها به حضور همزمان کوبی برایانت و شکیل اونیل در یک تیم قرار داشت.

این دو پس از سه سال قهرمانی پیاپی (سالهای 2000 تا 2003) و بعد، ناکامی در فینال سال 2004 (شکست مقابل دیترویت)، در پی بروز اختلاف های شخصی از یکدیگر جدا شدند؛ شکیل اونیل ابتدا راه میامی را در پیش گرفت تا با این تیم در سال 2006 قهرمان NBA شود و سپس به فینیکس سانز ملحق شد.

کوبی برایانت هم هر چند در لیکرز ماند اما نتوانست به افتخاری بزرگتر از رسیدن به فینال NBA در سال 2008 دست یابد که در فینال، لیکرز مقابل بوستون شکست خورد.

مایک براون مربی باشگاه کلیولند کاوالیرز که به عنوان مربی کنفرانس شرق انتخاب شد درباره این دو بازیکن گفت: "همانطور که امشب دیدیم و در گذشته هم دیده بودیم این دو بازیکن کنار هم ترکیبی کشنده هستند. اگر باز هم در یک تیم بازی کنند اصلا نمی توان گفت چند انگشتر قهرمانی دیگر به دست خواهند کرد."

نکته جالب توجه دیگر این بود که فیل جکسون، مربی لیکرز در دهه جاری نیز هدایت این دو بازیکن را در تیم غرب بعهده داشت.

افت و خیز غرب

غرب بازی را بسیار ضعیف آغاز کرد و پس از از دست دادن نه پرتاب از 11 پرتاب اول خود 20-10 از تیم شرق عقب افتاد.

اما فیل جکسون با درخواست تایم استراحت، پنج دقیقه و 44 ثانیه مانده به پایان کوارتر اول شکیل اونیل را به میدان فرستاد و تیم غرب با کسب 17 امتیاز پیاپی نتیجه را به 27-20 به سود خود تغییر داد.

هر چند پس از آن تیم شرق دوبار بازی را به تساوی کشاند اما تیم غرب جریان بازی را در دست داشت و در میانه کوارتر سوم اختلاف را به بیش از 10 امتیاز رساند (84-72).

شکیل اونیل بار دیگر در کنار کوبی برایانت وارد زمین شد و حضور مجدد او (کسب هشت امتیاز پیاپی) دوباره باعث افزایش اختلاف شد و تیم غرب در طی کمتر از پنج دقیقه اختلاف را به 21 امتیاز افزایش داد (110-89) تا ستارگان تیم شرق دیگر نتوانند خود را به غرب نزدیک کنند.

در تیم غرب آماره استودامایر، سنتر چابک تیم فینیکس که شایعات زیادی درباره احتمال انتقال او به تیمی دیگر در روزهای آینده مطرح شده، با 19 امتیاز دیگر بازیکن مطرح بود و کریس پال، گارد راس نیو اورلئان هم با 14 امتیاز، 14 پاس منجر به گل، هفت ریباند و سه توپ ربایی درخشید.

در تیم شرق لبرون جیمز 20 امتیاز، دوایت هاوارد 13 امتیاز، نه ریباند و سه بلاک شات، و دوین وید و پال پیرس هر کدام با 18 امتیاز برجسته ترین بازیکنان بودند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.