امارات به تنیس باز اسرائیلی ویزا نداد

Image caption شحر پیر اولین تنیس باز زن اسرائیلی است که در یک تورنمنت تنیس در یک کشورعربی حاشیه خلیج فارس بازی کرده است

امارات متحده عربی حاضر به دادن ویزا به شحر پیر (Shahar Peer)، بهترین تنیس باز زن اسرائیلی جهت حضور در مسابقات "قهرمانی تنیس دوبی" نشد.

قرار بود این تنیس باز 21 ساله که در رده بندی تنیس بازان زن جهان در رتبه 48 قرار دارد و امتیازات کافی برای کسب مجوز حضور در این تورنمنت را به دست آورده بود، روز دوشنبه 16 فوریه در دور اول این مسابقات مقابل آنا چکوتادزه، تنیس باز شماره 15 جهان به میدان برود.

تورنمنت "قهرمانی تینس دوبی" که ارزش جوایز آن به دو میلیون دلار بالغ می شود و 10 تنیس باز برتر جهان در آن شرکت می کنند، در درجه بندی اهمیت تورنمنت های تنیس، پس از مسابقات گرند اسلم و مسابقات چهار و نیم میلیون دلاری رده برتر (Premier) انجمن تنیس زنان (WTA) قرار دارد.

مقام های امارات متحده عربی دلیلی برای امتناع از دادن ویزا به این ورزشکار اعلام نکرده اند اما اسرائیل و امارات متحده عربی روابط دیپلماتیک ندارند و تنها آن دسته از ورزشکاران اسرائیلی می توانند وارد خاک این کشور شوند که از تابعیت دوگانه برخوردارند.

اتباع دیگر اسرائیل هم تنها در مواردی نادر و جهت حضور در جلساتی که توسط سازمان ملل متحد یا دیگر سازمان های بین المللی برگزار شده اجازه ورود به خاک امارات متحده عربی را یافته اند.

خانم پیر سال گذشته در مسابقات قهرمانی قطر حضور داشت و به اولین تنیس باز اسرائیلی بدل شد که در یک تورنمنت متعلق به انجمن تنیس زنان در خلیج فارس حضور یافته است.

اما یک ماه پیش و در پی بالاگرفتن حساسیت ها پس از تهاجم 22 روزه اسرائیل به غزه که در جریان آن 1300 فلسطینی و 13 اسرائیلی کشته شدند، شحر پیر در مسابقاتی در نیوزیلند (ASB Classic) مورد اعتراض تماشاگران قرار گرفت و برگزار کنندگان مسابقه برای حفاظت از او ماموران امنیتی را بکار گرفتند.

شلومی پیر، برادر شحر پیر در گفتگو با خبرگزاری اسوشیتدپرس عنوان کرد که این تنیس باز از ماه ها پیش برای دریافت ویزای امارات متحده عربی اقدام کرده بود و سازمان دهندگان این تورنمنت به او اطمینان داده بودند که اشکالی در راه حضور او در این مسابقات ایجاد نخواهد شد.

اعتراض دیگر ورزشکاران

Image caption یک ماه پیش حضور شحر پیر در تورنمنتی در نیوزیلند مورد اعتراض تماشاگران قرار گرفت

لری اسکات، مدیرعامل انجمن تنیس زنان (WTA) در واکنش به خبر اعلام شده "تاسف شدید" خود از تصمیم گرفته شده توسط امارات متحده عربی را ابراز کرد و گفت سازمان تحت اداره او به بررسی واکنش مناسب به این عمل خواهد پرداخت و درباره آینده این تورنمنت تصمیم گیری خواهد کرد.

بر اساس برخی منابع خبری در جریان جلسه اضطراری WTA گزینه لغو تورنمت دوبی که پس از 20 سال به اعتبار کنونی دست یافته مطرح شد، اما تصمیم گیری نهایی درباره چنین اقدامی به آینده موکول گردید.

لری اسکات گفت: "هیچ کشور میزبانی نباید حق یک بازیکن برای رقابت در تورنمنتی را که او مجوز حضور در آن را کسب کرده پایمال کند."

بازیکنان سرشناس تنیس زنان هم نارضایتی خود را از تصمیم گرفته شده اعلام کردند؛ ونوس ویلیامز تنیس باز آمریکایی و قهرمان ویمبلدون در سال 2008 در این باره گفت: "همه بازیکنان از شحر حمایت می کنند. ما همه ورزشکار هستیم و تنیس را نمایندگی می کنیم."

آنا ایوانوویچ قهرمان گرند اسلم تنیس آزاد فرانسه در سال گذشته هم از وضعیت ایجاد شده ابراز تاسف کرد و گفت: "شحر دوست من است و متاسفم که او در دوبی نیست. تداخل ورزش و سیاست تاسف بار است."

دینارا سفینا، تنیس باز شماره دو جهان، آملی مورسمو تنیس باز سرشناس فرانسوی و النا دمنتیوا، قهرمان المپیک هم اعتراض خود را به تصمیم امارات متحده عربی اعلام کردند.