دوبی بخاطر تنیس باز اسرائیلی جریمه شد

Image caption شحر پیر اکنون در رده بندی جهانی در رتبه 45 قرار دارد

انجمن تنیس زنان (WTA) سازماندهندگان مسابقات "قهرمانی تنیس دوبی" را بخاطر ممانعت امارات متحده عربی از حضور تنیس بازی اسرائیلی در این تورنمنت 300 هزار دلار جریمه کردند.

تا کنون سازماندهندگان هیچکدام از تورنمنت های تنیس متحمل جریمه ای به این اندازه نشده بودند.

از این مبلغ 44250 دلار به شحر پیر، تنیس باز زن اسرائیلی محروم شده از مسابقات داده خواهد شد که معادل متوسط جایزه ای است که این ورزشکار بازاء شرکت در هر تورنمنت در سال 2008 برده است.

لری اسکات، مدیر عامل WTA اعلام کرد: "تور ما هیچ گونه تبعیض را تحمل نخواهد کرد و دیگر هرگز اجازه نخواهیم داد که چنین شرایطی چه در امارات متحده عربی و چه در هر جای دیگری تکرار شود."

تصمیم جریمه کردن سازماندهندگان تورنمنت معتبر تنیس دوبی در جریان یک جلسه ویژه هیئت مدیره تور مسابقات WTA در روز جمعه (20 فوریه) گرفته شد که سازماندهندگان "قهرمانی تینس دوبی" را ناقض "قوانین تور و شرایط عضویت در آن" دانست.

آقای اسکات گفت مسئولان انجمن تنیس زنان تعطیلی این تورنمنت را مد نظر داشتند اما پس از مذاکره با خانم پیر تصمیم گرفتند مانع ادامه آن نشوند.

Image caption لری اسکات از احتمال لغو تورنمنت دوبی سخن به میان آورده بود

با این حال مدیر عامل WTA اعلام کرد از این پس از سازماندهندگان این تورنمنت تضمینی دو میلیون دلاری (به اندازه مبلغ جوایز آن) خواهد گرفت و مسئولان "قهرمانی تنیس دوبی" را موظف ساخت که جهت حفظ حق میزبانی مسابقات سال 2010 حداقل هشت هفته قبل از آغاز آن تورنمنت، دادن ویزه به بازیکنان اسرائیلی که امتیاز کافی برای شرکت در تورنمنت را کسب کرده اند تایید نماید.

بخش دیگری از این جریمه به آنالنا گرونفلد، هم بازی خانم پیر در بازی های دو نفره اهداء خواهد شد و مابقی به یک بنیاد خیریه واگذار خواهد گردید.

امتناع از دادن ویزا به شحر پیر از سوی امارات متحده عربی (که روابط دیپلماتیک با اسرائیل ندارد) باعث واکنش گسترده تنیس بازان مطرح جهان شد و در نهایت شرایطی را فراهم کرد که پس از آن اندی رم، تنیس باز مرد و اسرائیلی مسابقات دو نفره برای حضور در مسابقات مردان تنیس دوبی مورد محرومیتی مشابه قرار نگرفت.

سازماندهندگان این مسابقات مدعی شده اند که در پی جنگ 22 روزه در غزه افکار عمومی نسبت به حضور اتباع اسرائیل در دوبی حساس است و نگرانی خود را از تهدیدهای احتمالی به جان بازیکنان اسرائیلی ابراز کرده بودند.

مطالب مرتبط