اتهام 'بازداشت شدگان فوتبال' اعلام شد

Image caption حدود یک ماه قبل اخباری درباره شکایت مدیران باشگاه ها به منابع قضایی و امنیتی منتشر شده بود

قوه قضائیه ایران دلیل بازداشت شش نفر فعال در زمینه فوتبال را اعلام کرد.

قاضی حداد، معاون امنیت دادسرای عمومی و انقلاب تهران در گفتگو با ایسنا، خبرگزاری دانشجویان ایران تایید کرد که این افراد با استناد به "اطلاعاتی که توسط سازمان اطلاعات استان تهران" به دست آمده بود بازداشت شده اند و آنها را درگیر در "جریانی آلوده" خواند.

این افراد که متشکل از چهار روزنامه نگار و دو مدیر برنامه بازیکنان فوتبال بودند، حدود 10 روز قبل از سوی منابعی نامشخص بازداشت شدند و بازداشت آنها شایعات گسترده ای را درباره دلایل اقدام انجام شده ایجاد کرد.

نگرانی درباره این افراد زمانی گسترش یافت که نام یکی از بازداشت شدگان از شناسنامه یکی از روزنامه های پرفروش ورزشی ایران حذف شد که ظاهرا این کار به درخواست منابع قضایی صورت گرفته بود.

با این وجود معاون امنیت دادسرای عمومی و انقلاب تهران با گفتن اینکه سازمان اطلاعات تهران به مدت "یک سال و نیم" بر روی این پرونده کار کرده، تاکید کرده است که "در این پرونده، بحث خبرنگاری مورد نظر نیست و اتهام این افراد که بعضا خبرنگار بوده اند جرم عمومی بوده و ارتباطی با حرفه آنها ندارد."

"جریان آلوده"

آقای حداد در گفتگو با ایسنا بازداشت افراد مذکور را در ارتباط با بحث نقل و انتقال بازیکنان فوتبال در ایران و با شکایت خصوصی "ورزشکاران و مربیانی که مورد اخاذی قرار گرفته اند" دانست.

این مقام قضایی از جمله این افراد را متهم کرد که "با قصد اخاذی" یک بازیکن را از طریق نفوذ خود در رسانه ها به چهره تبدیل می کردند و در صورت تن در ندادن بازیکن مذکور به خواسته های مالی آنها، "او را مورد تخریب قرار می دادند."

قاضی حداد همچنین شرح داد که این افراد، متهم به جابجایی ورزشکاران "به ویژه در حوزه فوتبال" از طریق اخاذی هستند "و پول های بسیار زیادی را از این طریق به دست می آوردند."

آنچه از سوی قاضی حداد اعلام شده، با خبری که برخی منابع غیر رسمی حدود یک ماه قبل منتشر کردند مطابقت دارد.

در آن زمان این منابع از نامه برخی مدیران باشگاه های فوتبال به مسئولان نهادهای امنیتی و قضایی خبر دادند که گفته می شد در آن نامه مدیران باشگاه ها خواستار حمایت نهادهای مذکور دربرابر اقدام های غیرقانونی شده بودند.

به گفته برخی منابع آگاه، مدیران باشگاه ها از تلاش هایی برای اعمال نفوذ در خرید بازیکن و اخاذی شکایت کرده بودند.

حدود دو ماه پیشتر نیز یکی از خبرنگاران ورزشی شاغل در مطبوعات و صدا و سیما در شرایط مشابهی بازداشت شد که منابع آگاه بازداشت او را با بازداشت شش نفر کنونی مرتبط می دانند.

موج شایعه و ادامه "پاکسازی"

Image caption کارشناسان از فقدان نظارت بر مطبوعات ورزشی در ایران انتقاد کرده اند

در طی سال های اخیر و به ویژه با افزایش چشمگیر تیراژ روزنامه های ورزشی، فضای روزنامه نگاری ورزشی مورد انتقاد بسیاری از کارشناسان قرار داشته و انتقادهای بسیاری درباره فقدان نظارت بر محتویات مطبوعات ورزشی جهت مشخص شدن سازگاری آنها با حقوق شهروندی مطرح شده است.

این کارشناسان اذعان می کنند که "تهمت و تخریب" به کسانی که به فعالیت در حوزه فوتبال مشغولند به امری "عادی" تبدیل شده و بازیکنان فوتبال عمدتا دید خوبی نسبت به روزنامه نگاران ورزشی ندارند.

با این حال حتی منتقدان فضای کنونی هم ابراز نگرانی کرده اند که موج دستگیری های اخیر باعث براه افتادن موج گسترده ای از شایعات درباره ارتباط دیگر اعضاء جامعه روزنامه نگاری ورزشی ایران با اعمال غیرقانونی در حوزه نقل و انتقال بازیکن و سوء استفاده از مطبوعات شده است.

احتمالا اظهارات قاضی حداد هم بر نگرانی ها خواهد افزود که گفته است: "تعدادی دیگر در این رابطه شناسایی شده اند و ان شاء الله با همکاری سازمان اطلاعات استان تهران پاکسازی خوبی در فضای ورزشی به وجود خواهد آمد."

قاضی حداد در انتهای اظهارات خود از احتمال آزادی برخی از بازداشت شدگان در طی روزهای آینده با قرار وثیقه خبر داد.