کشتی گیران تیم ملی آمریکا در ایران

حميد رازانی و آنتونی راميکو بلکمون در جام تختی 2007
Image caption آمریکا در سال 2007 نیز در جام تختی در بندر عباس شرکت کرده بود

گروهی از ورزشکاران آمریکایی برای شرکت در مسابقات بین المللی کشتی آزاد جام تختی در ایران به سر می برد.

این گروه شامل شش کشتی گیر و هیات همراهی ده نفره به سرپرستی میچ هال است و در روزهای پنجشنبه و جمعه در این مسابقات در مجموعه ورزشی آزادی شرکت خواهد کرد.

آقای هال به خبرگزاری رویتر گفت: "این رقابتی برجسته است و به سادگی بگویم که هواداران کشتی در ایران در دنیا بهترین هستند."

وی افزود: "اگر ما برنده شویم و خوب مسابقه دهیم، هواداران ما را هم تشویق خواهند کرد."

آقای هال گفت که او در ژانویه 2007 نیز به تهران سفر کرده بود. در آن زمان 20 ورزشکار آمریکایی و مربیان آنها برای شرکت در همین تورنمنت به ایران رفته بودند.

او گفت: "ما اینجا خیلی راحتیم.... مردم خیلی دوستانه رفتار می کنند" و افزود که کشتی گیران همراه او اعضای تیم ملی آمریکا هستند."

وی اذعان کرد که این تورنمنتی دشوار است.

هرچند ایران و آمریکا روابط دیپلماتیک ندارند اما دو کشور گاهی در میدان ورزشی اختلافات خود را کنار گذاشته اند.

آمریکا از سال 2006 برنامه مبادلات مردمی با ایران را از سر گرفت که رقابت های ورزشی بخش عمده ای از آن را تشکیل می دهد. گزارش می شود که در این مدت و در چارچوب این برنامه 75 ورزشکار ایرانی به آمریکا سفر کرده اند.

آقای هال به رویتر گفت: "اگر این را فقط فعالیت ورزشی بنامیم، فکر می کنم آنچه را که ورزش می تواند برای روابط بین المللی انجام دهد کمرنگ جلوه داده ایم."

اعضای تیم آمریکا در وزن های مختلف به این ترتیب است: مایک زادیک، شان بانچ و کولمن اسکات در وزن 60 کیلوگرم، زک اپوسیتو در وزن 74 کیلوگرم، مایک تامیلو در وزن 96 کیلوگرم و ترول دلاگنف در وزن 120 کیلوگرم.

به گزارش رسانه های ایران تیم هایی از ترکیه، عراق، اوکراین، کوبا و ترکمنستان نیز در جام تختی شرکت خواهند کرد.

دولت جدید آمریکا به ریاست باراک اوباما گفته است که می خواهد برای حل اختلافات با ایران از دیپلماسی مستقیم استفاده کند. واشنگتن ظاهرا مایل است که ایران در کنفرانسی در پایان ماه جاری درباره افغانستان شرکت کند.

دولت هلند میزبان این کنفرانس روز سه شنبه اعلام کرد که برای ایران دعوتنامه خواهد فرستاد.

ناظران و دیپلمات ها بحث درباره افغانستان را فرصت خوبی برای آغاز تماس ها میان تهران و واشنگتن می دانند.

مطالب مرتبط