برتری کامل ایران در نخستین روز جام تختی

مربیان ایرانی و آمریکایی در جام تختی 2007 - عکس از وبسایت وزارت خارجه آمریکا
Image caption آمریکا در سال 2007 نیز در جام تختی در بندر عباس شرکت کرده بود

نخستین روز مسابقات بین المللی کشتی آزاد جام تختی در تهران که آمریکا نیز در آن حضور دارد با برتری ایران به پایان رسیده است. کشتی گیران ایرانی 10 مدال از 12 مدال توزیع شده در روز پنجشنبه را نصیب خود کردند.

مایکل تامیلو از آمریکا و عبدل آمائف از ازبکستان تنها غیرایرانیانی بودند که در این روز موفق به کسب مدال شدند.

این دو در وزن 96 کیلوگرم برنده مدال برنز شدند. تامیلو مغلوب رسول توکلی شد که پس از شکست دادن کمیل قاسمی به مدال طلا دست یافت.

در وزن 56 کیلوگرم حسن رحیمی با غلبه بر محمد حسین سلطانی و در وزن 66 کیلوگرم سعید دادشپور با پیروزی مقابل نصرالله فدایی به مدال طلا رسیدند.

آمریکا با شش کشتی گیر ملی پوش خود در این مسابقات شرکت کرده است. یک تیم ده نفره از مربیان و مقامات نیز این تیم را به تهران همراهی می کنند.

زیک جونز مربی تیم آمریکا روز پنجشنبه گفت: "اینکه پس از شروعی آهسته در این روز به یک مدال دست یافتیم خوب بود. ما در ابتدا مرتکب چندین اشتباه شدیم، به خصوص در لبه تشک و در پایان بازی. تامیلو متمرکز و مصمم بود... و برای رفتن بالای سکو جنگید."

وی به خبرگزاری فرانسه نیز چنین گفت: "رقابت با ایرانی ها همیشه فرصتی معرکه است. ایران در زمینه کشتی عالی است. این یکی از بهترین تورنمنت های جهان است."

این مسابقات روز جمعه پیگیری خواهد شد و قرار است در آن چهار آمریکایی کشتی بگیرند. تیم هایی از ترکیه، عراق، اوکراین، کوبا و ترکمنستان نیز در جام تختی شرکت خواهند کرد.

اعضای هیات آمریکایی با هیجان درباره شرکت در جام تختی سخن گفته اند.

آقای جونز گفت: "مردم ایرانی شگفت انگیزند. آنها کاری می کنند که احساس کنید ستاره راک هستید."

میچ هال سرپرست این هیات نیز یک روز پیشتر به خبرگزاری رویتر گفته بود: "این رقابتی برجسته است و به سادگی بگویم که هواداران کشتی در ایران در دنیا بهترین هستند."

وی افزود: "اگر ما برنده شویم و خوب مسابقه دهیم، هواداران ما را هم تشویق خواهند کرد."

در سال 2007 نیز 20 ورزشکار آمریکایی و مربیان آنها برای شرکت در همین تورنمنت به ایران رفته بودند.

هرچند ایران و آمریکا روابط دیپلماتیک ندارند اما دو کشور گاهی در میدان ورزشی اختلافات خود را کنار گذاشته اند.

آمریکا از سال 2006 برنامه مبادلات مردمی با ایران را از سر گرفت که رقابت های ورزشی بخش عمده ای از آن را تشکیل می دهد. گزارش می شود که در این مدت و در چارچوب این برنامه 75 ورزشکار ایرانی به آمریکا سفر کرده اند.

آقای هال به رویتر گفته است: "اگر این را فقط فعالیت ورزشی بنامیم، فکر می کنم آنچه را که ورزش می تواند برای روابط بین المللی انجام دهد کمرنگ جلوه داده ایم."

آقای جونز نیز گفت: "ورزش کشتی پیوندگاهی برای مردم آمریکا و ایران است."

مطالب مرتبط