مبارزه فینا با مایوهای 'غیرقانونی' آغاز شد

Image caption ده ها رکورد شنا در سال 2008 با مایو های جدید شکسته شد

فینا، فدراسیون جهانی شنا در تلاش برای کاهش تاثیر مایو های مدرن بر نتایج مسابقات شنا مقرراتی جدید تصویب کرد.

سال گذشته و پس از ارائه مایوهای جدید که بحث برانگیزترین آنها محصولی از شرکت اسپیدو با نام ال زد آر ریسر (LZR Racer) بود 108 رکورد جهانی در این ورزش شکسته شد که در این بین 79 رکورد توسط شناگرانی تغییر کرد که مایو جدید اسپیدو را بر تن داشتند.

اما پس از جلسه ای سه روزه در دوبی فینا مقرر کرده که مایوها نباید گردن شناگر را بپوشانند و نباید ناحیه تحت پوشش آنها از شانه ها و مچ پا فراتر برود.

این تغییرات که در آستانه مسابقات قهرمانی جهان در ماه ژوئیه اعمال خواهد شد همچنین محدودیت هایی را نیز برای ضخامت و میزان شناوری ماده بکار رفته در مایو تعیین کرده است.

در بیانیه ای که پس از اجلاس از سوی فینا صادر شد آمده است: "فینا یاد آور می شود که بنیاد و اصل شنا عملکرد فیزیکی ورزشکار است."

مایو ال زد آر که اولین مایوی بدون دوخت جهان محسوب می شود که قطعات مختلف آن با امواج مافوق صوت به یکدیگر چسبانده شده اند و مواد ضد آب و تکه هایی از جنس پلی اورتان (طراحی شده توسط ناسا) در مناطق کلیدی آن نصب شده، در سال 2008 ورزش شنا را تحت تاثیر قرار داد.

این مایو در المپیک پکن توسط مایکل فلپس قهرمان المپیک هم مورد استفاده قرار گرفت و 94 درصد مدال های طلای المپیک به کسانی رسید که از آن استفاده کردند.

Image caption مایو ال زد آر با کمک ناسا ساخته شد

همچنین 23 رکورد از 25 رکوردی که در "مکعب آب"، استادیوم محل برگزاری مسابقات شنای المپیک شکسته شد توسط شناگرانی فتح شد که این مایو را برتن داشتند.

اما مخالفان مایوهای مدرن معتقدند کمکی که اینگونه مایوها به افزایش شناوری شناگر می کنند معادل "دوپینگ تکنولوژیک" محسوب می شود.

شرایط در ماه دسامبر سال 2008 و در جریان مسابقات قهرمانی اروپا در استخر 25 متری بحث برانگیز شد که 17 رکورد جهانی فرو ریخت و شناگران در تلاش برای متراکم تر کردن بدن خود و افزایش شناوری گاه دو مایو را بر روی یکدیگر پوشیدند و باعث شگفتی تماشاگران شدند.

فینا همچنین قصد دارد استفاده از مواد ضد آب و نفوذ ناپذیر را در مایو ها ممنوع کند و تنها رکوردهای جدید شناگرانی را تایید خواهد کرد که مایوی آنها پیش از مسابقات تایید شده باشد.

بر اساس قانون جدید فینا مایوهایی که از اول ژانویه سال 2010 در مسابقات مورد استفاده قرار می گیرند باید تا روز اول نوامبر سال 2009 جهت تایید در اختیار کارشناسان فینا قرار بگیرند.

پس از آن نیز نمونه مایوهای جدیدی که قرار است در مسابقات قهرمانی جهان و بازی های المپیک مورد استفاده قرار گیرند باید 12 ماه پیش از مسابقات جهت بررسی به فینا تحویل داده شوند و مدل های تایید شده حداقل شش ماه قبل از مسابقات در بازار عرضه شده باشند.

فدراسیون جهانی شنا همچنین فهرستی از مایوهای مورد تایید خود را منتشر می کند که در مسابقاتی که پس از اول ژانویه 2010 برگزار می شوند مورد استناد قرار خواهد گرفت.

مطالب مرتبط