ورزش ايران در سال ۱۳۸۷

مهمترين اتفاق ورزش ايران در سال ۱۳۸۷ حضور ناموفق در المپيك پكن بود.

ايران در شرايطى در المپيك ۲۰۰۸ با كسب طلاى هادى ساعى در تكواندو و برنز مراد محمدى در كشتى آزاد در رتبه پنجاه و يكم جهان قرار گرفت كه با بررسى نتايج ايران در المپيك هاى اخير و بضاعت كاروان ايران كسب تنها دو مدال يك "ناكامى" براى ورزش ايران تلقى شد.

قبل از شروع المپيك مسوولان كسب بيش از ۱۰ مدال را براى ورزش ايران در رشته هاى جودو، وزنه بردارى، تكواندو، كشتى آزاد و فرنگى، بوكس و پرتاب ديسك پيش بينى كرده بودند، اما دستاورد كاروان ۵۵ ايران تنها يك طلا و يك برنز بود.

ساعى پرافتخارترين ايرانى المپيك

Image caption ساعی با کسب سومین مدال طلای المپیک پر افتخارترین المپیکی ایران شد

تكواندو ايران سال ۸۷ را بسيار خوب شروع كرد. در ارديبهشت ماه تيم ملى تكواندو ايران با كسب پنج طلا، يك نقره و يك برنز در هجدهمين دوره‌ مسابقات قهرمانى آسيا قهرمان شد.

ايران توانست پس از ۳۶ سال قهرمانى را از كره‌اى‌ها بگيرد.

در بخش بانوان نيز، فاطمه نعمتى، در وزن ۴۷- كيلوگرم نخستين مدال طلاى تاريخ تكواندوى بانوان را از آن خود كرد.

تك مدال طلاى ايران در المپيك پكن هم در اين رشته به دست آمد.

هادى ساعى با قهرمانى در المپيك ۲۰۰۸ تعداد مدال هاى المپيكى خود را به دو طلا و يك برنز رساند و به پرافتخارترين ايرانى تاريخ المپيك تبديل شد و بالاتر از حسين رضازاده و غلامرضا تختى قرار گرفت.

بدترين نتيجه تاريخ كشتى

Image caption غلام محمدی تنها مرد سربلند کشتی ایران در المپیک بود

كشتى آزاد ايران با كسب تنها يك برنز توسط مراد محمدى به بدترين نتيجه خود در تاريخ المپيك دست يافت.

البته اين تيم در خرداد ماه در مسابقات قهرمانى آسيا هم نتوانسته بود قهرمان شود و پس از ژاپن در مكان دوم جدول قرار گرفته بود.

پس از المپيك تغييراتى در اين رشته ورزش به وجود آمد و غلامرضا محمدى به جاى محمود معزى پور به عنوان سرمربى تيم ملى برگزيده شد.

در كشتى فرنگى هم همه نگاه ها به حميد سوريان بود كه دارنده سه مدال طلاى جهان در المپيك نتوانست مدال بگيرد و كشتى فرنگى ايران باز هم دست خالى باقى ماند.

در كشتى فرنگى هم تغييراتى به وجود آمد و محمد بنا به جابى رضا سيم خواه هدايت اين تيم را بر عهده گرفت.

البته كشتى فرنگى ايران در سال ۸۷ يك موفقيت را تجربه كرد و در فروردين ماه با كسب سه مدال طلا، يك نقره و يك برنز قهرمان آسيا شد.

كشتى آزاد ايران در اسفندماه در جام جهانى تهران هم نتوانست انتظارات برآورده كند و قهرمانى را به آذربايجان واگذار كرد تا يك سال انتقادآميز را پشت سر بگذارد.

جودو همچنان در حسرت مدال المپيكى

Image caption جودو هنوز از پس حریفان المپیک برنیامده است

جودو ايران هم در زمره ناكام هاى المپيك قرار گرفت.

در ارديبهشت ماه تيم ملى جودوى ايران با كسب دو مدال طلا، ۴ نقره و يك برنز در مسابقات قهرمانى آسيا پس از ۱۲ سال قهرمان قاره شد.

اما در المپيك باز هم دستش از رسيدن به مدال كوتاه ماند.

پس از المپيك تغيرات قابل توجه اى در تيم ملى ايران به وجود آمد و آرش مير اسماعيلى كه با كسب دو مدال طلا و دو برنز جهانى، پرافتخارترين جودوكار ايرانى به شمار مى رود از تيم ملى خداحافظى كرد و به سمت سرمربى اين تيم منصوب شد.

محمود ميران ، جودوكار دسته فوق سنگين ايران هم كه قبل از المپيك از ورزش حرفه اى كناره گيرى كرده بود سرپرستى تيم ملى را بر عهده گرفت.

خداحافظى رضازاده

Image caption خداحافظی "هرکول" به توصیه پزشکان صورت گرفت

در سال ۱۳۸۷ چند نفر از ورزشكار پرافتخار ايران از دنياى ورزش حرفه اى خداحافظى كردند.

حسين رضازاده، قهرمان دو دوره مسابقات وزنه بردارى المپيك چند روز مانده به شروع المپيك اعلام كرد به دليل شرايط نامناسب جسمانى ديگر وزنه نمى زند.

عليرضا حيدرى دارنده شش مدال كشتى جهان و المپيك و محمود ميران از جودو ديگر قهرمانانى بودند كه قبل از المپيك با ورزش قهرمانى وداع كردند.

پس از المپيك هم هادى ساعى از تكواندو ، آرش مير اسماعيلى از جودو و عباس صميمى از دو و ميددانى چنين تصميمى گرفتند.

على حسينى پديده جديد وزنه بردارى

Image caption علی حسینی، امید آینده وزنه برداری ایران

يكى از چهره هاى موفق ورزش ايران در سال ۱۳۸۷ سعيد على حسينى بود.

اين وزنه بردار جوان به علت محروميت نتوانست در المپيك شركت كند.

اما پس از اينكه دو سال محروميتش به علت استفاده از مواد نيروزا به پايان رسيد، به دفعات موفق شد ركوردهاى دسته فوق سنگين جوانان جهانرا بشكند.

او ركوردشكنى هايش را از مسابقات باشگاه هاى جهان شروع كرد و در نهايت در هجدهم آذرماه در مسابقات قهرمانى جوانان آسيا با مهار وزنه هاى ‌‌٢٠٦ و ‌‌٢٤٥ كيلوگرم در حركات يكضرب و دو ضرب و مجموع ‌‌٤٥١ كيلوگرم ركوردهاى جديدى در دسته فوق سنگين جوانان جهان ثبت كرد.

از او به عنوان" رضازاده دوم" نام برده مى شود.

ركورد شكنى هاى احسان حدادى

احسان حدادى ، قهرمان پرتاب ديسك ايران تا قبل از المپيك دوران بسيار موفقيت آميزى را طى كرد و موفق شد سه مرتبه ركورد ايران و آسيا را كه متعلق به خودش بود را بشكند.

آخرين ركورد شكنى او در استونى بود كه حدادى در حضور قهرمانان جهان و المپيك با ركورد ۶۹ متر و ۳۲ سانتى‌متر به عنوان قهرمانى آن تورنمنت دست پيدا کرد.

با اين حال حدادى در المپيك اصلا نتوانست موفق عمل كند و حتى به مرحله نهايى رقابتهاى پرتاب ديسك هم راه پيدا نكرد.

حدادى چند هفته قبل از شروع المپيك از ناحيه سينه مصدوم شد و دليل اصلى نتيجه نگرفتن او در المپيك همين مصدوميت بود.

حضور حامد حدادى در NBA

Image caption حامد در المپیک درخشید

حضور تيم ملى بسكتبال ايران در المپيك هم از مهم ترين اتفاقات سال بود.

پس از المپيك حامد حدادى ملى پوش ۲۱۸ سانتيمترى تيم ملى بسكتبال ايران به تيم ممفيس گريزليز پيوست تا عنوان اولين ايرانى ليگ بسكتبال آمريكا (NBA) را به خود اختصاص دهد.

البته حدادى چندان در ممفيس به بازى گرفته نشد و به تيم داكوتا ويزاردز از تيم هاى دى‌- ليگ (ليگ توسعه NBA) پيوست.

والیبال ايران هم در سال ۸۷ توانست در اولين دوره مسابقات جام كنفدرسيون آسيا كه در تايلند برگزار مى شد قهرمان شود؛ هرچند اكثر قدرت هاى قاره با تيم هايى جوان شده در اين مسابقات شركت كرده بودند.

كسب رتبه بيست و دومى در پارالمپيك

پس از پايان بازى هاى المپيك، بازى هاى پارالمپيك پكن برگزار شد و ايران با كسب پنج مدال طلا، شش نقره و سه برنز در مكان بيست و دوم بازى‌ها قرار گرفت.

براى كاروان ‌‌٧٢ نفره‌ ايران در پارالمپيك پكن ۲۰۰۸ كاظم رجبى و حمزه محمدى در وزنه‌بردارى، محمدرضا ميرزايى در پرتاب نيزه، جواد حردانى در پرتاب ديسك و تيم ملى واليبال نشسته طلا گرفتند.

كاروان پارالمپيك ايران در بازى‌هاى ‌‌٢٠٠٤ آتن شش مدال طلا، سه نقره و ‌‌١٣ برنز كسب كرده بود.

تغييرات در كميته ملى المپيك

در آبان ماه ۸۷ رئيس كميته ملى المپيك ايران تغيير كرد.

در انتخابات كميته ملى المپيك محمد على آبادى (رئيس سازمان تربيت بدنى) و بهرام افشار زاده (رئيس فدراسيون وزنه بردارى) به عنوان رئيس و دبير جديد كميته ملى المپيك انتخاب شدند.

پس از برگزارى اين انتخابات سازمان بازرسى كل كشور تاكيد كرد كه انتخابات كميته ملى المپيك خلاف قانون است و كسانى كه دو شغل دولتى دارند بايد از يكى از آنها كناره گيرى كنند.

البته سازمان تربيت بدنى اين دستورالعمل سازمان تربيت بدنى را نپذيرفت و محمد على آبادى در كنار رياست سازمان تربيت بدنى رياست كميته ملى المپيك ايران را هم برعهده دارد.

مطالب مرتبط