باران گراندپری مالزی را متوقف کرد

Image caption اتومبیل تیم براون جی پی از سریعترین اتومبیل های فصل جاری بوده است

بارش باران حاره ای دومین مسابقه فصل فرمول یک را در میانه راه متوقف کرد.

در این مسابقه که در پیست کوالالامپور برگزار شد، بارش باران به تدریج افزایش پیدا کرد و شدت آن به اندازه ای شد که در دور سی و دوم مسابقه (از 56 دور) داوران مسابقه با به حرکت درآوردن پرچم قرمز، توقف موقت آن را اعلام کردند.

اما پس از توقف اتومبیل ها کلیه رانندگان حاضر در پیست ادامه مسابقه را به دلیل لغزندگی پیست و تاریک شدن هوا غیرممکن دانستند و چارلی وایتینگ، مسئول برگزاری مسابقه پس از حدود 50 دقیقه بررسی شرایط و مذاکره با تیم ها، مسابقه را خاتمه یافته اعلام کرد.

بر اساس مقررات، رده بندی رانندگان بر اساس موقعیت آنها در آخرین دور کامل طی شده (دور سی و یکم) اعلام شد که در نتیجه جنسون باتن (تیم براون جی پی)، نیک هایدفلد (ب ام و) و تیمو گلاک (تویوتا) مقام های اول تا سوم را اتخاذ کردند.

اما از آنجا که رانندگان کمتر از سه چهارم مسافت مسابقه را طی کرده بودند، نصف امتیاز معمول به آنها تعلق گرفت.

با این وجود باتن که در مسابقه اول فصل نیز به مقام قهرمانی دست یافته بود با 15 امتیاز، مقام خود در صدر جدول رانندگان را حفظ کرد.

نظم نوین جهانی؟

مسابقه دوم فصل جدید، بار دیگر نشان داد که موازنه قدرت در فرمول یک به طور کامل نسبت به چند فصل قبل تغییر کرده است.

تیم براون جی پی، تیم برآمده از خاکستر تیم هوندا، که تنها چند هفته قبل از شروع فصل به موافقت و منابع مالی لازم برای شرکت در مسابقات دست یافت، هرگز اتومبیل خود را در شرایط بارانی آزمایش نکرده بود و مسئولان این تیم آشکاران به رسانه ها گفته بودند که علاقه ای به مسابقه در هوای بارانی ندارند.

با این حال و با وجود نگرانی، شرایط به سود این تیم پیش رفت.

باتن که برای اولین بار در عمر حرفه ای خود در مرحله زمانگیری دو مسابقه پیاپی به مکان اول دست یافت (با اختلاف چهار هزارم ثانیه نسبت به یارنو ترولی، راننده تویوتا) در استارت غافلگیر شد و در پیچ اول مسابقه پشت نیکورازبرگ (ویلیامز) و ترولی قرار گرفت، اما داشتن بنزین بیشتر به این راننده امکان داد تا پیش از توقف اول برای سوختگیری و تعویض لاستیک از این دو رقیب پیشی بگیرد.

روبنز باریکلو، هم تیمی باتن نیز که به دلیل تعویض جعبه دنده پیش از مسابقه، رقابت را با چهار رتبه تنزل از مکان نهم آغاز کرد، در دور پنجم مسابقه با سبقت گرفتن از چهار رقیب، خود را تا مکان چهارم بالا کشید.

Image caption فراری مرتکب اشتباهات استراتژیک شد

این تنها نمونه ای از تغییر شرایط فصل جدید بود؛ رانندگان تویوتا هر راننده دیگری را در پیست به چالش می گرفتند و عملا استراتژی صحیح این تیم در انتخاب نوع لاستیک برای تیمو گلاک راننده جوان خود باعث شد که او با لاستیک محیط مرطوب (Intermediate) به جای لاستیک محیط خیس در زمانی که بارش باران شدت نگرفته بود، بسیاری از مدعیان را پشت سر بگذارد.

تیم های ویلیامز و رد بول هم عملکرد بسیار بهتری از مدعیان فصل قبل داشتند.

خوش شانس ترین مدعی پیشین ب ام و بود که با پیش بینی بارش باران، باک نیک هایدفلد، راننده آلمانی خود را در آغاز مسابقه پر کردند که این مسئله به او امکان داد بسیار دیرتر از دیگران و هنگامی که بارش باران مسجل شده بود برای تعویض لاستیک و سوختگیری توقف کند و بسیاری از رقبا را که مجبور به تعویض مجدد لاستیک شده بودند، بدون زحمت پشت سر بگذارد.

فراری که با اشتباه محاسباتی خود در روز زمانگیری، فیلیپه مسا، نایب قهرمان فصل قبل را در مرحله اول زمانگیری از دور رقابت خارج کرد، در مسابقه نیز با قمار بر سر زمان بارش باران و تعویض زودهنگام لاستیک های کیمی رایکونن، دیکر راننده خود، موقعیت کسب امتیاز را نیز از او گرفت.

مکلارن هم که در روزهای اخیر درگیر بحران داخلی ایجاد شده بر سر نتیجه گراندپری استرالیا بودند، از نظر فنی توان رقابت با مدعیان تازه را نداشت.

مسابقه بعدی فصل در روز 19 آوریل در پیست شانگهای برگزار می شود.