نبرد قهرمانی در بسکتبال آمریکا آغاز شد

Image caption مصدومیت گارنت سرنوشت بوستون را تغییر خواهد داد

فصل عادی مسابقات لیگ اتحادیه ملی بسکتبال آمریکا (NBA) با برتری کلیولند و لیکرز در کنفرانس های شرق و غرب آمریکا به پایان رسید و مرحله حذفی از روز شنبه 18 آوریل آغاز می شود.

کلیولند با 66 برد و 16 باخت، و لیکرز با 65 برد و 17 باخت به عنوان بهترین تیم های دو کنفرانس شرق و غرب شناخته شدند.

آغاز مرحله حذفی بیش از هر چیز تحت تاثیر خبری درباره وضعیت کوین گارنت، ستاره بوستون، مدافع عنوان قهرمانی قرار گرفته است.

داک ریورز، مربی بوستون ساعاتی پس از پایان آخرین مسابقه های مرحله عادی، اعلام کرد که احتمال ادامه مصدومیت این بازیکن تا پایان فصل جاری مسابقات وجود دارد و بوستون برای دفاع از عنوان قهرمانی خود با مشکلی بسیار جدی مواجه خواهد بود.

گارنت که پیوستن او و ری الن (گارد شوتزن این تیم) به بوستون در سال 2007 قوای کافی به این تیم داد تا در بهار سال 2008 هفدهمین مقام قهرمانی را برای بوستون به ارمغان بیاورد، در اواسط ماه فوریه سال جاری از ناحیه زانو مصدوم شد، اما پس از طی کردن دوران نقاهت کماکان احساس درد می کرد.

داک ریورز به خبرنگاران گفت وضعیت این بازیکن در اولین جلسه تمرین پس از استراحتی طولانی هم مساعد نبود و بازگشت او در فصل جاری را "غیرممکن" دانست.

بوستون در فصل جاری در 25 بازی در غیاب کوین گارنت در 7 بازی شکست خورد و عملا به این ترتیب رتبه اول کنفرانس شرق را از دست داد.

نگاه کلیولند به بوستون ماند

در آخرین روز مسابقات فصل عادی که برای هریک از 30 تیم این لیگ، 82 بازی طول می کشد، مهمترین حادثه باخت کلیولند در خانه به تیم فیلادلفیا سونتی سیکسرز بود که شمار باخت های خانگی کلیولند را به دو مسابقه رساند.

این در حالی است که کلیولند در آستانه برابری با رکورد تاریخی بوستون سلتیکز قرار داشت که در فصل 1985-1986، از 41 بازی خانگی، تنها در یک بازی باخت.

کلیولند که در طی فصل تنها یک بار در خانه (مقابل لیکرز) شکست خورده بود، به لبرون جیمز و دیگر بازیکنان اصلی خود را جهت کسب آمادگی بیشتر برای مسابقات مرحله حذفی استراحت داده بود و بازیکنانی که عمدتا در طی فصل عادی، به عنوان بازیکن ذخیره برای این تیم به میدان می رفتند را به کار گرفته بود.

آنچه تحمل این شکست را برای کلیولند دشوارتر ساخت، این بود که این تیم تا ثانیه های پایانی بازی، که به وقت اضافه کشیده شد، موقعیت داشت تا نتیجه 111-110 به سود فیلادلفیا را تغییر دهد، اما بازیکنان این تیم در آخرین مالکیت، مرتکب اشتباه شدند و موقعیت پیروزی از دست رفت.

البته از سوی دیگر، فیلادلفیا که تا پیش از این بازی در شش مسابقه پیاپی باخته بود، موفق شد به لطف شکست تیم شیکاگو، از رتبه هفتم، به رتبه ششم در کنفرانس شرق ارتقاء پیدا کند.

سن آنتونیو و درس خواندن در شب امتحان!

Image caption لبرون جیمز (چب) و کوبی برایانت دو ستاره ای هستند که تیم های خود (کلیولند و لیکرز) را به امید اصلی قهرمانی مبدل ساخته اند

در کنفرانس غرب هم این سن آنتونیو بود که در شب آخر فصل عادی سرنوشت تقریبا قطعی شده خود برای مرحله حذفی را در لحظات پایانی مسابقه مقابل نیو اورلئان و سپس در وقت اضافه تغییر داد.

سن آنتونیو که آخرین بار در سال 2007 قهرمان ان بی ای شده بود، حدود 48 ثانیه مانده به پایان فصلی نه چندان مساعد، پنج امتیاز از حریف خود عقب بود، اما یک پرتاب سه امتیازی از مایکل فینلی، گارد با سابقه این تیم، موجبات تساوی نتیجه در پایان وقت قانونی مسابقه و رسیدن آن به وقت اضافه را فراهم کرد، و در وقت اضافه هم تیم دانکن، فوروارد سرشناس سن آنتونیو، عرصه را بر نیواورلئان تنگ کرد.

سن آنتونیو برای کسب رتبه سوم کنفرانس غرب در رقابتی نزدیک با هیوستون قرار داشت اما شکست هیوستون در شب آخر به سن انتونیو در کسب رتبه سوم کمک کرد و هیوستون را به جای این تیم به مکان پنجم فرستاد.

اهمیت کسب رتبه بالاتر در مرحله حذفی از آن رو است که تیم دارای رتبه بالاتر در هر مرحله و هر رقابت بیشتر مسابقات را در زمین خود برگزار خواهد کرد.

مسابقات مرحله اول (یک چهارم نهایی کنفرانس غرب و شرق)

کنفرانس شرق:

کلیولند (1) - دیترویت (8) بوستون (2) - شیکاگو(7) اولاندو (3) - فیلادلفیا (6) آتلانتا (4) - میامی (5)

کنفرانس غرب:

لیکرز (1) - یوتا (8) دنور (2) - نیو اورلئان (7) سن آنتونیو (3) - دالاس (6) پورتلند (4) - هیوستون (5)

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست