مراسم 'اسکار ورزش' لغو شد

Image caption یلنا ایسینبایوا در آستانه کسب افتخاری تاریخی قرار دارد

مراسم اهداء جوایز سالانه لاریوس (Laureus) که از بهترین ورزشکاران جهان قدردانی می کند و با عنوان "اسکار ورزش" شهرت یافته، در سال 2009 به دلیل بحران مالی جهانی برگزار نمی شود.

این مراسم از سال 1999 و با حمایت مالی شرکت های مرسدس بنز، وودافون و شافهاوزن برگزار شده، اما سازماندهندگان آن اعلام کرده اند در شرایط کنونی برگزاری مراسم برای اهداء جوایز "نامناسب" خواهد بود.

از میان ورزشکاران مرد نام مایکل فلپس (شنا - آمریکا)، اوسین بولت(دو سرعت - جاماییکا)، رافائل نادال (تنیس - اسپانیا)، لویس همیلتون(فرمول یک - بریتانیا)، ولنتینو راسی (موتوجی پی - ایتالیا) و کریستیانو رونالدو (فوتبال - پرتغال)، و از میان ورزشکاران زن، نام سرنا ویلیامز (تنیس - آمریکا)، تیرونش دیبابا (دو نیمه استقامت - اتیوپی)، استفانی رایس (شنا - استرالیا)، یلنا ایسینبایوا (پرش با نیزه - روسیه)، لورنا اوچوئا (گلف - مکزیک) و لیندزی وون (اسکی - آمریکا) به عنوان نامزد دریافت بهترین ورزشکار سال اعلام شده است.

همچنین نام تیم های بسکتبال بوستون سلتیکز، تیم دوچرخه سواری بریتانیا در المپیک پکن، تیم دو سرعت جاماییکا در المپیک پکن، تیم ورزشکاران چین در المپیک پکن، و تیم های فوتبال اسپانیا و منچستریونایتد به عنوان نامزد بهترین تیم های سال ذکر شده است.

Image caption راجر فدرر تنها ورزشکاری است که چهار بار جایزه بهترین ورزشکار سال را به دست اورده است

بر اساس اعلام کنونی موسسه لاریوس، برندگان و منتخبان هر جایزه در ماه های مه و ژوئن سال جاری میلادی به تدریج اعلام خواهند شد.

این ورزشکاران در مرحله اول از سوی هیئتی از سردبیران و مفسران رسانه های ورزشی 80 کشور جهان، و در مرحله بعد از سوی 46 عضو آکادمی جهانی ورزش موسسه لاریوس انتخاب می شوند.

در میان اعضاء آکادمی لاریوس می توان از سرگئی بوبکا، سباستین کو، بابی چارلتون، مارک اشپیتز، مارتینا ناوراتیلووا،جان مک انرو، و فرانس بکن بائر نام برد.

تا کنون تنها سه نفر (راجر فدرر -چهار بار، مایکل شوماخر و تایگر وودز - دو بار) بیش از یک بار موفق به دریافت جایزه بهترین ورزشکار سال شده اند و در صورتی که یلنا ایسینبایوا بتواند به جایزه دست یابد، به جمع آنها اضافه خواهد شد.

مطالب مرتبط