استقلال قهرمان لیگ برتر شد

در آخرين روز مسابقات ليگ برتر ايران، استقلال تهران با برترى ۱-۰ برابر پيام مشهد و باخت ۴-۱ ذوب آهن مقابل فولاد، قهرمان ليگ هشتم شد. در شرايطى كه ذوب آهن اصفهان با كسب تنها يك امتياز برابر فولاد در اهواز جام قهرمانى را بالاى سر مى برد، شاگردان مجيد جلالى مسير قهرمانى را عوض كردند؛ فولاد خوزستان سه هفته به پايان مسابقات استقلال را متوقف و ذوب آهن را صدرنشين كرده بود، اما اين هفته با نتيجه دور از انتظار ۴-۱ مدعى اصلى قهرمانى را شكست داد تا استقلال با پيروزى مقابل پيام جام هشتم را به پايتخت برد.

استقلال تهران ۱- پيام مشهد ۰

دومين قهرمانى استقلال در ليگ برتر در مشهد رقم خورد. تيم قلعه نويى براى قهرمانى بايد پيام را مى برد و منتظر ناكامى ذوب آهن در اهواز بود. در مقابل تيم پيام براى بقا در ليگ چاره اى جز شكست استقلال نداشت. در اين ديدار فابيو جان واريو، هافبك برزيلى استقلال در دقيقه ۴۱ روى پاس ميثم منيعى با شوتى محكم از پشت محوطه جريمه گل برترى تيمش را زد. در دقيقه ۸۴ مدافع پيام با دست توپ را در محوطه جريمه دفع كرد و اعلام ضربه پنالتى شد، ولى آرش برهانى پنالتى را بيرون زد. مرتضى برگى زر، بازيكن پيام در دقيقه ۸۹ بازيكن استقلال را خارج از جريان بازى زد و از زمين اخراج شد. اما او تنها اخراجى اين ديدار پربرخورد نبود، در آخرين دقايق ابراهيم تقى پور از استقلال و اشپيتيم آرفى از پيام هم اخراج شدند و در نهايت بازى با تك گل نيمه اول استقلال به پايان رسيد. استقلال با ۶۳ امتياز و تفاضل گل بهتر (۳۶) نسبت به ذوب آهن بعنوان قهرمانى هشتمين دوره ليگ برتر رسيد و پيام خراسان به همراه داماش گيلان و برق شيراز به ليگ دسته يك سقوط كرد.

ذوب آهن اصفهان ۱- فولاد خوزستان ۴

فولاد خوزستان در آخرين روز روياى قهرمانى ذوب آهن را بر باد داد و منصور ابراهيم زاده و تيمش كه فقط يك تساوى تا رسيدن به جام فاصله داشتند، با قبول شكست ۴-۱ در اهواز به نايب قهرمانى بسنده كردند. براى فولاد در اين مسابقه نادر احمدى، احمد آل نعمه، محمد قاضى و سجاد فيض اللهى در دقايق ۶، ۷۶، ۷۹ و ۹۲ گلزنى كردند و تك گل ذوب آهن را مصطفى صالحى نژاد در دقيقه ۷۲ زد. ذوب آهن اصفهان با ۶۶ امتياز و تقاضل گل (۱۶) بر سكوى دوم ايستاد و فولاد خوزستان با ۴۷ امتياز در رده هفتم قرار گرفت. مجيد جلالى، سرمربى فولاد پس از برترى تيمش در آخرين بازى فصل گفت: "بسيار خوشحالم كه فوتبال پاكى بازى كرديم. در طول هفته‌هاى اخير برخى افراد مسايلى مطرح مى كردند كه گويا قرار است در اين بازى اتفاق خاصى بيفتد. اما، ما پاسخ تمام اين صحبت ها را داديم."

پرسپوليس تهران ۲- راه آهن شهررى ۰

Image caption پرسپولیس به مکان پنجم لیگ دست یافت و از راهیابی به دور بعد لیگ قهرمانان آسیا بازماند

قهرمان فصل گذشته ليگ برتر در آخرين روز تيم يازدهم راه آهن را در ورزشگاه تقريبا خالى آزادى شكست داد و با ۵۵ امتياز در رده پنجم ليگ هشتم قرار گرفت. پرسپوليس پيش از اين ديدار مقام سومى و سهميه حضور در فصل آينده ليگ قهرمانان آسيا را از دست داده بود و سه امتياز بازى با راه آهن تاثيرى در موقعيت اين تيم در جدول نداشت. اما قرمزپوشان پس از باخت ناباورانه ۵-۱ هفته گذشته مقابل الغرافه قطر براى آشتى با تماشاگران خود به پيروزى در آخرين بازى فصل نياز داشتند. در اين بازى پرسپوليس در دقيقه ۷۵ با شوت محمد منصورى از پشت محوطه جريمه به گل اول رسيد. در دقيقه ۷۵ هم عليرضا نيكبخت واحدى در يك ضدحمله خط دفاع راه آهن را جا گذاشت و پاس او را هادى نوروزى به گل دوم تبديل كرد. اين برد، پانزدهمين پيروزى فصل پرسپوليس است. با پايان رقابت هاى ليگ برتر شاگردان وينگادا براى آسيايى شدن در فصل آينده بايد در جام حذفى بجنگند. راه آهن با ۴۱ امتياز در رتبه يازدهم ماند. در ساير بازى هاى هفته آخر نتايج زير بدست آمد: سايپاى كرج ۲– صباى قم ۴ مس كرمان ۴– پيكان قزوين ۰ سپاهان اصفهان ۰– مقاومت سپاسى شيراز ۰ ملوان انزلى ۰– ابومسلم مشهد ۰ برق شيراز ۰– استقلال اهواز ۳ پاس همدان ۳– داماش گيلان ۳ در پايان هشتمين دوره ليگ برتر فوتبال ايران، استقلال تهران با ۶۶ امتياز، ذوب آهن اصفهان با ۶۶ امتياز، مس كرمان با ۶۱ امتياز و سپاهان اصفهان با ۵۶ امتياز در رده هاى اول تا چهارم جدول قرار گرفتند. تيم هاى پيام مشهد،داماش گيلان و برق شيراز هم به دسته اول سقوط كردند. همچنين آرش برهانى با ۲۱ گل زده در صدر جدول گلزنان ليگ ايستاد و اشپتيم آرفى از پيام و ايگور كاسترو از ذوب آهن با ۱۸ و ۱۶گل زده در رده های دوم و سوم قرار گرفتند.

مطالب مرتبط