داور لیگ قهرمانان اروپا مخفیانه خارج شد

Image caption سابقه اندک تام هنینگ اوربو در قضاوت بازی های لیگ قهرمانان از موارد انتقاد از او بوده است

بر اساس گزارش ها به نظر می رسد تام هنینگ اوربو، داوری که قضاوت دیدار برگشت مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا میان چلسی و بارسلونا را بر عهده داشت، در پی مطرح شدن تهدیدهایی جانی، بطور مخفیانه از بریتانیا خارج شده است.

خبرگزاری پرس اسوشیشن از منابع پلیس بریتانیا نقل کرده که نیروی پلیس به اندازه ای نگران امنیت این داور نروژی بود که پس از بازی هتل محل اقامت او را تغییر داد و سپس ملزومات خروج مخفیانه او از بریتانیا را فراهم کرد.

همچنین مقام های پلیس شهر اسلو، پایتخت نروژ و محل سکونت آقای اوربو، مشغول بررسی تهدیدهای اینترنتی صورت گرفته علیه جان او هستند.

یک سخنگوی پلیس اسلو به خبرگزاری پرس اسوشیشن گفته است: "ما با دقت مطالبی را که بر روی اینترنت منتشر می شود تحت نظر داریم و هر مسئله ای را که از نظر ما تهدیدی برای امنیت او محسوب شود جدی می گیریم."

باشگاه چلسی که تیم فوتبال آن با دریافت گلی در دقیقه 93 مقابل بارسلونا نتیجه برد 1-0 را با تساوی 1-1 معاوضه کرد و با احتساب گل های زده حریف در خارج از خانه از رسیدن به فینال لیگ قهرمانان اروپا بازماند، بیانیه ای صادر، و در آن هرگونه تهدید علیه بازیکنان، داوران و طرفداران تیم ها را محکوم اعلام کرد.

چلسی در بیانیه خود اعلام کرده که اگر مشارکت اعضاء باشگاه یا افرادی که بلیط سالانه این باشگاه انگلیسی را خریداری کرده اند، در اقدامی تهدید آمیز ثابت شود به شدیدترین شکل ممکن با این افراد برخورد خواهد کرد.

چهار سال قبل، آندرس فریسک، داور سوئدی، که دیده دروگبا مهاجم چلسی را در یک بازی لیگ قهرمانان اروپا مقابل بارسلونا اخراج کرد، پس از تهدید شدن به مرگ از حرفه داوری اعلام بازنشستگی کرد. در آن زمان هم باشگاه چلسی با صدور بیانیه ای تهدید داور سوئدی را محکوم اعلام کرده بود.

حذف چلسی از لیگ قهرمانان اروپا با جنجال فراوانی همراه بود، به ویژه از آن رو که دیده دروگبا، پس از بازی با عصبانیت به سمت داور رفت و به او پرخاش کرد.

به گفته کارشناسان در چهار حادثه در جریان بازی امکان اعلام خطای پنالتی موجه به سود چلسی وجود داشت اما در هیچ یک از این موارد داور اعتقادی به وقوع خطا در محوطه جریمه بارسلونا نداشت.

عملکرد داور مورد انتقاد جان تری کاپیتان و گاس هیدینک سر مربی چلسی نیز قرار گرفته بود، اما از سوی دیگر رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال نروژ از عملکرد این داور دفاع کرد.

بارسلونا در روز 27 ماه مه در فینال لیگ قهرمانان اروپا مقابل منچستریونایتد، مدافع عنوان قهرمانی قرار خواهد گرفت که آرسنال را در دوبازی با نتیجه 4-1 مغلوب کرد.