جنگ سیاسی در فوتبال آسیا پایان یافت

Image caption آقای بن همام به منتقدان خود قول داد اعتماد آنها را کسب کند

پس از هفته ها تنش، احتمال کناره گیری محمد بن همام از مقام رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا از بین رفت.

آقای بن همام برای تجدید عضویت خود در کمیته اجرایی فیفا در انتخاباتی که برای گزینش نماینده آتی آسیا در این کمیته برگزار شد، رقابتی بسیار نزدیک با شیخ سلمان بن ابراهیم الخلیفه و منتقدان خود داشت، اما در نهایت با اختلاف تنها دو رای موفق شد مقام خود در این کمیته و کنفدراسیون فوتبال آسیا را حفظ کند.

محمد بن همام که از سال 1996 ریاست کنفدراسیون آسیا را به عهده داشته، پس از مطرح شدن انتقادهایی شدید علیه نحوه مدیریت او تهدید کرد که در صورت ناکامی در این انتخابات، از سمت ریاست کنفدراسیون فوتبال آسیا نیز کناره گیری خواهد کرد.

این انتخابات در مجمع کنفدراسیون فوتبال آسیا و در پی آن برگزار شد که دوره عضویت آقای بن همام درکمیته اجرایی فیفا خاتمه یافت.

کمیته اجرایی فیفا از کمیته های کلیدی فدراسیون جهانی فوتبال به شمار می رود که از جمله انتخاب میزبان جام جهانی را بعهده دارد.

جنجال بر سر این انتخابات به اندازه ای بود که علاوه بر سپ بلاتر رئیس فیفا، فدراسیون جهانی فوتبال، یک تیم حقوقی هم از طرف این سازمان در جریان رای گیری حضور داشتند.

این تیم حقوقی پس از شمارش 46 رای اعضاء کنفدراسیون فوتبال آسیا، دو رای را مردود اعلام کرد و آقای بن همام را با 23 رای (در برابر 21 رای رقیب) برنده انتخابات خواند.

نبرد قدرت

Image caption سپ بلاتر (چپ) در آستانه انتخابات خواستار همبستگی میان کشورهای آسیایی و کنار گذاشتن اختلاف شده بود

کارشناسان نتیجه نزدیک به دست آمده را نشانی از وجود اختلاف هایی عمیق در میان اعضاء کنفدراسیون فوتبال آسیا قلمداد می کنند.

کویت، کره جنوبی، ژاپن و عربستان سعودی از منتقدان عمده آقای بن همام هستند که او را به در پیش گرفتن رویه ای "غیر دموکراتیک" در اداره امور فوتبال آسیا متهم می کنند.

تنش در جریان مبارزات انتخاباتی دو نامزد نیز بالاگرفته بود و چونگ مونگ جون، معاون سپ بلاتر که از منتقدان آقای بن همام است حملات لفظی تندی را علیه او انجام داده بود.

کارشناسان فوتبال آقای بن همام و چونگ مونگ جون را از نامزدهای احتمالی ریاست آینده فیفا می دانند و تنش های ایجاد شده را حاصل یک نبرد قدرت می دانند.

در جریان جلسه مجمع کنفدراسیون فوتبال آسیا، انتقادهایی درباره فقدان شفافیت در وضعیت مالی این سازمان و ناکافی بودن کمک های آن به فدراسیون های عضو مطرح شد اما آقای بن همام پس از مشخص شدن نتیجه انتخابات به وجود اختلاف اذعان کرد و گفت: "به کسانی که از من حمایت نکردند قول می دهم تلاش بیشتری برای به دست آوردن اعتماد و اطمینان شما انجام دهم."

در جریان این انتخابات، ایران از عضویت آقای بن همام در کمیته اجرایی فیفا حمایت کرد.