لیکرز؛ فاتح نبرد اول در هیوستون

Image caption کوبی برایانت با وجود فشار شدید دفاع 33 امتیاز کسب کرد

وقتی کوبی برایانت در ثانیه های پایانی کوارتر سوم دیدار با هیوستون، مقابل چشمان ران ارتست، یکی از سمج ترین مدافعان لیگ بسکتبال حرفه ای آمریکا توپ را از چهار متری خط سه امتیازی درون سبد تیم میزبان قرار داد، پیروزی لیکرز مسجل شده بود.

در سومین دیدار مرحله نیمه نهایی کنفرانس غرب، لس آنجلس لیکرز، هیوستون را در زمین این تیم 108-94 شکست داد تا در پایان سومین مسابقه دو تیم، 2-1 از حریف پیش بیفتد.

هیوستون، یکی از موفق ترین تیم های سال در لیگ NBA که نه بازی پیاپی در خانه نباخته بود تا پایان نیمه اول با لیکرز پایاپای پیش رفت، اما در کوارتر سوم بازی، لیکرز با حملات همه جانبه خود از زیر حلقه و از پشت خط سه امتیازی اختلاف را از دو امتیاز به 13 امتیاز افزایش داد و پس از آن هیوستون نتوانست تهدیدی جدی برای لیکرز ایجاد کند.

لیکرز که مدعی اصلی قهرمانی در کنفرانس غرب به شمار می رود در این بازی درک فیشر، گارد شوتزن و با تجربه خود را به دلیل محرومیت در اختیار نداشت با این حال این مسئله نمود چندانی در بازی نداشت، بیشتر به این دلیل که در کنار فیشر، ریفر آلستون، گارد هیوستون هم به دلیلی مشابه اجازه حضور در میدان را نداشت.

کوبی برایانت که در طی این سه بازی با فشار دفاعی سنگین بازیکنان هیوستون مواجه بوده، با کسب 33 امتیاز، شش ریباند و دو توپ ربایی نشان داد که چرا به عنوان یک فوق ستاره شناخته می شود، و حتی در سد کردن توپ بازیکنان هیوستون، از یائو مینگ سنتر 229 سانتی متری هیوستون نیز موفق تر عمل کرد (3 بلاک شات).

در کنار او لامار اودوم، فوروارد لیکرز بود که با کسب 16 امتیاز و 13 ریباند درخشید، اما بیش از این دو این تیم لیکرز بود که در آمار تیمی از هیوستون برتر نشان داد: بازیکنان لیکرز سه برابر هیوستون توپ های حریف را زیر حلقه ها سد کردند (9 بلاک شات)، تقریبا یک سوم هیوستون توپ لو دادند (6 توپ لو رفته در برابر 17 توپ لو رفته از سوی هیوستون) و 11 بار توپ بازیکنان هیوستون را ربودند (در برابر 2 توپ ربایی هیوستون).

لیکرز در دو بازی گذشته که در لس آنجلس برگزار شد، در بازی اول غافلگیر شد و شکست خورد و بازی دوم را به سود خود خاتمه داد.

تیمی که بتواند در چهار مسابقه (از هفت مسابقه ممکن) پیروز شود، به فینال کنفرانس غرب صعود خواهد کرد.

قهرمان در معرض خطر

Image caption دوایت هاوارد رقیبی زیر حلقه ها نداشت

بوستون سلتیکز، مدافع عنوان قهرمانی، در سومین بازی مرحله نیمه نهایی کنفرانس شرق مقهور بهترین مدافع فصل جاری لیگ NBA شد.

دوایت هاوارد، سنتر اورلاندو نه تنها 17 امتیاز و 14 ریباند کسب کرد بلکه 5 بار در دفاع یا توپ بازیکنان بوستون را در مسیر ورود به سبد تیم خود به تخته کوبید یا روانه جایگاه تماشاچیان کرد تا اورلاندو 117-96 بوستون را در زمین خود شکست دهد و پس از سه بازی 2-1 از حریف پیش بیفتد.

کوین گارنت، فوروارد بلند قامت بوستون که عاملی اساسی در قهرمانی فصل قبل این تیم بود، کماکان به دلیل مصدومیت شدید از ناحیه زانو، تنها از روی نیمکت ذخیره ها و با لباس رسمی و غیر ورزشی تیم خود را همراهی می کند، اما این شرایط باعث توقف تلاش های پال پیرس کاپیتان بوستون نشد.

او 27 امتیاز کسب کرد، سه توپ ربایی انجام داد و شش بار هم تیمی های خود را در موقعیت هایی مناسب برای گل زنی صاحب توپ کرد، اما بیش از هر چیز او مدافعان خود را مستاصل کرد و با مجبور کردن آنها به ارتکاب خطا، 14 بار پشت خط پرتاب آزاد قرار گرفت.

با این حال پرتاب های سه امتیازی بازیکنان اورلاندو نظام دفاعی بوستون را برهم ریخت و قهرمان را که از دور اول مرحله حذفی هم با زحمت صعود کرده بود (با پیروزی مقابل تیم سخت کوش شیکاگو در بازی هفتم و در نهایت با نتیجه 4-3) با مشکل مواجه کرد.

گرچه عملکرد دفاعی اورلاندو و به ویژه دوایت هاوارد تردیدهایی جدی درباره بخت بوستون برای صعود ایجاد کرد، اما استن ون گاندی، مربی اورلاندو پس از بازی به بازیکنان خود هشدار داد: "الان وقت شادی بخاطر کسب یک پیروزی در مرحله حذفی نیست، آن هم مقابل تیمی مثل بوستون."

تیم بوستون در فصل گذشته هم در مراحل اول و دوم حذفی با مشکل مواجه شد و نه تنها مجبور شد در هر هفت بازی این مراحل برای صعود مبارزه کند، بلکه در نهایت رکورد تعداد مسابقات انجام داده در مرحله حذفی را نیز شکست (با 26 بازی) ولی با وجود خستگی فراوان ناشی از این تعداد مسابقه قهرمان شد.

بازی بعدی این دو تیم نیز در زمین اورلاندو انجام خواهد شد.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست