'جیمز و شرکا' رکوردشکنی کردند

Image caption نام لبرون جیمز (چپ) در روز چهارم ماه مه به عنوان ارزشمندترین بازیکن فصل NBA اعلام شد

درخشش با ارزش ترین بازیکن فصل جاری لیگ NBA، کلیولند را به یک قدمی فینال کنفرانس شرق رساند.

در مسابقه سوم نیمه نهایی کنفرانس شرق لیگ بسکتبال حرفه ای آمریکا، لبرون جیمز ستاره باشگاه کلیولند کاوالیرز مقابل آتلانتا هاوکز 47 امتیاز و 12 ریباند کسب کرد و هشت بار هم تیمی های خود را در موقعیت مناسب برای گل زنی صاحب توپ کرد تا کلیولند آتلانتا را97-82 شکست دهد و در مجموع 3-0 از رقیب خود پیش بیفتد.

به این ترتیب کلیولند که در در مرحله اول دیترویت را بدون متحمل شدن حتی یک شکست حذف کرد، شمار پیروزی های پیاپی خوددر مرحله حذفی را به هفت مسابقه رساند.

اما مهمتر از آن قاطعیت تیم کلیولند در این پیروزی ها بود زیرا این تیم توانست رکورد ثبت شده توسط ایندیانا در سال 2004 را بشکند که موفق شده بود شش مسابقه پیاپی در مرحله حذفی را با اختلاف بیش از 10 امتیاز ببرد.

آتلانتا میزبان مسابقه در پایان نیمه اول تنها یک امتیاز با رقیب مدعی خود فاصله داشت و توانست در مقطعی از کوارتر سوم با کسب 13 امتیاز پیاپی، برای اولین بار در سه مسابقه خود با کلیولنددر نیمه دوم از رقیب پیش بیفتد.

اما اخراج زازا پاچولیا، فوروارد بلندقامت گرجستانی این تیم که به نظر می رسید قصد دارد داور را مورد حمله قرار دهد، روند را معکوس کرد.

با این وجود آتلانتا تنها به دلیل وقوع این حادثه مغلوب کلیولند نشد؛ کلیولند که بهترین رکورد برد و باخت در فصل عادی لیگ NBA را داشت (66 برد و 16 باخت) با قاطعیت تمام توپ های سرگردان بر روی حلقه ها را در اختیار می گرفت و در بسیاری از موارد بازیکنان آتلانتا چاره ای جز ارتکاب خطا و فرستادن بازیکنان کلیولند پشت خط پرتاب آزاد نداشتند.

کلیولند دوشنبه شب 11 ماه مه به وقت محلی (بامداد سه شنبه 12 مه به وقت اروپا و آسیا) موقعیت خواهد داشت تا با تحمیل شکست چهارم به آتلانتا به فینال کنفرانس شرق صعود کند.

دالاس: چرا خطای بازیکن ما را نگرفتند؟

Image caption آنتونی که با این شوت تیم خود را به پیروزی رساند 31 امتیاز و 8 ریباند کسب کرد

در نیمه نهایی کنفرانس غرب، مطابق معمول بسیاری از مسابقات بسکتبال، داور مورد انتقاد و اعتراض قرار گرفت؛ البته این بار نه به دلیل اعلام نکردن خطای حریف یا اعلام خطای اشتباه علیه بازیکن خودی، بلکه به دلیل اعلام نکردن خطای بازیکن خودی.

مسابقه نزدیک دالاس ماوریکز و دنور ناگتز (در زمین دالاس)، تا یک ثانیه مانده به پایان با نتیجه 105-103 به سود دالاس دنبال می شد اما توپ در اختیار کارملو آنتونی فوروارد و ستاره دنور بود و دالاس سعی داشت با ارتکاب خطایی استراتژیک ابتکار عمل را از حریف بگیرد.

اما در مسابقه ای که داوران 61 بار خطای بازیکنان دو تیم بر روی یکدیگر را اعلام کردند، دو بار تلاش واضح و آشکار آنتوان رایت، بازیکن دالاس برای ارتکاب خطا بر روی کارملو آنتونی نا دیده گرفته شد تا آنتونی یک ثانیه مانده به پایان بازی از سمت راست سبد میزبان توپ را از پشت خط سه امتیازی با موفقیت پرتاب کند و نتیجه را به 105-106 به سود دنور تغییر دهد.

آنتونی پس از مسابقه اذعان کرد که هیچگاه به پرتاب شوتی به این اندازه سرنوشت ساز اقدام نکرده بود با این حال حساسیت حوادث ثانیه های آخر بازی دو ساعت پس از مسابقه مشخص شد که سازمان لیگ NBA با انتشار بیانیه ای رسمی به اشتباه داور در اعلام نکردن خطا پیش از پرتاب سه امتیازی آنتونی اذعان کرد.

دنور که در مرحله اول حذفی نیواورلئان را 4-1 حذف کرده بود در این مسابقه بسیار خوش شانس بود: این تیم از 17 پرتاب اول خود تنها دو پرتاب را به ثمر رساند و به ویژه بازیکنان پست های سنتر و فوروارد قدرتی این تیم بسیار ضعیف ظاهر شدند. با این حال ناتوانی دالاس از استفاده از موقعیت ایجاد شده باعث شد دنور هیچگاه بیش از شش امتیاز از حریف خود عقب نیفتد.

جیسون کید، گارد راس با تجربه دالاس با اشاره به این موضوع، اهمیت جنجال ایجاد شده بر سر شوت آخر را اندک دانست و گفت: "سونوشت بازی در آخرین حمله مشخص نشد. شما باید در مقاطع حساس امتیاز بگیرید و ما این کار را انجام ندادیم."

دالاس هم مانند آتلانتا، دوشنبه شب به وقت محلی چهارمین بازی مقابل دنور را با هدف بقا انجام خواهد داد.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست