مصدومیت یائو هیوستون را بیدارتر کرد

Image caption آرن بروکس که دومین سال حضور خود در NBA را طی می کند مورد انتقادهای فراوانی قرار داشت

با قطعی شدن خبر مصدومیت یائو مینگ، ستاره سرشناس بسکتبال آسیا و سنتر هیوستون راکتز، بسیاری معتقد بودند که در مرحله نیمه نهایی کنفرانس غرب لیگ بسکتبال حرفه ای آمریکا، لیکرز به راحتی از سد هیوستون خواهد گذشت، اما این پیش بینی به حقیقت نپیوست.

یک روز پس از آنکه اعلام شد یائو مینگ، بلند قد ترین بازیکن NBA به دلیل ترک خوردن یکی از استخوان های کف پای راست تا پایان فصل از میادین مسابقه دور خواهد بود، در مسابقه چهارم مرحله نیمه نهایی کنفرانس غرب، لیکرز 99-87 مغلوب هیوستون شد تا سرنوشت مسابقه این دو تیم گره بخورد.

آرون برکس گارد جوان هیوستون 34 امتیاز کسب کرد و شین بتیه، فوروارد هیوستون 23 امتیاز دیگر (از جمله پنج پرتاب سه امتیازی) به سبد لیکرز ریخت تا دو تیم پس از چهار مسابقه به نتیجه 2-2 دست یابند.

فیل جکسون مربی لیکرز به بازیکنان خود هشدار داده بود که خبر مصدومیت یائو مینگ می تواند باعث شود آنها بازی را ساده فرض کنند، اما غفلت بازیکنان لیکرز و سماجت بازیکنان هیوستون که در طی فصل از پس مشکلات ناشی از مصدومیت تریسی مک گریدی، دیگر ستاره خود برآمده بودند، باعث شد هیوستون، میزبان مسابقه چهارم، در ابتدای مسابقه 22-7 پیش بیفتد و لیکرز غافلگیر شود.

پائو گاسول ستاره اسپانیایی لیکرز 30 امتیاز و 9 ریباند کسب کرد اما کوبی برایانت با تنها 15 امتیاز شبی بد را پشت سر گذاشت و دیگر بازیکنان لیکرز هم وضعیت بهتری نداشتند.

هیوستون اختلاف را تا 29 امتیاز نیز افزایش داد که در این بین لیکرز لامار اودوم، فوروارد کلیدی خود را نیز به دلیل مصدومیت از ناحیه کمر از دست داد.

اما در کوارتر چهارم از فشار هیوستون کاسته شد و این موضوع به لیکرز امکان داد تا از اختلاف بکاهد، هر چند لیکرز هیچگاه در طی مسابقه نتوانست تهدیدی برای هیوستون ایجاد کند.

مسابقه بعدی دو تیم بعد از ظهر 12 مه به وقت محلی در لس آنجلس برگزار خواهد شد.

بوستون در ثانیه آخر اورلاندو را ناکام کرد

Image caption شوت لحظه آخر گلن دیویس آب سرد را بر روی بازیکنان اورلاندو ریخت

اورلاندو کسری از ثانیه مانده به پایان مسابقه چهارم مقابل بوستون در آستانه کسب یک پیروزی کلیدی قرار داشت، اما یک لحظه غفلت، بازیکنان بوستون را شادمان کرد.

در این مسابقه که در زمین اورلاندو برگزار شد، اورلاندو 11 ثانیه مانده به پایان بازی با دو پرتاب آزاد رشارد لویس، فوروارد خود 94-93 از بوستون پیش افتاد.

اما در آخرین مالکیت بوستون، توپ بجای ری آلن یا پال پیرس، بازیکنان امتیاز آور بوستون، به گلن دیویس فوارد این تیم رسید و او در آخرین لحظات با پرتابی از راه دور نتیجه را به 94-95 به سود بوستون تغییر داد.

Image caption گلن دیویس (چپ) پس از زدن شوت آخر دستخوش شادی جنون آمیزی شد

استن ون گاندی مربی اورلاندو مجیک گفت: "تنها کسی که در مالکیت آخر اشتباه کرد من بودم."

او در مصاحبه مطبوعاتی پس از مسابقه گفت همه بازیکنانش وظایف دفاعی که برایشان تعیین شده بود را با دقت انجام دادند و حداکثر توان خود را برای ممانعت ازرسیدن توپ به ری آلن یا پال پیرس انجام دادند، اما توپ به کسی رسید که هیچکس انتظارش را نداشت.

بر خلاف دو بازی اخیر که تیم برنده از ابتدا تا انتها از حریف خود پیش بود، در این مسابقه 13 بار نتیجه به سود یکی از دو رقیب تغییر کرد و ارتکاب 29 خطا از سوی بازیکنان دو تیم در نیمه اول فضایی بسیار پرتنش را ایجاد کرد.

با این حال بوستون، مدافع عنوان قهرمانی که در مرحله اول در هفت دیدار آن مقابل شیکاگو بولز، بازی هفت بار به وقت اضافه کشیده شد با تنش آشناتر بود و جنگندگی بیشتری را از خود نشان داد.

اورلاندو مجیک از سال 1996 که شکیل اونیل عضو این تیم بود به فینال کنفرانس شرق راه نیافته است و روز 12 ما مه در شهر بوستون کار دشواری برای فراهم کردن شرایط این صعود پیش رو دارد.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست