بانوان والیبال سایپا: تمام تلاشمان را می کنیم

یک سال پس از تجربه تلخ تیم والیبال بانوان ذوب آهن در جام باشگاه های آسیا، تیم والیبال زنان سایپا خود را برای شرکت در دور جدید مسابقات این جام آماده می کند.

سایپا، نایب قهرمان لیگ برتر ایران که با هفت بازیکن در اردوی تیم ملی، بالاترین آمار بازیکنان دعوتی به تیم ملی را دارد، به عنوان نماینده ایران به همراه نمایندگان قدرتمند کشورهای کره شمالی، تایلند، ازبکستان و چین تایپه در گروه الف مسابقات والیبال قهرمانی زنان باشگاههای آسیا قرار دارد.

تیمهای اندونزی، ویتنام، ژاپن، قزاقستان و افغانستان نیز در گروه ب قرار دارند.

مسابقات جام باشگاه‌های آسيا با حضور 10 تیم از 11 خرداد به مدت هشت روز در شهر ناخوم پاتوم تایلند برگزار می شود و تیم بانوان سایپا روز هشتم خرداد برای شرکت در مسابقات راهی این شهر خواهد شد.

مرحله یک چهارم و نیمه نهایی این رقابتها در روزهای 16 و 17 خرداد برگزار می شود و تیم های فینالیست روز 18 خرداد به مصاف یکدیگر می روند.

سایپا که با پشتوانه برگزاری منظم تر لیگ برتر بانوان ایران در سال جاری امیدوار است نتیجه بهتری از ذوب آهن کسب کند، از همکاری مسئولان تیم ملی والیبال بانوان نیز برخوردار بوده که اجازه دادند بازیکنان سایپا با تیم خود تمرین کنند.

ميترا شعبانيان سرمربی تيم واليبال بانوان سايپا در گفتگویی شرایط تیم خود را توضیح داد.

چگونه سایپا که نایب قهرمان لیگ برتر شده بود برای این بازیها به تایلند اعزام می شود؟

تیم ذوب آهن اصفهان كه قهرمان ليگ برتر شده بود، به دلیل عدم موافقت مسئولین باشگاه از حضور در مسابقات جام باشگاه های آسیا انصراف داد.

تيم واليبال بانوان ذوب آهن سال گذشته به عنوان اولین نماینده بانوان والیبالیست ایرانی در مسابقات جام باشگاه‌های آسيا شرکت کرد و آنها مقام هشتم را در بین هشت تیم کسب کردند.

ظاهرا هيات مديره اين باشگاه امسال با حضور دوباره این تیم در رقابت‌های آسيايی مخالفت کرده است. لذا سایپا نایب قهرمان لیگ برتر گزینه بعدی بود.

مسئولین سایپا با حضور شما هیچ مخالفتی نداشتند؟

پس از انصراف تیم ذوب آهن، دکتر حمید سجادی مدیر عامل باشگاه سایپا و قهرمان اسبق دو و میدانی، مسئله را با هیئت مدیره درمیان گذاشتند و نظر بقیه اعضا را جلب کردند، حتی موافقت شد که برای حضور قویتر در این مسابقات از دو بازیکن خارجی استفاده کنیم.

این دو بازیکن در لیگ باشگاه های ترکیه فعال هستند؛ یک پاسور ترکیه ای 25 ساله که روز چهارشنبه 23 اردیبهشت به اردوی ما پیوست و یک اسپکر برزیلی سی ساله که 30 ارديبهشت به ما ملحق می شود.

بازیکنان خارجیتان باید با حجاب بازی کنند؟

بله. تیم باید یک شکل به میدان برود و این قانون شامل بازیکنان خارجی ما هم می شود.

اين دو بازيكن را به خاطر سابقه بازی در كشورهای گوناگون و پذيرش بازی با حجاب دعوت كردیم.

اردو ها و تمریناتتان کافی بودند؟

Image caption سایپا دومین تیم والیبال بانوان ایران است که در جام باشگاه های آسیا شرکت می کند

متاسفانه خیر، زمان کمی داشتیم.

تيم ذوب آهن كه قهرمان ليگ برتر شده بود، كمي دير انصراف خود را اعلام كرد و خبر اعزام سايپا با تاخير اعلام شد؛ اما خوشبختانه با هماهنگی‌ها و پشتيبانی مسئولان باشگاه سايپا اردوی خود را بلافاصله آغاز كرديم.

پنج اردو در تهران برنامه ریزی کردیم که هر مرحله اردو مدت شش الی هفت روز ادامه دارد و بین هر اردو 2 روز استراحت می کنیم. اولین اردو را هفته آخر فروردین آغاز کردیم و الان در اردوی سوم هستیم.

آیا بازی در آب و هوای مرطوب تایلند و پوشش اسلامی برایتان مشکل ایجاد نخواهد کرد؟

فکر نمی کنم مشکل چندانی داشته باشیم. سالن های مسابقه تهویه مناسبی دارند؛ این تجربه را سال گذشته در فیلیپین با تیم ملی نوجوانان داشتیم.

شناختی از حریفانتان دارید؟

تنها شناختی كه از رقيبان خود داريم از طريق بازی‌های سال گذشته ذوب‌آهن در اين رقابت‌ها بوده كه توانسته‌ايم فيلم بازی‌ها را تهيه و اطلاعاتی از مربيان و بازيكنان اين تيم‌ها كسب كنيم.

فقط برای کسب تجربه می روید یا با توجه به گروهتان احتمال صعود می دهید؟

سطح مسابقات باشگاه‌های آسيا بسيار بالاست و با اینکه ايران دومين حضورش را در اين بازی‌ها تجربه مي‌كند، این اولین تجربه تیم سایپا است.

Image caption ميترا شعبانيان: تجربیات باشگاه های سایر کشورها با ما قابل مقایسه نیست (عکس از سایت شیرزنان)

والیبال زنان ما از دنیا عقب است، ما در سال فقط مسابقات ليگ برتر را داريم درحالی که باشگاه های سایر کشورها مسابقات برون مرزی زیادی دارند و تجربیاتشان با ما قابل مقایسه نیست.

با این حال احتمال شکست ازبکستان و چین تایپه را می دهیم ولی تایلند و کره تیم های دوم و چهارم سال گذشته بودند و شکست آنان کمی دور از تصور است.

ما با یک برد می توانیم جزو هشت تیم برتر صعود کنیم.

توقع مقام نداریم ولی تمام تلاشمان را می کنیم که دو یا سه پیروزی داشته باشیم.

فدراسیون والیبال چقدر و چگونه حمایتتان می کند؟

فدراسیون از لحاظ جذب بازیکن خارجی و هدایت تیم ما را همراهی می کند ولی کل هزینه را سایپا می دهد.

فدراسیون برای اعزام به مسابقات رسمی همکاری خوبی دارد اما مسابقات تدارکاتی خارج از کشور در حوزه بانوان نداریم.

همیشه در ابتدا با این بازی های تدارکاتی موافقت می شود ولی در انتها همه چیز بهم می خورد؛ شاید یک دلیلش همزمانی و برخورد با اردوهای آقایان باشد که برای فدراسیون از اهمیت بالاتری برخوردار است.

در بخش مسابقات رسمی، دو سال پیش تیم بزرگسالان را برای اولین بار به مسابقات آسیایی فرستادند و امسال نیز این تیم قرار است در شهریور ماه در این بازی ها شرکت کند. سال گذشته نیز تیم نوجوانان را عازم مسابقات آسیایی کردند.

عملکرد باشگاه سایپا را در بخش بانوان چگونه می بینید؟

سایپا باشگاه منظمی است و حمایتشان از تیم ما در مقایسه با سایر تیم های بانوان خوب است. در حال حاضر ما تنها تیمی هستیم که سایپا در بخش بانوان پوشش می دهد، سال گذشته تیم فوتسال بانوان نیز داشتیم که امسال منحل شد.

برای بهتر شدن شرایط موجود در والیبال بانوان از باشگاه سایپا و فدراسیون چه انتظاری دارید؟

از باشگاه سایپا می خواهم بودجه ای برای تشکیل یک تیم پایه داشته باشیم برای جذب بازیکنان جوان که از ابتدا زیر نظر خودمان و با فلسفه کاری ما رشد کنند و سپس وارد تیم بزرگسالان شوند. در این صورت همیشه پشتوانه ای برای تیم بزرگسالانمان خواهیم داشت.

متعاقبا از فدراسیون هم می خواهم انرژی و بودجه بیشتری در بخش پایه و استعدادیابی که از اركان مهم در پيشرفت ورزش است، بگذارند. بايد در شهرستان‌های واليبال‌خيز پايگاه‌های استعداديابی داشته باشيم چرا که استعدادهای بسيار خوبی در شهرستانها داریم كه مي‌توانند پيشرفت زيادی داشته باشند. همین رویه تیم والیبال آقایان را تا به اینجا رسانده که در حال حاضر یکی از تیم های مطرح آسیا هستیم. با این شیوه می توانیم بدنه تیم ملی بانوان را تقویت کنیم و در سال های آتی شاهد پیروزی های درخشان بانوانمان در این رشته باشیم.

به علاوه مربیان موثر ما معدود هستند، از فدراسیون می خواهم در کنار کلاس های مربیگری متعددی که برگزار می کند، مربیان ما را با علم روز اعم از بدنسازی، علم تمرین، تغذیه، روانشناسی و غیره نیز آشنا کند.

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست