مدعیان قهرمانی در آستانه سقوط

Image caption بازیکنان هیوستون فشار فراوانی را بر روی کوبی برایانت وارد کردند

سه بازی پس از کنار رفتن یائو مینگ، ستاره بسکتبال آسیا از معادله مسابقات لیکرز و هیوستون در مرحله حذفی لیگ بسکتبال حرفه ای آمریکا، شرایط بیش از پیش بر خلاف جهت انتظار همه تغییر کرد.

لیکرز، یکی از دو مدعی اصلی قهرمانی ازدید کارشناسان، در بازی پنجم نیمه نهایی کنفرانس غرب گرچه انتقام شکست پیشین خود از هیوستون را با یک پیروزی 40 امتیازی گرفت، اما در بازی ششم در هیوستون دوباره غافلگیر شد و 95-80 شکست خورد تا دو تیم پس از شش بازی به نتیجه 3-3 برسند و سرنوشت دومین فینالیست کنفرانس غرب در بازی آخر دو تیم مشخص شود.

لیکرز همانند بازی پیشین در هیوستون (بازی چهارم) دوباره در ابتدای بازی دربرابر اراده و جدیت بازیکنان تیم بی ستاره رقیب غافلگیر شد و 17-1 عقب افتاد.

این تیم در پرتاب ها عملکردی ضعیف تر از حریف خود داشت (36 درصد موفقیت در پرتاب ها در برابر بیش از 50 درصد موفقیت هیوستون) و گرچه در ابتدای نیمه دوم با یک یورش 16 امتیازی تلاش کرد تا اختلاف را کاهش دهد، اما بازیکنان هیوستون در مقاطعی بسیار حساس شوت هایی را به ثمر رساندند که روند تهاجمی لیکرز را بی اثر ساخت و در نهایت میزبان به راحتی و در فضای پرشور ورزشگاه خود لیکرز را شکست داد.

مانند بازی چهارم آرون بروکس، گارد جوان هیوستون با 26 امتیاز نقشی تعیین کننده ایفا کرد و لویس اسکولا سنتر آرژانتینی هیوستون، که در غیاب یائو مینگ زیر حلقه ها در برابر سنترهای بلند قامت لیکرز تنها تر از همیشه به نظر می رسید، با 24 امتیاز و 12 ریباند بروکس را همراهی کرد.

در تیم لیکرز کوبی برایانت 32 امتیاز (11 پرتاب به ثمر رسیده از 27 پرتاب انجام شده) و سه بلاک شات به نام خود به ثبت رساند و پائو گاسول، سنتر اسپانیایی این تیم با 14 امتیاز و 11 ریباند تنها بازیکن لیکرز بود که عملکردی قابل توجه داشت.

لیکرز یکشنبه شب به وقت لس آنجلس در استادیوم استیپلز سنتر میزبان بازی هفتم خواهد بود.

برنده این بازی در فینال کنفرانس غرب به دیدار دنور خواهد رفت که دالاس را در پنج بازی مغلوب کرد و برای اولین بار از سال 1985 به فینال کنفرانس غرب رسیده است.

قهرمان مقابل "سوپرمن" زانو زد

Image caption دوایت هاوارد، بهترین مدافع فصل اخیر نشان داد که توانایی هایش به دفاع محدود نمی شود

در بازی ششم نیمه نهایی کنفرانس شرق، اورلاندو 83-75 بوستون، مدافع عنوان قهرمانی را شکست داد تا بوستون در موقعیتی متزلزل قرار گیرد.

دوایت هاوارد، سنتر جوان و چابک اورلاندو که پس از شکست در بازی پنجم، تاکتیک های انتخاب شده از سوی مربی خود را به باد انتقاد گرفت، در این بازی زیر حلقه ها بسیار فعال بود و با 23 امتیاز، 22 ریباند و سه بلاک شات حریف خود را آزار داد.

در مسابقه ای که پنج بار نتیجه به سود یکی از دو تیم تغییر کرد، بوستون موقعیت هایی برای شکست دادن اورلاندو داشت اما اشتباهات متعدد بوستون و توپ های متعددی که از سوی این تیم لو رفت، عملا موقعیت پیروزی را از این تیم گرفت.

از جمله در حالیکه تنها چهار دقیقه به پایان وقت بازی باقی مانده بود، پال پیرس کاپیتان بوستون نتیجه را به 72-73 به سود تیم خود تغییر داد، اما ثانیه هایی بعد و در شرایطی که بوستون موقعیت داشت تا بر اختلاف بیفزاید، توپ توسط همین بازیکن لو رفت و اورلاندو با یک شوت سه امتیازی، از حریف پیش افتاد.

پس از آن و در چهار دقیقه پایانی بازی، بوستون تنها یکی از شش پرتاب خود را به ثمر رساند، یک بار توپ را از دست داد و دو پرتاب آزاد خود را نیز به ثمر نرساند تا اورلاندو پیروزی خود را مسجل کند.

رشارد لویس با کسب 20 امتیاز دیگر بازیکن موثر اورلاندو بود و در سوی دیگر روجان راندو، گارد راس جوان بوستون با 19 امتیاز، 16 ریباند، شش پاس منجر به گل و چهار توپ ربایی بهترین بازیکن تیم خود بود.

بازی هفتم بوستون و اورلاندو هم یکشنبه شب به وقت بوستون برگزار می شود و برنده آن به دیدار کلیولند، می رود که پیش از هر تیم دیگر و با شکست دادن آتلانتا با نتیجه 4-0 به فینال کنفرانس خود رسید.

مطالب مرتبط