احمدی نژاد: استقلال و پرسپولیس واگذار شوند

Image caption آقای احمدی نژاد در نامه خود به محبوبیت استقلال و پرسپولیس "در سراسر کشور" اشاره کرده است

محمود احمدی نژاد در نامه ای رسمی به سازمان تربیت بدنی خواستار واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس شد.

آقای احمدی نژاد در نامه خود که خطاب به محمد علی آبادی رئیس سازمان تربیت بدنی ایران نوشته شده، با تاکید برمحبوبیت این دو باشگاه "در سراسر کشور" خواستار آن شده که "با استفاده از راه های قانونی و در راستای اجرایی کردن اصل 44 قانون اساسی" سهام دو باشگاه واگذار شود.

هر چند رئیس جمهور ایران در نامه خود اذعان کرده "افراد و گروه های مختلفی برای دریافت سهام دو باشگاه اعلام آمادگی کرده اند" اما تاکید کرده که "در پاسخ به خیل هواداران و اعمال مدیریت قوی و مناسب، سهام این باشگاه ها در اختیار عموم مردم قرار گیرد."

در گذشته بحث واگذاری استقلال و پرسپولیس (در کنار دیگر باشگاه های دولتی) به بخش خصوصی مطرح بوده اما این اولین باری است که رئیس جمهور ایران دستوری جداگانه به این منظور صادر کرده است.

با این وجود لزوما صدور دستور در این باره راه را برای واگذاری این دو باشگاه به بخش خصوصی باز نمی کند.

راه قانونی واگذاری مالکیت

برخی کارشناسان تاکید می کنند که مشکل در این بین، چگونگی واگذاری دو باشگاه است و یاد آور می شوند که سه راه برای این کار وجود دارد: فروش در بازار بورس، برگزاری مزایده، یا برگزاری مناقصه.

در حال حاضر برای واگذاری، دو گزینه مناقصه یا مزایده مد نظر قرار ندارد و تلاش ها حول محور واگذاری سهام متمرکز شده است؛ اما تنها سهام شرکت هایی را می توان در بازار بورس عرضه کرد که سه سال متوالی سود ده باشند و عملکرد مالی شفافی داشته باشند.

این در حالی است که دو باشگاه استقلال و پرسپولیس نه تنها در طی سه سال اخیر تراز مالی مثبت نداشته اند، بلکه به گفته کارشناسان میزان عمده ای بدهی در حساب های آنها به چشم می خورد، که به عنوان نمونه می توان به بدهی بیش از 15 میلیارد تومانی باشگاه پرسپولیس اشاره کرد.

از این رو بود که در طی دوران ریاست محسن مهرعلیزاده بر سازمان تربیت بدنی، تلاش هایی صورت گرفت که این تیم ها تحت نظر صندوق های ثروتمندی قرار بگیرند که از تراز مثبت سه ساله برخوردار بودند و به این ترتیب وارد بازار بورس شوند که این تلاش ها به نتیجه نرسید.

پرسپولیس؛ متفاوت از استقلال

بعد دیگر مسئله خصوصی سازی این دو باشگاه، مالکیت این دو است.

استقلال که پیش از انقلاب باشگاهی حکومتی محسوب می شد، پس از انقلاب هم مشکلات حقوقی چندانی برای مالکیت سازمان تربیت بدنی و وزارت رفاه بر آن ایجاد نکرد، زیرا مدعی غیر دولتی برای مالکیت آن وجود نداشت.

اما در سوی دیگر پرسپولیس که پس از انقلاب توسط بنیاد مستضعفان، وزارت صنایع و معادن، حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی و در نهایت سازمان تربیت بدنی اداره شد، قبل از انقلاب مالکی خصوصی داشت.

به گفته یک منبع آگاه در حال حاضر هم یک مدعی خصوصی برای باشگاه پرسپولیس از طریق مراجع قضایی و حقوقی در تلاش است مالکیت این باشگاه را در اختیار بگیرد و گام هایی در جهت تغییر مالکیت برداشته شده است.

مدیریت غیرسودآور فوتبال

با این حال کماکان تردیدهایی جدی درباره فواید مالکیت خصوصی بر باشگاه های فوتبال وجود دارد.

برخلاف لیگ های معتبر جهان که بخش عمده ای از درآمد آنها از طریق فروش حق پخش تلویزیونی تامین می شود، تیم های ایرانی با وجود فشار کنفدراسیون فوتبال آسیا بر مدیران فوتبال ایران، سهم چندانی از این درآمد ندارند.

راه های مناسبی هم برای فروش اقلامی همچون لباس یا اشیاء تبلیغاتی مربوط به تیم ها وجود ندارد.

مدیران و مسئولان باشگاه های استقلال اهواز، داماش و پیام خراسان، از معدود تیم های خصوصی لیگ برتر ایران، تنها بار مالی تیم های خود را به دوش کشیده اند و همواره انتقادهایی را علیه مسئولان دولتی که به تبلیغ سیاست "به عهده گرفتن مالکیت باشگاه های فوتبال از سوی بخش خصوصی" می پردازند، مطرح می کنند.

برخی کارشناسان هم درباره غیردولتی بودن منابع مالی تیم پاس همدان که به عنوان تیمی خصوصی شناخته می شود، ابراز تردید کرده اند.

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست