بارسلونا و اینترمیلان بی زحمت قهرمان شدند

Image caption گواردیولا در اولین فصل مربی گری خود، تحسین کارشناسان را برانگیخت

تیم های فوتبال بارسلونا و اینترمیلان بدون زدن حتی یک ضربه به توپ، و به لطف شکست نزدیک ترین رقبای خود، مقام قهرمانی لالیگا و سری آ را به دست آوردند.

در اسپانیا، در شرایطی که بارسلونا انتظار داشت روز یکشنبه 17 مه مقابل رئال مایورکا قهرمانی خود را جشن بگیرد، شکست 3-2 رئال مادرید مقابل ویارئال، یک شب زودتر قهرمانی را به بارسلونا هدیه کرد.

رئال مادرید که با 8 امتیاز اختلاف نسبت به بارسلونا در مکان دوم جدول لالیگا، دسته برتر فوتبال اسپانیا قرار داشت، چاره ای بجز پیروزی مقابل ویارئال نداشت اما در دقیقه آخر مسابقه و با اشتباه ایکر کاسیاس دروازه بان خود، از قطار قهرمانی جا ماند.

به این ترتیب بارسلونا سه بازی مانده به پایان فصل لالیگا و تنها سه روز پس از کسب اولین مقام قهرمانی در جام حذفی اسپانیا از سال 1998، موفق شد برای نوزدهمین بار به مقام قهرمانی لیگ اسپانیا دست یابد.

موفقیت بارسلونا در سال جاری تاییدی بر تصمیم بحث برانگیز این باشگاه در آستانه فصل جاری محسوب می شود که فرانک رایکارد مربی با سابقه خود را کنار گذاشت و به پپ گواردیولا، بازیکن پیشین بارسلونا و تیم ملی اسپانیا که در گذشته 11 سال برای این تیم بازی کرده بود، موقعیت داد تا هدایت این تیم را در دست بگیرد.

این مربی تازه کار 38 ساله موفق شد اولین عنوان قهرمانی بارسلونا در لالیگا در سه سال اخیر را کسب کند.

بارسلونا که آخرین بار 11 فصل پیش موفق شده بود این همزمان دو عنوان قهرمانی لالیگا و جام حذفی را به دست آورد، در روز 27 ماه مه فرصت خواهد داشت تا مقابل منچستریونایتد در فینال لیگ قهرمانان اروپا به اولین باشگاه اسپانیایی در تاریخ بدل شود که علاوه بر دو قهرمانی داخلی، مقام قهرمانی اروپا را نیز به از آن خود کرده است.

بازگشت مورینیو

Image caption مورینیو به موفقیت های خود افزود

ژوزه مورینیو، مربی موفق و سرشناس باشگاه اینترمیلان نیز همانند گواردیولا، همکار تازه کار اسپانیایی خود، به واسطه شکست 2-1 آث میلان مقابل اودینزه قهرمانی را جشن گرفت.

آث میلان هفت امتیاز با اینتر، صدر نشین کنونی سری آ، دسته برتر ایتالیا، فاصله داشت اما آث میلان یک بازی بسیار ضعیف ارائه کرد تا اینترمیلان هم سه بازی مانده به پایان فصل، چهارمین عنوان قهرمانی پیاپی خود در سری آ را کسب کند.

این اولین فصلی بود که ژوزه مورینیو هدایت اینترمیلان را بر عهده داشت اما او توانست پنجمین مقام قهرمانی داخلی خود در هفت سال اخیر را کسب کند.

این مربی که در این مدت در سه کشور مختلف به مربی گری اشتغال داشته، در سال های 2003 و 2004 در پرتغال با پورتو قهرمان شد، و در سال های 2005 و 2006 با چلسی مقام قهرمانی لیگ برتر انگلستان را به دست آورد.

اینترمیلان در سال 2006 پس از بروز رسوایی تبانی در مسابقات که به خلع یوونتوس از مقام قهرمانی خود منجر شد، به قهرمانی رسید.

در سال 2007 یوونتوس به سری ب تنزل یافته بود و آث میلان هم با مجازات کسر هشت امتیاز رو برو بود و از این رو اینتر به سادگی قهرمانی خود را تکرار کرد.

در سال 2008 هم کلادیو رانیری تا اندازه ای مشغول بازسازی یوونتوس بود که نتوانست تهدیدی برای اینترمیلان ایجاد کند.

با این وجود بروز اختلاف میان روبرتو مانچینی مربی وقت اینترمیلان با ماسیمو موراتی رئیس باشگاه اینتر میلان به خروج این مربی از باشگاه و ورود ژوزه مورینیو انجامید.

مطالب مرتبط