فدرر نادال را به لرزه در آورد

Image caption فدرر در 10 دیدار پیشین خود مقابل نادال بر روی زمین های خاک رس، تنها در یک دیدار پیروز شده بود

راجر فدرر تنیس باز شماره دو جهان بالاخره نوار پیروزی های متعدد رافائل نادال، شماره یک جهان بر روی زمین خاک رس را در مسابقات تنیس آزاد مادرید قطع کرد تا اولین عنوان قهرمانی خود در سال 2009 را کسب کند.

این تنیس باز سویسی در یک ساعت و 26 دقیقه و با نتیجه 6-4، 6-4 رافائل نادال اسپانیایی را شکست داد و از ابتدای بازی هم وطنان پرشور نادال را که برای تشویق تنیس باز محبوب کشور خود به ورزشگاه آمده بودند، شوکه کرد.

فدرر پیش ازاین 10 بار بر روی زمین خاک رس با نادال روبرو شده بود اما تنها در یک مسابقه توانسته بود رقیب سرسخت و پرانرژی خود را شکست دهد.

نادال در شرایطی پا به مسابقه فینال گذاشت که در نیمه نهایی در نبردی طولانی مقابل نواک جاکوویچ، تنیس باز شماره سه جهان چهار ساعت جنگید تا با اختلافی اندک از سد این تنیس باز جوان صرب عبور کند.

در فینال، نادال منفعل نشان داد.

اما برخلاف او، فدرر در کل مسابقه بسیار فنی بازی کرد تا در نهایت در گیم ما قبل آخر نادال که سرویس را در اختیار داشت مغلوب کرد و در گیم آخر ست دوم با کمک سلاح سرویس، تنیس بازی که او را از صدر رده بندی جهانی پایین کشید را شکست داد.

نادال از سال 2005 در 155 مسابقه بر روی زمین خاک رس شرکت کرده است اما با احتساب شکست مقابل فدرر، تنها در پنج مسابقه از این تعداد مغلوب شده است.

او همچنین پیش از رویارویی با فدرر 33 برد پیاپی بر روی این سطح کسب کرده بود.

Image caption نادال در آستانه گرند اسلم آزاد فرانسه، بهترین تنیس باز سال 2009 بود

هرچند فدرر کماکان در مسابقاتی که رو در روی نادال قرار گرفته 13-7 از او عقب است، اما پیروزی در مادرید، در آستانه گرند اسلم آزاد فرانسه که از روز یکشنبه 24 مه در پاریس آغاز می شود، او را به کسب نتیجه بهتر نسبت به دوره های گذشته امیدوارترساخت.

فدرر پیش از این در مسابقات زمین رس، نادال را تنها دو سال قبل در مسابقات مسترز هامبورگ شکست داده بود که خاک آن به گونه ای است که سرعت توپ بر روی آن از دیگر زمین های رسی در تورنمنت های معتبر دیگر این کلاس بسیار بیشتر است.

در سال جاری تورنمنت مادرید جایگزین تورنمنت هامبورگ شد، اما به دلیل ارتفاع زیاد پایتخت اسپانیا از سطح دریا، کماکان سرعت توپ در دیگر تورنمنت های زمین رس از آن پایینتر قلمداد می شود.

رافائل نادال با وجود شکست در این مسابقه هنوز بهترین تنیس باز سال 2009 محسوب می شود.

او علاوه بر قهرمانی در اولین گرند اسلم سال (آزاد استرالیا با پیروزی مقابل فدرر)، از مجموع پنج تورنمنت مسترز سری 1000، که بالاترین سطح مسابقات پس از گرند اسلم محسوب می شود، در سه تورنمنت ایندین ولز، مونت کارلو و رم به مقام قهرمانی دست یابد.

این در حالی است که این تینس باز اسپانیایی در سال 2008 در مجموع نه تورنمنت مسترز به سه مقام قهرمانی دست یافت، وهنوز در چهار تورنمنت مونترآل، سینسیناتی، شانگهای و پاریس موقعیت دارد رکورد شمار قهرمانی های خود را افزایش دهد.

مطالب مرتبط